Janša misli čisto resno
Predsednik vlade Janez Janša ne izključuje možnosti odstopa vlade.
Kranj - Po nedeljskih predsedniških volitvah je predsednik države Janez Janša dejal, da so izidi volitev slabi, razmere, ki so privedle do njih, pa zbujajo skrb. Prve analize kažejo, da se je predvolilna kampanja v veliki meri usmerila v obračun z vlado, zelo malo je bilo razprav o slovenski prihodnosti, je dejal premier. Posebej ga skrbi dejstvo, da so se v času volilne kampanje vse sile usmerile v to, da se slovenska vlada očrni v času predsedovanja Evropski uniji. V svet so šla sporočila, ki situacijo v Sloveniji slikajo, kot bi šlo za Belorusijo ali kako podobno državo. Tako ustvarjene razmere otežujejo delo vlade tudi pri vodenju rutinskih in običajnih zadev, še posebej pa je po njegovih besedah oteženo delo pri pripravah na predsedovanje EU. Nastalo situacijo bodo v prihodnje še analizirali, odprte pa so vse možnosti, vključno z odstopom vlade, je še dejal Janša in s tem vrgel kost, ki jo javnost gloda že ves teden.
Za komentar premierove izjave smo včeraj vprašali dva gorenjska politika. Milenko Ziherl iz Škofje Loke, poslanec SDS, je dejal: »To premierovo izjavo jemljem nadvse resno, tako da bom na današnji seji odbora za zunanjo politiko vstal in prepustil odločitev opoziciji.« Dejal je, da se s predsednikom vlade strinja, da so pogoji za njeno delo nevzdržni, ker si opozicija izmišlja vedno nove probleme in deluje na način, ki daleč presega njeno nadzorno vlogo oblasti. »Država je v času te vlade vendarle nekaj dosegla, inflacija, ki jo sedaj očitajo vladi, pa je bila pričakovana, pripisati jo je uvedbi evra in podražitvi hrane,« meni Milenko Ziherl in dodaja, da za to ni mogoče kriviti vlade. O opoziciji še pravi, da predsednik SD po eni strani kaže spravljiv obraz, po drugi pa podpredsednik te stranke »špijonira vernike«. Dotaknil se je tudi za jutri napovedanih delavskih protestov, za katere pravi, da so ob najmanjši brezposelnosti in visoki gospodarski rasti neutemeljeni, iz protestov zoper delodajalce pa se utegnejo sprevreči v proteste zoper vlado.
Koalicijske stranke zagotavljajo, da Janez Janša s svojo izjavo misli resno. Kako pa jo sprejemajo v opoziciji? Član mestnega odbora SD in kranjski mestni svetnik Stane Boštjančič pravi: »Predsednik vlade z izjavo, da opozicija zabada nož v hrbet vladi, negira vlogo opozicije. Opozicija ravna v skladu s svojo vlogo, kako pa je ravnal Janez Janša, ko je bil pred petimi leti v enaki vlogi? Še veliko bolj napadalno kot sedanja opozicija. In kako naj ta ravna drugače kot kritično, če se njenih predlogov ne upošteva in če koalicijska večina kot z valjarjem povozi vse amandmaje, ki jih predlaga druga stran? Sicer pa menim, da je takšna premierova izjava neresna (če se malo pošalim: z oblasti in z ženske se gre lahko le na silo), zagotovo pa je v neki funkciji, ne vem sicer, kakšni.« Boštjančič je še spomnil, da je predsednik njihove stranke Borut Pahor pokazal pripravljenost za pogovor. Največja opozicijska stranka pa ne namerava sprejeti odgovornosti za nastalo stanje. Vlado so volivci pooblastili, da štiri leta vlada, in če bi bila dobra, bi mandat lahko še ponovila in ne bi bile potrebne besede o odstopu, meni Boštjančič.