Kitajski zmaji bi radi v Evropo
Kitajski avtomobilski proizvajalci si na vse načine prizadevajo priti do kupcev na stari celini, a za zdaj puščajo precej bled vtis.
Strahovi, da bodo kitajski avtomobili že v letu ali dveh čez noč preplavili evropske trge, so se že razblinili. Nekateri avtomobilski proizvajalci iz zmajeve dežele so namreč že ugotovili, da bo pot do kupcev na stari celini dolga in trnova, predvsem pa bodo morali poskrbeti za boljše varnostne standarde in kakovost izdelave. Šele potem pride na vrsto njihovo glavno orožje, ki ga predstavljajo občutno nižje cene, kot jih lahko ponudijo tekmeci.
Prve kitajske avtomobile je poleti leta 2005 na evropska tla pripeljala tovarna Jiangling, a se je njen pohod po katastrofalnem rezultatu preizkusnega trčenja, v katerem se je njihov terenec Landwind dobesedno razletel, kmalu končal. Letos se je katastrofa na varnostnem preizkusu, ki ga je opravil nemški avtomobilski klub ADAC, ponovila tudi tovarni Brilliance JinBei, ki ima kot licenčni partner bavarskega BMW-ja že kar nekaj izkušenj. Njihova limuzina BS6 se je na preizkusnem trčenju poškodovala v tolikšni meri, da bi bili potniki v njem zanesljivo mrtvi in nemški trgovci so avtomobil začasno umaknili iz prodaje. Toda Kitajci se ne dajo zlahka in tovarna Brilliance je medtem sporočila, da so v že začeli izboljševati trdost karoserije in druge varnostne elemente, zato naj bi avtomobil zdaj osvojil tri zvezdice. Poleg tega Brillance za prihodnje leto napoveduje še nekoliko manjšo limuzino BS4 in športni kupe BC3, najbolj resna novost za evropske trge pa bo petvratna kombilimuzina BS2. Hkrati skušajo vzpostaviti trgovsko mrežo v 18 evropskih državah, med njihovimi cilji pa zaenkrat še ni Slovenije.
Bolj verjetno je, da se bodo na slovenskem avtomobilskem trgu prvi pojavili avtomobili, ki jih zastopa avstrijska podružnica nemškega podjetja China Automobile. Na letošnji avtomobilski salon v Frankfurtu so pripeljali dva avtomobila, ki sta precej razburkala javnost, saj gre za precej predrzni kopiji ali pa kar ponaredka. Manjši športni terenec z imenom Ufo prihaja iz tovarne Jonway, kjer so sicer specializirani za motocikle in je zelo natančna kopija prejšnje generacije Toyote RAV4. Osnovna izvedba s tremi vrati in 1,6-litrskim bencinskim motorjem stane v Nemčiji stane 15.990 evrov. Pri Toyoti razmišljajo ali bi kazalo proti Kitajcem ukrepati zaradi kraje avtorske lastnine, medtem ko so se v bran svojim oblikovalskim avtorskim pravicam že postavili pri BMW-ju. China Automobile jim je namreč pred nos pripeljal terenca z imenom Ceo, ki spominja na BMW X5. Prihaja iz tovarne Shuanghuang, od koder je tudi predrzen ponaredek nemškega Smarta; malčku je ime Noble, namesto bencinskega motorja ga poganja elektrika. Koncern Daimler je že sprožil sodne postopke, za začetek so dosegli, da kitajskega ponaredka ni bilo v Frankfurtu. Kakorkoli že, v Sloveniji naj bi prihodnje leto začeli s prodajo Ufa z dizelskim motorjem, trištevilčni prodajni cilj pa je precej ambiciozen.
Z domnevnimi kitajskimi ponaredki ima težave tudi italijanski Fiat. Kitajski proizvajalec je namreč pred kratkim napovedal skorajšnji začetek prodaje malčka z imenom Peri, ki je na prvi pogled zelo podoben Fiatovi Pandi. Italijanski avtomobilski konglomerat je na sodiščih na Kitajskem in v Italiji že zahteval prepoved prodaje in zaščito svojih oblikovalskih avtorskih pravic, na sodni epilog pa bo treba počakati vsaj do konca leta.