Zgodovinska primerjava vrednosti dela

Planšarska koča (8)

Kolikšna je bila vrednost opravljenega dela v takratnem času, lahko izračunamo, če uporabimo navedbe iz Kronike Gozdnega gospodarstva Bled, kjer je zapisano:

»Spomladi leta 1946 so bili zaslužki gozdnih delavcev 10 do 15 din na uro. Delalo se je 9 ur na dan. Nadure so bile plačane s 50 % pribitka. Od plače se je odbilo 7 % za socialno zavarovanje, 4 % za uslužbenski davek in 20 din pavšala za podpore dela nezmožnim. Podjetje je plačalo 28 % od delavčevega zaslužka za socialno zavarovanje. Ker je delavec plačal 7 % je odpadlo na podjetje le 21 %.«

Kolikšna je vrednost v kočo vgrajenega materiala po takratnih cenah, ni podatkov. Približna primerjava pa je možna, če uporabimo sledeče navedbe iz že omenjene kronike, kjer je navedeno:

»V letu 1946 je bila zgrajena gozdarska koča na Martinčku v vrednosti 2,500.000 din. Postavljena je bila na istem mestu, kjer je stala stara koča, ki je bila požgana leta 1942. Na Rovtarici se je to leto prav tako zgradila gozdarska koča v vrednosti 2,300.000 din.«

Te navedbe nam predstavijo, kakšen denarni zalogaj je predstavljal podvig, ki so ga leta 1946 opravili in leta 1947 zaključili Predtržani.

Na Radovljiški planini in v bližnji okolici ni bilo v času gradnje planšarske koče leta 1946 nobene koče ali drugega objekta, kjer bi udeleženci izvajanja del lahko prebivali oziroma ponoči spali. Prvi dan prihoda na planino so morali prišleki najprej poskrbeti zase, kje bodo zvečer polegli in se odpočili za naslednji delovni dan. Na srečo je bil mesec junij, ki je že primeren za prenočevanje v naravi, toda šotorov, spalnih vreč in vseh pripadajočih pritiklin takrat ni bilo na razpolago. Obdobje po vojni ni razpolagalo v trgovski mreži z nobenim tovrstnim materialom in pripomočki. Vsak je doma pobral stare odeje, vojaške »celtne« še od starojugoslovanske vojske, platnene rjuhe, s katerimi se je na kmetijah prenašalo listje ali krma na z vozom nedostopnih krajih.

Že vnaprej je bilo dogovorjeno, da se bosta za nočno prebivanje izdelali dve začasni prebivališči, ki so jih takrat prisotni imenovali »pes«. Pravi izraz za tako trikotno prebivališče za spanje, ki ga uporabljajo nekje tudi danes, je kožarica ali lubarca. Te pse so v preteklosti uporabljali skoraj vsi oglarji, ki so po gozdovih Jelovice pa tudi drugod kuhali oglje. Za pripravo dveh takih prebivališč za spanje so se kmetje – trenutno gozdarski delavci – najprej lotili podiranja ustreznih smrek, jih olupili in s tem pridobili lubje, imenovano tudi črislo za pokrivanje psov. Kožarica, po predtrško pes, je torej pomožni enostavni trikotni gozdarski objekt, zgrajen za nastanitev, nočni počitek. Izdelali so dva psa, saj je bilo treba prenočiti tudi do dvajset oseb. Pes je iz smrekovih tanjših debel, vej in lubja zgrajen začasni objekt.

Postavili so ju v gozdu sto metrov proč od gradbišča, na teren v rahlem naklonu med visokimi smrekami. Na zemlji sta bila nastlana praprot in seno. Velikost notranjosti teh psov je dopuščala prenočitev desetim do dvanajstim osebam, seveda stisnjenim eden do drugega.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Žiri / nedelja, 30. junij 2013 / 08:15

Pri Žirovcih razhajanj ni

Žirovke in Žirovci živijo v prelepi dolini, v kateri s svojo pridnostjo kljubujejo izzivom časa. Ponosni so na dosežke in razvoj, ki ga je občina opravila od ustanovitve.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / torek, 4. februar 2014 / 00:35

Na Gorenjskem oskrba z elektriko še vedno motena pri okrog 5000 odjemalcih

Kranj - Čeprav je čez dan več kot sto delavcev Elektra Gorenjska na terenu po vsej Gorenjski odpravljalo težave pri oskrbi z električno energijo, se število odjemalcev brez elektrike še ve...

Šport / ponedeljek, 3. februar 2014 / 15:29

Priznanja Bloudkovim naslednikom

Najvišje državne nagrade na področju športa so prejeli tudi Gorenjci, ki svoje življenje posvečajo športu.

Kronika / ponedeljek, 3. februar 2014 / 15:29

Zavedel starejšega dobrotnika

Škofja Loka – Neznani storilec si je v sredo dopoldne v Groharjevem naselju v Škofji Loki z lažjo in zavajanjem, da zbira prostovoljne prispevke za družino iz Škofje Loke, prilastil manjši znesek g...

Nasveti / ponedeljek, 3. februar 2014 / 15:27

Velike in male družine

Včasih nanese pogovor na število otrok v družini, na vprašanje o edincih in na odnose med sorojenci. Nikakor ne moremo posploševati, kaj je boljše, saj so družine zelo različne. Splošno mnenje je,...

GG Plus / ponedeljek, 3. februar 2014 / 14:41

Duša metulja pripoveduje

Takole je naslovila knjigo Alenka Erzar Žepič. Knjigo, ki jo je napisalo njeno življenje. Posvetila jo je vsem tistim, ki jim ni postlano z rož'cami, ampak z boleznijo in so drugačni; tistim, ki se še...