Zaključek bogate letine
Letošnje poletje nam je dalo cvetja na pretek. Seveda tudi zalivanja, dela in skrbi. Vendar je za tiste, ki imajo rože radi, to manj pomembno.
Letos so s posebnim cvetenjem krasile vrtove hortenzije. V tem času, ko so že malo spremenile barvo, jih porežite za suhe šopke. Najlepše se vam bodo ohranile, če jih obesite s cvetom navzdol v toplem prostoru, da se kar najhitreje posušijo. Take so zelo lepe za zimske šopke. Za novoletni aranžma ali adventni venček jih lahko poškropite s svetlečo zlato ali srebrno barvo.
Novembrski dnevi so še primerni, da posadite okrasne čebulnice. Izbire je toliko, da se kar ne moremo odločiti, kakšno kombinacijo bi imeli naslednjo pomlad. Krokusi, narcise, tulipani, hijacinte in množica barv. Prav barve so najpomembnejše za lep vrt. Rastline naj bodo posajene usklajeno po barvnih niansah cvetov ali v kontrastnih kombinacijah. Navadno ne sadimo po okusu drugih, ampak tako, kot je nam všeč. Poudarek dajmo tistim sortam rož, ki so nam všeč. Zanimiva zasaditev je tudi "po urniku". To pomeni, da se cvetovi odpirajo v določenih zaporedjih: od prvih zvončkov in žafranov takoj, ko odleze sneg, do zadnjih najbolj poznih sort tulipanov, ki zacvetijo šele konec maja. Okrasne čebulnice potrebujejo odcedna tla, sicer lahko začno gniti. Raje imajo sončen del vrta, čeprav cvetijo tudi v senci, ali vsaj v delni senci. Ne smemo pa čebulic posaditi pod zimzelene rastline. Sadimo jih tudi v trato pod drevje, kjer lepo cvetijo, še preden drevje ozeleni. Zelo lep videz dajo posajene pod magnolije in forsitije, ki jih obrežemo tako, da veje ne sagajo do tal. Tudi v nasadu vrtnic bodo ob robovih lepo zacvetele narcise in tulipani, ki jih do njihovega cvetenja v juniju, že odstranimo. Če le imamo na razpolago velik prostor, posadimo veliko čebulic na enem prostoru. Tako bo cvetlični vrt spomladi najlepši. Vedeti morate še, da manjše čebulice posadimo bolj plitko v zemljo, večje pa globlje, nekako za trikratno velikost čebulice. Kot sosede čebulicam tvorijo dobro kombinacijo s trajnicami. Tako posajene tudi podaljšajo čas cvetenja do zgodnjega poletja. Poleg tega bodo trajnice s svojimi listi in cvetjem pokrile uvele liste odcvetelih čebulnic, ki jih moramo obdržati čimdlje. Primerne trajnice, ki se lepo podajo k čebulnicam, so: hoste, potonike, orlice, maselnice, geranije ...
Novembra lahko sadimo še vse vrste grmovnic, sploh iglavce. Z njimi lahko zasadimo posamezne brežine vrta, ali pa obrobne gredice. Lahko izberemo ustrezne kombinacije rumenih, zelenih in sivih barv. Brini so zelo odporni proti boleznim in lahko jih poljubno oblikujemo - glede na prostor. Uspevajo na vseh vrstah tal, tako na soncu kot v senci. Ločimo navadni brin, ki je razširjen tudi po gozdovih, tudi v višje v gorah, smrdljivi, plazeči ... Brine lahko razmnožujemo s potaknjenci, ki jih odrežemo pozno poleti. Radi se ukoreninijo in se tudi hitro razraščajo. Zadnja leta je zelo priljubljena prekrivna sorta plazeči se brin. Na gosto prekrije tla, to je dobro, da se ne razrašča plevel. Tudi grobove zasadijo s to sorto, čeprav nekateri mislijo, da so to ciprese, plazeče, to so brini in primerni so tudi za zasaditve strmih brežin. Hitro se razrastejo in korenina preprečuje, da bi dež zemljo spiral.
Sicer pa se sezona vrtnih opravil končuje. Če je vreme ugodno, je dela še veliko. Presajamo še lahko trajnice, grmovnice, z drevnin režemo potaknjence za razmnoževanje. Shranimo jih povezane v snopiče in zasute v mivki v hladni kleti ali v drvarnici. Na stalno mesto posadimo dvoletnice, gredice, ki smo jih izpraznili, pa prelopatimo. Gomolje dalij shranimo v suhih prostorih, kjer ne bodo pomrznile, še zadnjič pokosimo trato in pograbimo odpadlo listje. Lončnice, ki so poletje preživele v vrtu, kot so kamelije, hibiskusi, oleandri, kaktusi ..., počasi preselimo v notranje prostore. Tudi sobne rastline ni potrebno toliko zalivati, le če jih imate v zelo ogrevanih prostorih in blizu radiatorjev.
Tudi zelenjavni vrt je končal svojo sezono. Pospravimo pridelke, ostane le radič, motovilec, kakšen peteršilj, brstični ohrovt. Posadimo še zimski česen. Prazne gredice pognojimo in prelopatimo - najbolje v suhem vremenu. Pospravimo tudi vrtne garniture, ki so nam celo poletje služile za posedanje na prostem. Nekam v drevo ali grm, ki nam je celo zimo dostopno, namestimo ptičjo hišico, kamor bomo natrosili hrano prezeblim pticam. Hvaležne nam bodo čez leto in pospravile marsikaterega zajedalca na naših rožah ali zelenjavi.