Rešujejo na težko dostopnih terenih
Društvo Gorska reševalna služba iz Škofje Loke je proslavilo štirideset let obstoja. Na območju svojega delovanja, ki obsega porasle in težje dostopne terene, rešujejo pretežno na klasičen način.
Škofja Loka – Društvo GRS Škofja Loka je razmeroma mlado, vsaj v primerjavi z drugimi društvi v Sloveniji, saj je bilo prvo (v Kranjski Gori) osnovano že leta 1912. Na območju njihovega delovanja ni visokogorja, pač pa hribovit in porasel teren, nesreče pa se dogajajo tudi tam in iz potrebe po reševanju je leta 1978 nastalo društvo GRS Škofja Loka, je na slovesnosti, ki so jo pripravili v Sokolskem domu v Škofji Loki, povedal načelnik Pavle Podobnik. Začetki so bili zahtevni, saj so morali zagotoviti opremo in z znanjem opremiti tudi svoje člane. Danes imajo trideset reševalcev z licenco in pet pripravnikov, v njihovih vrstah so tudi zdravniki, zdravstveniki, letalci, vodnik reševalnega psa in inštruktorji.
Na prireditvi je zbrane nagovoril župan Miha Ješe, ki je dejal, da je društvo GRS pomemben člen Civilne zaščite v občini, ki ga poleg dobre usposobljenosti za reševanje v gorah odlikuje tudi ekipni duh. V prihodnje jim je zaželel, da bi bili čim večkrat na vajah in usposabljanjih in čim manjkrat v reševalnih akcijah. V imenu Gorske reševalne zveze Slovenije je spregovoril Janez Rozman, ki je spomnil na začetke GRS v Škofji Loki, pri tem pa omenil tudi zasluge Pavla Šegule. Dejal je, da so lahko ponosni na svoje delo, ki ga opravljajo prostovoljno, pri tem pa jim je v oporo tudi razumevanje njihovih domačih. Svoje dosedanje delo so škofjeloški gorski reševalci strnili v zbornik, ki ga je na prireditvi predstavil Jože Kalan. Član GRS je dve desetletji, sodeluje kot reševalec letalec, sicer pa je znan kot vojaški pilot, ki je leta 1991 iz rok JLA otel vojaški helikopter. Pomoč helikopterja je pri gorskem reševanju dragocena, poleg ponesrečencev pogosto pomaga tudi pri prevozih blaga, sicer pa tereni na območju škofjeloške GRS (obsega Škofjeloško hribovje in zahodne dele Polhograjskih dolomitov) zahtevajo pretežno reševanje v klasični tehniki. Število akcij se je z nekaj akcij v prvih letih dvignilo na 21 akcij v lanskem letu. Na prireditvi so nastopili učenci Osnovne šole Cvetka Golarja s petjem in skeči iz življenja gorskih reševalcev, za dobro voljo pa so nekaj domačih urezali člani skupine Suha špaga. Reševalcem so na koncu podelili zahvale za njihovo delo, prejele so jih tudi občine, ki podpirajo njihovo dejavnost, in več sodelujočih društev in ustanov.