Ko vas ujame val, se le še predate užitkom, tako kot Jernej Rakušček. (Foto: R. Pina)

Surfanje na valovih

Surfanje je šport, ki te zasvoji, je način razmišljanja in življenja. Primeren je za mlade in malo manj mlade, od opreme pa potrebujete le desko in, če je voda mrzla, neoprensko obleko. Lahko se ga hitro naučite, užitki ob tem, ko se povzpnete na val, pa so nepopisni.

Se želite ukvarjati s športom, ki ni predrag, kjer ne rabite na kupe opreme, ki ne zahteva veliko kondicije in ni naporen? Potem je surfanje pravo za vas. Slovensko lahko besedo prevedemo kot deskanje, jezdenje ali ježa valov, a vseeno je najbolj pravi izraz surfanje. Gre za šport, kjer vas od vode loči le deska, poganja pa vas moč valov, saj jadra pri tem športu ni.

Surfanje je stil in način življenja, ko vam zleze pod kožo, vam ni rešitve. Od takrat dalje ste z njim zasvojeni in ko imate trenutek časa, le vzamete desko pod roko in že se podate valovom naproti. Od opreme za surfanje potrebujete le surf, desko, ki vam omogoča, da na vodi stojite. V bolj mrzlih dneh in ko je morje premrzlo, prav pride tudi neoprenska obleka, ki vas ščiti pred mrazom. Ko je vroče in morje toplo pa so dovolj le kopalke. Oprema ni draga in tudi kaj dosti dela nimate z njo, saj desko le vzamete pod roko in že ste nared za užitek.

Seveda surfanje prinaša obilo užitkov, stika z naravo, omogoča vam tudi aktivno preživljanje počitnic. Pravi navdušenci lovijo prave valove povsod po svetu, zato ob športnih užitkih užijete še čare raziskovanja, popotovanja in odkrivanja novih krajev in lepot narave. Glas o dobrih lokacijah, primernih za surfanje, se med surferji hitro širi, tako da se jih tam hitro znajde za pravo klapo. Tine Škrbec iz kluba Manawai nam je zaupal, da so najboljše lokacije za surfanje v Franciji, na Portugalskem in v Španiji, zunaj Evrope pa je prava Meka surferjev Indonezija. Tu so namreč skozi vse leto ugodni valovi, pa še toplo je celo leto. Na Jadranu se lahko lepi valovi naredijo tudi v Medulinu, kjer je bilo letos tudi prvo državno prvenstvo v surfanju.

Pri tem športu gre za veščino in potrpežljivost, veliko pa štejejo tudi izkušnje. Na pravi val je potrebno čakati, včasih tudi cel dan, da se lahko enkrat predate pravim užitkom. A izkušeni surferji vedo, kje in kdaj se oblikujejo pravi valovi. Valovi se naredijo na dva načina. Prvi način je »beach break«, kjer se valovi lomijo proti obali, nastanejo pa kot posledica tokov in vetra, drugi način pa je »reef break«, kjer valovi nastanejo, ko voda naleti na greben ali čer v vodi. Zlasti slednje je nevarno, saj je na tem mestu voda zelo nizka in ob skalo lahko zadenemo tudi sami. Nevarnosti, ki jih ima surfanje, so povezane z močnimi tokovi, ki vas lahko odnesejo na odprto, in z močjo valov, ki vas lahko potegne na tla.

Kako surfati? Ležite v vodi na deski in čakate na val. Ko se ta dvigne, zaplavate proti njemu. V trenutku, ko se val prelomi, je čas, da se povzpnete na desko in zajahate val, ki vas s svojo močjo poganja skozenj. Užitki in adrenalin, ki se tu sprošča, so nepopisni.

Za surfanje se lahko odloči prav vsak. Leta niso pomembna, dobro pa je imeti nekaj moči v rokah, da se lahko poganjate po vodi, ko zaplavate proti valu. S kondicijo tu ni težav, saj šport ni naporen.

Če se želite naučiti surfanja, je Klub Manawai pravi za vas. Manawai v havajščini pomeni moč vode. Klub so ustanovili štirje prijatelji, ki so še študentje, druži pa jih ljubezen do surfanja. Sestavljajo ga Tine Škrbec, Jernej Rakušček, Marko Mrzlikar in David Krulec. Na Kanarskih otokih, na otoku Fuerteventura, imajo fantje svojo šolo surfanja, »Surf Camp Manawai«. Tam je poskrbljeno za vse. Organizirani so prevozi, nastanitev v lastni hiški, prehrana in vsakodnevno uživanje na valovih. Prav tako je na voljo vsa potrebna oprema. Vse informacije o njihovi ponudbi in kontaktih najdete na spletni strani http://www.manawai.si/. Vsi pravijo, da to počnejo zato, ker jim je to v veselje in radost. Pa ne boste verjeli, vse skupaj vas sploh ne bo toliko stalo. Bivanje pri njih je na primer 15 evrov na dan, šola surfanja z vsemi prevozi vas tedensko stane 150 evrov, najem opreme /surf in neoprenska obleka) pa znese 90 evrov na teden. Dodate samo še prevozne stroške z letalom in že se lahko prepustite nepozabnim užitkom. Bralcem Gorenjskega Glasa podarjajo 20-odstotni popust na dane cene, pristavijo pa še eno brezplačno masažo, ki bo vsekakor na začetku prišla zelo prav, saj roke po prvih dneh še kako bolijo.

Cilj vsakega surferja je, da zaplava v tubo. Tuba je val, ki vas povsem oblije. Užitkov v tubi, ko vas z vseh strani obdaja morje, pa ni moč popisati, potrebno jih je doživeti. Za konec še nasvet, ki nam ga je za vse bodoče surferje dal Tine: »Če imate željo po surfanju, ne omahujte, poizkusite in nikar ne obupajte, če ni takoj pravega vala za vas, slej ko prej bo prišel in od takrat naprej ste s surfanjem zasvojeni.«

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / petek, 4. julij 2008 / 07:00

Prihodnji teden dve javni obravnavi

Radovljiški občinski svet je v sredo potrdil osnutka prostorskih načrtov za turistično območje Mivke v Lescah ter za Kamno Gorico.

Objavljeno na isti dan


Šport / ponedeljek, 16. januar 2012 / 07:00

Rezultati 1., 2., in 3. lige (13. krog) državnega prvenstva v inline hokeju

1. liga (13. krog - odigran 13.1. in 14.1.): Citypark Strele : Kavke Kranj 5:2IHK Mufloni Tolmin : G&P Leščan Blejska Dobrava 5:6 - kazenski streliHK Yeti Slovenske Konj...

Zanimivosti / ponedeljek, 16. januar 2012 / 07:00

Gorenjski glas gre v korak s časom

Časopis Gorenjski glas je danes tako kot številni drugi medijski založniki v Sloveniji na spletnih straneh uvedel sistem elektronske naročnine, imenovan Piano Media.

Šport / ponedeljek, 16. januar 2012 / 07:00

Lisičke bodo tekmovale na Gorenjskem

Kranjska Gora - Prihajajoči konec tedna, 21. in 22. januarja, naj bi na Pohorju pripravili tradicionalno tekmovanje najboljših smučark sveta za 48. Zlato lisico. Ker pa še v tore...

GG Plus / ponedeljek, 16. januar 2012 / 07:00

Bolezen, kaj si nam naredila (1)

Branko, ki me je pričakal na pragu, je še mlad moški. Ima komaj kakšen mesec čez štirideset let, a življenje, ki mu ni prizanašalo, je pustilo sledove tudi na njegov...

GG Plus / ponedeljek, 16. januar 2012 / 07:00

Radovljiški rojak borovniška znana osebnost

Fran Papler (1842-1911), nadučitelj, pesnik, organist, čebelar in sadjar