Sejdo Halačević

Pazljivo s petardami in raketami

Kako varno uporabljati pirotehnične izdelke, varnost vašega doma in varnost v zimskih razmerah.

Bližajo se božični in novoletni prazniki, ki si jih mnogi radi razsvetlijo z uporabo pirotehničnih sredstev, nekateri se odločijo novoletni oddih izkoristiti za krajše počitnice, vsi pa smo vsakodnevni udeleženci v prometu. O vsem tem smo se pogovarjali z vodjo policijskega okoliša Sejdom Halačevićem.

Glede na to, da je praznično vzdušje že prisotno, nas zanima, kdaj in kje je dovoljena uporaba pirotehničnih sredstev?

»V času prazničnih dni se ne moremo izogniti uporabi pirotehničnih izdelkov. Policisti bomo v decembrskih dneh poostrili nadzor nad prodajalnami, kjer prodajajo take izdelke. Vsak prodajalec mora imeti dovoljenje za tako prodajo, vsak pirotehnični izdelek pa mora imeti tudi navodila za pravilno uporabo v slovenskem jeziku. Ob tem bi vas radi še enkrat spomnili, da je uporaba pirotehničnih izdelkov dovoljena le v času od 26. decembra do 2. januarja. Uporaba pa je prepovedana v strnjenih naseljih, zaprtih prostorih, v okolici vrtcev in šol, v bližini cerkva, pa tudi v javnih prevoznih sredstvih, na vseh športnih in kulturnih prireditvah ter na mestih, kjer se naključno zbere večje število ljudi.«

Kakšne so kazni za kršitelje?

»Za navedene kršitve je za posameznika predvidena kazen od 417 do 1251 evrov, za kršitve mladoletnikov do 15. leta pa bodo kaznovani starši ali skrbniki, če bodo dovolili ali dopustili, da bodo mladoletniki uporabljali pirotehnične izdelke brez njihovega nadzorstva.«

 

Katere so najpogostejše poškodbe pri uporabi pirotehničnih sredstev?

»Ponavadi gre za poškodbe rok, kot so opekline in raztrganine, včasih pa celo odtrganine. Niso redke tudi poškodbe oči zaradi samega bleska.Predvsem so tu nevarne rakete, saj pri izstrelitvi ne moremo nadzirati njene poti. Zato obstaja tudi nevarnost požarov, kar se je lani že zgodilo, ko je prišlo do požara na stanovanjski hiši.«

 

V prazničnih dneh marsikdo načrtuje oddih zunaj domačega kraja in tako hiša ostane prazna. Kako se lahko sami zavarujemo pred vlomilci, kadar smo doma in kadar odpotujemo?

»Največ lahko storimo sami. Pred vhodnimi vrati naj bo vedno ustrezna razsvetljava, da lahko vidite, kdo je pred vrati. Zelo priporočljiva je senzorska luč, ki naj bo nameščena na vseh straneh hiše. Stranska, balkonska, kletna vrata in vrata teras naj bodo zaklenjena, tudi ko ste le kratek čas zdoma.Ključev ne puščajte v poštnih nabiralnikih, pod predpražnikom, v cvetličnih lončkih, na okenskih policah ali drugih "skrivališčih". K varnosti prispevajo tudi rolete in kakovostna okenska zapirala, saj otežujejo in zadržujejo dostop vlomilca v vaš dom. Alarmne naprave so pomemben element varnosti pred vlomilci, zato vgradite kakovostno alarmno napravo, vezano na lokalno signalizacijo (luč, sireno, mobitel, pozivnik in podobno) in, če je le mogoče, tudi na varnostno podjetje, ki bo posredovalo v primeru javljanja vloma ali poskusa vloma. Če v bližini svojega doma opazite neznane osebe, jih vprašajte, koga iščejo oziroma jim dajte vedeti, da ste jih opazili. Če boste med prazniki dlje časa odsotni, o tem obvestite najbližjega soseda, ki mu zaupate in bo poskrbel za vašo pošto. Vrednejše predmete raje vzemite s seboj oziroma jih pustite pri sorodnikih.«

 

Bliža se zima ter z njo povezane nevšečnosti in spremenjene razmere na cestah. Kako naj pripravimo svoje vozilo, da bo varno in primerno za zimske ceste?

»Udeleženci v prometu, predvsem vozniki motornih vozil, moramo računati na možnost hitre spremembe voznih razmer. V takem primeru je za varno udeležbo v prometu nujna ustrezna zimska oprema motornega ali priklopnega vozila. Poleg pnevmatik, zavor, krmilnega mehanizma in luči je tu še vrsta drugih naprav, ki jih mora uporabnik vozila občasno, pred zimo pa pravočasno in skrbno preveriti: akumulator, hladilni sistem, sistem za dovod zraka v vozilo, olje v motorju, sistem za močenje vetrobranskega stekla, metlice brisalcev, klinasti jermen, sistem za dovod goriva, pa tudi tesnila vrat ter ključavnice na vratih in pokrovu prtljažnika.«

 

Kakšne so kazni v primeru, da zimske opreme nimamo?

»Voznik, čigar vozilo pozimi ali v zimskih razmerah nima ustrezne zimske opreme, mora v skladu s 114. členom novega zakona o varnosti cestnega prometa plačati globo 125 evrov, če pa je zaradi tega oviran ali onemogočen promet, pa 417 evrov.«

 

Kaj bi dodali za konec?

»Policisti Policijske postaje Kranj vam želimo, da bi vesele decembrske dni preživeli mirno in brez neprijetnosti. V primeru, da boste potrebovali našo pomoč, pa pokličite na našo novo telefonsko številko 23 36 400 ali 113.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šenčur / nedelja, 7. januar 2018 / 10:24

Šenčur ostaja podjetno podeželje

Razvojna vizija Občine Šenčur 2030 predvideva, da Šenčur ostaja podjetno podeželje in pomemben del osrednjega razvojnega vozlišča Slovenije. Strategijo trajnostnega razvoja občine je ob koncu lanskega...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / nedelja, 7. julij 2019 / 21:09

Urhov semenj v Begunjah

Begunje – Prejšnjo nedeljo pred praznikom župnijskega patrona sv. Urha so v Begunjah spet pripravili Urhov semenj, letošnji je bil že četrti zapored. Domače organizacije – krajevna skupnost, turist...

Zanimivosti / nedelja, 7. julij 2019 / 21:04

Na zdravje na kranjsko

V Naklem so ob občinskem prazniku uprizorili predstavo Cesar in kranjska klobasa – Kako je kranjska klobasa v Naklem dobila ime.

Razvedrilo / nedelja, 7. julij 2019 / 21:02

Ponosni na »pleh musko«

Cel kraj je ponosen, da imamo v Železnikih »pleh musko«, je ob 40-letnici Pihalnega orkestra Alples ugotavljal njegov predsednik Matic Prevc. Lepega odziva je bila deležna tudi nedavna Karavana domači...

Slovenija / nedelja, 7. julij 2019 / 20:59

Organizacija v dobri kondiciji

Zbor članov Zveze društev upokojencev Slovenije je za predsednika znova izvolil Janeza Sušnika, ki je zvezo vodil od leta 2016, ko je zaradi bolezni odstopil prejšnji predsednik Anton Donko. Sušnik pr...

GG Plus / nedelja, 7. julij 2019 / 20:53

Prostovoljka skoraj trideset let

Ivanka Šušteršič je prejemnica državne nagrade za izjemne dosežke na področju prostovoljstva, njegove promocije in razvoja.