Polnjenje ni več zastonj
Medtem ko število električnih avtomobilov raste, glavni ponudniki polnilnic polnjenje že zaračunavajo.
Kranj – Od dobrega milijona in pol registriranih vozi v Sloveniji je delež električnih statistično gledano še vedno zanemarljiv. Po podatkih statističnega urada je bilo lani takšnih, ki jih poganja elektrika, 1300. Vendarle pa si tudi električna energija vztrajno utira pot na slovenske ceste, o čemer pričajo tudi podatki. Lani se je število električnih osebnih avtomobilov povečalo za 68 odstotkov glede na leto 2017. Še leta 2015 pa je bilo pri nas registriranih le 288 takšnih vozil.
Hkrati z uporabo električnih avtomobilov raste tudi mreža električnih polnilnic po Sloveniji. Podatkov o številu vseh polnilnic pri nas na ministrstvu za infrastrukturo ne zbirajo, po podatkih portala Gremo na elektriko, pa naj bi jih bilo več kot tristo. Če je bila še pred nekaj meseci uporaba polnilnic večinoma brezplačna, so številni ponudniki storitev letos začeli zaračunavati stroške polnjenja.
Hčerinska družba podjetja Elektro Gorenjska Gorenjske elektrarne upravlja devet električnih postaj na območju Gorenjske. Polnjenje so uporabnikom začeli zaračunavati 1. oktobra letos. Cena polnjenja znaša 0,02 evra na minuto polnjenja v prvih treh urah, za vsako naslednjo pa 0,06 evra. Pri tem mora uporabnik plačati še pristojbino, ki za uporabnike po sistemu »polni in plačaj« znaša en evro, za predplačnike pa pol evra, pri čemer se mora prej registrirati z identifikacijsko kartico, ki jo kupi za pet evrov.
Polnilnice Gorenjskih elektrarn so del sistema Gremo na elektriko, ki ga upravlja Elektro Ljubljana. Ta je storitev polnjena začela zaračunavati maja letos, cene pa se glede na moč in čas polnjenja gibljejo med 0,01 in 0,09 evra na minuto. Uporabnikom sistema sta sicer na voljo še spletna stran in mobilna aplikacija s seznamom in zemljevidom električnih polnilnic v Sloveniji in bližnji okolici.
Z največjo mrežo, več kot stotimi polnilnicami, razpolagajo v Petrolu, kjer je voznikom električnih avtomobilov na voljo več paketov. Osnovni je na voljo brezplačno, prav tako tudi polnjenje na priključkih z nazivno močjo do 22 kilovatov, na priključkih z nazivno močjo do petdeset kilovatov pa zaračunavajo 0,2 evra na minuto. Za dobrih deset in štirideset evrov pa sta voznikom, ki prevozijo do 15 tisoč oz. nad 15 tisoč kilometrov na leto, na voljo tudi dva paketa, pri katerih vozniki, naročniško razmerje sklenejo za vsaj eno leto.
Od leta 2015 je na počivališčih na avtocestnem križu na voljo tudi 26 t. i. hitrih polnilnih postaj. Na gorenjski avtocesti sta to postaji na počivališčih Radovljica sever in jug, ter Voklo vzhod in zahod. Na tovrstnih polnilnicah, lahko vozniki prazne baterije avtomobilov s kapaciteto od 18 do 24 kilovatnih ur do vsaj osemdesetodstotne kapacitete napolnijo v dobre pol ure.