Med sosedi 66
Za Slovence v Italiji in Avstriji je bilo zadnje dneve več pomembnih dogodkov.
V italijanskem uradnem listu je bil objavljen odlok o seznamu 32 občin v deželi Furlaniji - Julijski Krajini, kjer velja zakon o zaščiti slovenske manjšine v Italiji. Med temi občinami je tudi Trbiž. Italijanska vlada je seznam občin sprejela 3. avgusta, odlok pa je 12. septembra podpisal predsednik italijanske republike Giorgio Napolitano. Danes, 30. novembra, in jutri, 1. decembra, bo na Pedagoškem inštitutu v Celovcu simpozij Tukaj smo, takšni smo. Organizirajo ga Slovenska znanstvena inštituta v Celovcu in na Dunaju ter Slovenski narodopisni in inštitut Urban Jarnik iz Celovca. Znanstveniki s Koroškega in iz Slovenije bodo obravnavali položaj slovenske manjšine na Koroškem in prizadevanja za ohranitev njenega šolstva, medijev in identitete.
Osrednji organizaciji Slovencev na Koroškem Narodni svet koroških Slovencev in Zveza slovenskih organizacij sta ta teden podelili priznanja posameznikom, ki imajo velike zasluge za sožitje med obema narodoma na Koroškem. Narodni svet in Krščanska kulturna zveza že od leta 1988 naprej podeljujeta Einspielerjevo nagrado. Letošnjo so podelili v sredo v Katoliškem domu prosvete Sodalitas v Tinjah/Tainach, prejemnik pa je bila nekdanja avstrijska ministrica za šolstvo dr. Hilde Hawlicek, ki je pogumno, kljub nasprotovanju v vladi in na Koroškem, zagovarjala razvoj manjšinskega šolstva na Koroškem in Gradiščanskem.
Slovenska prosvetna zveza in Zveza slovenskih organizacij na Koroškem je v ponedeljek v Kulturnem centru K & K v Šentjanžu/St. Johann v Rožu podelila Rizzijevo nagrado. Nagrada se imenuje po duhovniku in publicistu V. Rizzyju, ki je bil rojen leta 1817 v Spittalu. Že takrat je utemeljeval pomembne prvine moderne civilizacije, širil liberalne ideje in se zavzemal za enakopravnost vseh narodov v habsburških deželah, ki so danes del človekovih pravic in svoboščin. Nagrado so znova podelili po 15 letih, prejela pa sta jo Teresia Stoisits in Karl Stuhlpfarer. Teresia Stoisits je gradiščanska Hrvatica, ki se je v svoji dolgoletni politični karieri tudi kot poslanka avstrijskega zveznega parlamenta zavzemala za pravice manjšin in protestirala, če so bile kršene. Karl Stuhlpfarer je kot znanstvenik pomembno prispeval k temu, da nekatera dejstva koroške zgodovine niso pozabljena in da ni napisana na način, kot bi želela vladajoča koroška politika. Sama Slovenska prosvetna zveza pa je praznovala 100-letnico delovanja. Njen poslovodja Janko Malle je ob jubileju povedal, da je njena glavna naloga še naprej skrb za slovenski jezik in kulturo, pa tudi spoštovanje jezika in kultur drugih. Osrednja svečanost v počastitev stoletnice je bila v Domu glasbe v Celovcu, med gosti pa sta bila tudi državni sekretar v uradu slovenske vlade za Slovence po svetu Zorko Pelikan in generalni konzul Republike Slovenije v Celovcu Matjaž Longar.