Zima v cestnem prometu

Policisti Policijske postaje Jesenice so v lanski zimi, natančneje od 15. novembra 2006 do 15. marca 2007, obravnavali 23 prometnih nesreč, v katerih je ena oseba umrla, dvanajst oseb pa je bilo lahko telesno poškodovanih.

Jesen prehaja v zimo, ki nam bo zagotovo postregla z mrazom, ledom in snegom. Glede na spremenjene vremenske razmere, moramo udeleženci v prometu, predvsem vozniki motornih vozil računati na možnost hitre spremembe voznih razmer. Ob spremenjenih voznih razmerah je temeljni pogoj za varno udeležbo v prometu ustrezna zimska oprema motornega, pa tudi priklopnega vozila, za kar moramo pravočasno poskrbeti.

Zakon o varnosti cestnega prometa določa v 114. členu, da morajo biti motorna vozila pozimi in v zimskih razmerah opremljena s predpisano zimsko opremo, in določa, da morajo imeti vozila na cestah v Republiki Sloveniji med 15. novembrom in 15. marcem naslednjega leta (pozimi) in tedaj, ko se ob sneženju sneg oprijema vozišča ali je vozišče zasneženo, zaledenelo (ledna deska) ali poledenelo (poledica), predpisano zimsko opremo.

Za zimsko opremo dvoslednih motornih vozil, katerih največja dovoljena masa ne presega 3.500 kg, in priklopnih vozilih, ki jih vlečejo, za zimsko opremo štejejo zimske pnevmatike na vseh kolesih ali poletne pnevmatike in v priboru ustrezno velike snežne verige za pogonska kolesa ali verigam enakovredni pripomočki. Vozila s štirikolesnim pogonom morajo imeti v primeru stalnega pogona snežne verige vsaj za zadnjo os in v primeru priklopljivega pogona vsaj za stalno vklopljeno os. Pogoji za uporabo snežnih verig so izpolnjeni takrat, ko je na vozišču toliko snega, da pnevmatika med vožnjo ne pride v stik s površino vozišča (za pnevmatiko ostaja snežena sled).

Pri dvoslednih motornih vozilih, katerih največja dovoljena masa presega 3.500 kg, in priklopnih vozilih, ki jih vlečejo, pa za zimsko opremo štejejo zimske pnevmatike najmanj na pogonskih kolesih ali poletne pnevmatike in v priboru ustrezno velike snežne verige za pogonska kolesa ali verigam enakovredni pripomočki. Vozila s štirikolesnim pogonom morajo imeti v primeru stalnega pogona snežne verige vsaj za zadnjo os in v primeru priklopljivega pogona vsaj za stalno vklopljeno os. Poleg tega morajo imeti ta vozila v opremi še lopato.

Kanali dezena pnevmatik, ki štejejo v zimsko opremo, morajo biti globoki najmanj 3 mm. Zimske pnevmatike so tiste pnevmatike, ki imajo na boku proizvajalčevo oznako "M+S".

Pnevmatike na vozilih z največjo dovoljeno maso do vključno 3.500 kg, ki dosegajo hitrost nad 40 km/h, morajo biti enake velikosti, vrste (poletne, zimske, terenske) in zgradbe (radialne, diagonalne), na isti osi pa tudi iste nosilnosti, hitrostnega razreda ter istega proizvajalca in dezena (vzorec tekalne površine).

Zimske pnevmatike so lahko za največ dva razreda nižjega hitrostna razreda, kot ga zahteva konstrukcijsko določena najvišja hitrost vozila.

In kakšna so priporočila za vožnjo v zimskih razmerah in pozimi? Hitrost vozila zmanjšajmo in jo prilagodimo razmeram ter stanju vozišča. Povečajmo varnostno razdaljo med našim vozilom in vozilom, ki vozi pred nami. Zavirajmo narahlo in po potrebi postopno, z večkratnim pritiskom na stopalko. Ne spreminjajmo smeri vožnje sunkovito, saj vsako tako ravnanje lahko povzroči zanašanje vozila. Podobno velja tudi za sunkovito speljevanje. Zelo pomembna je izbira pravilnega prestavnega razmerja, ker lahko premajhna moč na pogonskih kolesih zmanjša učinkovitost vodenja vozila in onemogoči potrebne popravke smeri vožnje, prevelika pa povzroči zdrsavanje pogonskih koles in zanašanje vozila. Vozimo čim bolj enakomerno, brez premočnega pospeševanja ali zmanjševanja hitrosti. Posebej bodimo pozorni na izpostavljene dele ceste, kjer se pogosteje pojavlja poledica. Računajmo z daljšim časom potovanja, zato se od doma odpravimo prej kot običajno. Med vožnjo bodimo zbrani, predvsem pa strpni do drugih udeležencev v prometu. V takih razmerah so še posebej pomembne vozniška kultura, etika in solidarnost.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 18. november 2013 / 18:15

Evropska pomoč v hrani

Med prejemniki pomoči niso več le brezposelni, brezdomci in prejemniki denarne socialne pomoči, ampak zadnja leta tudi zaposleni in upokojenci z nizkimi prejemki.

Objavljeno na isti dan


Rekreacija / četrtek, 4. julij 2019 / 22:36

Ves dan na teku

To nedeljo bo po kranjskih ulicah teklo okoli sto maratonskih tekačev in tekačic.

Razvedrilo / četrtek, 4. julij 2019 / 14:09

Na Gori Rocka tudi Gorenjci

Že petnajsto leto zapored se je na Šentviški planoti nad Tolminom zadnji konec tedna v juniju odvil dobrodelni festival Gora Rocka. Na­stopilo je 22 domačih in tujih skupin, med drugimi tudi Koala...

Tržič / četrtek, 4. julij 2019 / 14:09

Lomski gasilci dobili sodobno gasilsko brizgalno

Lom pod Storžičem – Prostovoljno gasilsko društvo Lom je bogatejše za sodobno gasilsko brizgalno, ki so jo namenu slovesno predali v nedeljo. »Z vsako tako pridobitvijo so v domačem društvu učinkov...

Gorenjska / četrtek, 4. julij 2019 / 14:08

Odjem elektrike se je lani še povečal

Elektro Gorenjska je lani posloval rekordno, ustvarili so 8,15 milijona evrov čistega dobička. V primerjavi z letom 2017 se je odjem elektrike na Gorenjskem povečal za dobre štiri odstotke.

Mularija / četrtek, 4. julij 2019 / 14:08

Magični kresni večer

Na Pungertu, v otroški četrti mestnega jedra v Kranju, so v času šentjanževega, ko praznujemo tudi najdaljši dan v letu, prvič pripravili festival Kresna noč, namenjen družinam in otrokom.