Praslovanski god pomeni v angleščini Boga (God) - tako ga je na stropu Sikstinske kapele upodobil Michelangelo.

Iz starih časov: God, osebni praznik

Kaj praznujete kot svoj osebni praznik - god ali rojstni dan? Ali kar oboje?

To je danes stvar svobodne izbire, zgodovinsko pa je god mnogo starejša navada. »V deželah Srednje Evrope, na območju nekdanje Avstrije, praznovanje rojstnega dneva dolgo časa sploh ni bilo v navadi. Tudi Slovenci ga nismo nikdar obhajali. Šele po drugi svetovni vojni se širi praznovanje rojstnega dne, ne da bi pri tem opuščali praznovanje godu. God je naš osebni praznik, ki ga obhajamo na dan, ko se koledar spominja svetnika, čigar ime smo prejeli ob krstu. Šega ima svojo predhodnico v antiki. Že tedaj je marsikdo praznoval svoj rojstni dan na dan, ki je bil posvečen kakemu božanstvu.«

In kaj beseda god pomeni? »Beseda 'god' s svetniškim spominom nima prav nobene zveze. O tem nas pouči Pleteršnikov slovar. God nam pomeni 'pravi čas' (za goda, ob godu, pravi god – že pri Trubarju), 'dozorel' (sad je po godu), 'prijetnost, všečnost' (po godu biti, po godu storiti) in sploh 'praznik' (o velikih godih). Šele naknadno smo tudi praznovanje posameznika na dan 'njegovega' svetnika začeli imenovati 'god'. Tako so nastale tudi smiselne izvedenke: godovno, godovanje, godovnja, godovina, dalje: godovati, godov biti – godovnik, godovnjak, godovnica, godovnjača in kar je še podobnih.« Tako Niko Kuret. V Slovenskem etimološkem slovarju Marka Snoja pa preberemo, da je praslovanska beseda god verjetno pomenila »za poroko ugoden čas; čas, ko so se sklepale ženitovanjske pogodbe. To se je pri Slovanih in Indoevropejcih nasploh dogajalo jeseni in pozimi. Od tod so se razvili pomeni 'praznik', 'pogostitev' in 'leto' …« Skratka: goduje se takrat, ko je nekaj (u)godno.

Ob pokristjanjenju naših prednikov je njihovo godovanje dobilo nov pomen. »Šego, da človek privzame ali da mu dado kako 'krščansko' ime, zasledujemo od prvih krščanskih časov. Mnogi spreobrnjenci so prejeli biblijska imena (imena iz Stare zaveze, dalje imena apostolov ipd.), imena po krščanskih praznikih (Epiphanias, Paschasius, Natalis ipd.) in čednostih (Fides, Spes, Sophia) ali pa pobožne zloženke (Deogratias, Quodvultdeus ipd.). Prav tako pa so mnogi spreobrnjenci ohranili tudi svoje pogansko lastno ime (nomen paternum) in mu dodali novo, pri krstu sprejeto, krščansko 'duhovno' ime (nomen spritualis). Vendar pa to ni bilo obvezno. Mnogo slavnih kristjanov je ostalo pri svojem poganskem rodbinskem imenu (Tertullianus, Cyprianus, Augustinus idr.). Šele tedaj, ko je krst novorojencev postal obvezna šega, so se začela uveljavljati 'krstna' imena kot osebna lastna imena. Podelitev krstnega imena je imela – in ima – svoj mitični razlog: krstno ime je znamenje, da je stari, z izvirnim grehom obteženi človek odmrl in se preporodil v novega človeka po Kristusu in v njem ter postal 'drugi Kristus'. Kakor nosi človek rodbinsko in družinsko lastno ime, ker to narekuje družbena potreba, tako izpričuje krstno ime človekovo pripadnost Kristusovemu kraljestvu.«

 

(Vir: Niko Kuret, Praznično leto Slovencev, Jesen.)

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 4. januar 2013 / 07:00

Dobrodelna akcija v Adergasu

Adergas - Člani kulturnega društva Pod lipo Adergas so se v predbožičnih dneh pridružili dobrodelni akciji Bodi zvezda in daruj in zbirali hrano z daljšim rokom uporabe. »Podarili s...

Objavljeno na isti dan


Nasveti / sreda, 23. december 2015 / 13:39

Brizgani in čokoladni piškoti

Brez piškotov decembra preprosto ne gre.

Razvedrilo / sreda, 23. december 2015 / 13:39

Med zlatimi tudi diamantna

V Društvu upokojencev Kamnik so znova počastili pare, ki so v drugi polovici leta praznovali zlato, biserno in diamantno poroko.

Mularija / sreda, 23. december 2015 / 13:35

Siva kučma na Gorenjskem glasu

Dedek Mraz je vsakega otroka razveselil z darilom in ga stisnil k sebi ob dolgo belo brado.

Kamnik / sreda, 23. december 2015 / 13:32

Knjižnica ohranja staro ime

Čeprav so kamniški svetniki pred dnevi glasovali za vnovično preimenovanje knjižnice, so komendski minuli četrtek brez razprave glasovali proti. Skupni javni zavod bo tako, kot kaže, ohranil ime Knjiž...

Gospodarstvo / sreda, 23. december 2015 / 13:27

Čebelarji zdravili varojo tudi z nedovoljenim pripravkom

Strokovne službe s področja varovanja zdravja in varne hrane zatrjujejo, da je slovenski med varen in da ne predstavlja tveganja za zdravje ljudi.