Slavnostno akademijo so med drugim s plesom obogatili mladi folkloristi.

Štirideset let šole v Smledniku

Konec oktobra so v Smledniku slovesno praznovali 40-letnico Osnovne šole Simona Jenka.

OŠ Simona Jenka v Smledniku je obiskoval tudi znani športnik iz Dragočajne Rok Flander: »Moji spomini na OŠ Simona Jenka se zdijo pravljični. Res je, da sem imel zaradi neopravičenih izostankov, ki sem jih preživel na Krvavcu,kar nekaj težav, a moram reči, da je učiteljska ekipa, ki je spremljala mojo generacijo učencev, imela res veliko posluha za šport. Predvsem se mi zdi, da je na moji športni poti veliko vlogo odigral učitelj telesne vzgoje Matjaž Ovsenek, ki, če se ne motim, še vedno deluje na šoli in me je takrat kot prvi trener usmeril v atletiko, kjer sem potem prišel do pravilne odločitve za šport, s katerim se danes tudi profesionalno ukvarjam. Če bi bilo le mogoče, bi z užitkom še enkrat podoživel tistih osem let osnovne šole v Smledniku! Zato mladini svetujem, naj čim bolj z užitkom hodijo v šolo, se učijo in veselijo,ker so to resnično edinstvena doživetja, ki ostanejo za celo življenje.«

Smlednik – Konec oktobra, tik preden so se za osnovnošolce začele težko pričakovane krompirjeve počitnice, so v OŠ Simona Jenka, ki jo v letošnjem šolskem letu obiskuje 191 učencev, priredili slavnostno akademijo ob 40-letnici šole. Začela se je s pritrkavanjem mladih pritrkovalcev, ki so bodisi nekdanji bodisi sedanji učenci smledniške šole in nadaljujejo tradicijo svojih prednikov. Na prireditvi so se še posebej spomnili na Simona Jenka, po katerem so poimenovali šolo. Znani slovenski pesnik, ki se je rodil v Podreči, je kot prvošolec obiskoval šolo v Smledniku. Na tem mestu je treba omeniti tudi, da je vanjo hodil skladatelj, duhovnik in planinec Jakob Aljaž, doma izpod Zavrha. Zametki šolstva v tem kraju sicer segajo 200 let nazaj. Leta 1815 je bila v Merjaščevi zidanici zasilna šola. Redno šolo so uvedli 1828; pouk so imeli v župnišču. Leta 1837 je bila zgrajena stara šola pod cerkvijo, ki bi letos praznovala že 170-letnico, a so jo zaradi dotrajanosti podrli. Leta 1967 je na Jerajevi njivi zrasla nova šola, ki so jo nato poimenovali po Simonu Jenku.

Na prireditvi, ki so jo otroci obogatili z glasbo, recitacijami, petjem in plesom, so učenci pripovedovali tudi zanimive spomine, ki na šolo vežejo njihove starše, starejše brate, sestre, znance. No, veliko lepih spominov imajo na šolo tudi nekateri zaposleni, ki so ji zvesti že več desetletij. Na slovesnosti so priznanja prejeli vsi, ki so na šoli že več kot dvajset let: Stanka Grah, Vesna Košir, Erna Krušnik, Marta Žvelc, Matjaž Ovsenek in Milan Šorli, Mihaela Miklavčič pa je na šoli v Smledniku pred več kot 30 leti našla svojo prvo zaposlitev.

 

 

OŠ Simona Jenka je leta 2003 dobila prizidek. Kot pravi ravnateljica Marjana Jelen, se odtlej ne morejo pritoževati nad prostorskimi pogoji, vendar pa je šolo ponekod že načel zob časa. »Počasi bo potrebna prenova telovadnice, za katero je že pripravljen projekt, potrebujemo nove garderobne omarice, ki so stare toliko kot šola in praznujejo 40 let, pa tudi nadstrešek pred šolo. Nujno bi bilo zamenjati dotrajana okna v starem delu šole, ki so v 40 letih že opravila svojo nalogo,« je naštevala ravnateljica. Glede potreb na šoli bo za besedo lahko držala medvoškega podžupana Leopolda Kneza, ki je na prireditvi v svojem govoru poudaril, da bo občina kot ustanoviteljica tudi v prihodnje skrbela za vzdrževanje in obnovo šolskih zgradb. »Ena od pomembnih nalog, ki je pred nami, je tudi adaptacija ali gradnja novega vrtca v Smledniku,« je še pristavil.

 

Ob praznovanju 40-letnice na OŠ Simona Jenka niso pripravili le slavnostne akademije, pač pa so pomembnemu jubileju posvetili celotni zadnji oktobrski teden pred jesenskimi počitnicami. Po besedah ravnateljice so želeli dati možnost čim več učencem, da svoje znanje in sposobnosti pokažejo na različnih prireditvah. Predstavili so se pevci in glasbeniki, učenci so prebirali svoje spise, pesmi ter predstavili nekaj nekdanjih in sedanjih učiteljev, s predstavama je navdušil dramski krožek, največ zanimanja pa je bilo za Fit prireditev – svet veselja, svet gibanja, ko so telovadili in plesali, v gosteh pa so imeli fit ambasadorko Nušo Derenda ter Jurija Batagelja in Jagodo Štrukelj, profesionalni plesni par.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / četrtek, 24. december 2015 / 13:21

Božič nas povezuje, ne ločuje

Bodimo prijazni in razumevajoči drug do drugega. Iščimo tisto, kar nas povezuje, in ne netimo prepirov ne doma in ne v državi, ki je začela nastajati v teh dneh pred četrt stoletja.

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 12. november 2007 / 07:00

Pri sebi imeli lesene kije, pištolo ...

Gorenjski policisti so v noči na volilno nedeljo pod drobnogled vzeli nekatere gostinske lokale na območju Kranja in Bleda.

Slovenija / ponedeljek, 12. november 2007 / 07:00

Pomoč pri odvajanju od kajenja

Ljubljana - V začetku novembra je na brezplačni telefonski številki 080 2777 začel delovati telefon za pomoč pri opuščanju kajenja (namesto prejšnjega telefona CINDI za pomoč pri...

Kronika / ponedeljek, 12. november 2007 / 07:00

Za vikend napihalo osemnajst voznikov

V skladu z napovedmi so policisti pred Martinovo soboto izvedli poostren nadzor prometa po metodologiji Promil.

Kronika / ponedeljek, 12. november 2007 / 07:00

Kriminal

V Kranju ostali brez točk in denarja Kranj - Mladi nogometaši iz Rudarja iz Velenja zlepa ne bodo pozabili sobotne tekme z GoodyearEP Triglavom na Sta...

Gospodarstvo / ponedeljek, 12. november 2007 / 07:00

Dobrodelna akcija slovenskih čebelarjev

Žirovnica - V Čebelarski zvezi Slovenije so se odločili za dobrodelno akcijo En dan med slovenskih čebelarjev za zajtrk v naših vrtcih. V okviru akcije bo 55 tisoč otrok dobilo v...