Več zamisli - več idej
Nekaterim so okras na vrtu samo cvetovi rož, v pisanih barvah in oblikah, sončnih živih kombinacijah, v najrazličnejših nasadih.
Ko jesen pokaže vse svoje barve listov, šele opazimo, kako se k tem barvnim kombinacijam podajo cvetovi trav. Mnogi jih včasih sploh niso opazili, ali so jih imeli za nadlogo v vrtu, ki drugim rožam jemljejo prostor, ali pa so jih že med letom porezali, tako da jeseni niti niso zacvetele.
Danes daje travno latje cvetličnim zasaditvam posebno noto in jih še posebej bogatijo. Tako v vrtu kot v šopkih. Vrtu dajejo poseben čar, še posebej v vetru, ko se barve cvetov prelivajo v najrazličnejših niansah. Trave naj imajo svoj prostor v vrtu, saj le če pridejo dovolj do izraza, vrtu dajo svoj čar. Veliki rjavo rdečkasti cvetovi kitajskega miskanta naj ne bi manjkali na nobeni cvetlični gredi. Zaradi svoje velikosti travnih šopov in tudi nekaterih do dveh metrov visokih cvetov je najbolje, da rastejo v ozadju cvetličnega nasada. Gredice s trajnicami najlepše učinkujejo šele, ko jih kombinirate s travami: kraljica trav je seveda pampaška trava, druge so še: konjska griva, slamnik, homulica, mačji rep, resasta bodalica, trava alang, kitajski miskant. Trav ne porežite v jeseni, kot odcvetele trajnice, ampak z obrezovanjem počakajte na pomlad. Na travnih cvetovih se naredi pozimi najlepše ivje, pa tudi prezeble ptice vam bodo hvaležne, saj jim cvetovi trav predstavljajo zimsko hrano.
Nekateri imate majhne vrtičke samo na balkonih v posodah. Take lončnice ponujajo celo leto lep razgled. Če vam več let rastejo v eni posodi, ostanejo majhne, saj jih ni treba vsako leto presajati. Okras so poleti, ko nikoli ne ovenijo, in pozimi, ko ni drugega cvetja. To so razni zimzeleni, pušpani, bodike, bršljani, ki tudi dobro prenesejo obrezovanje. Nove so tudi pritlikave sorte iglavcev in listavcev, ki so vzgojeni za majhno rast, so primerni za zasaditev v posode, ki jih postavimo na teraso. Namesto cvetov ponudijo nenavadno obliko in tudi več vrst barvnih nians, kot če bi bili posajeni v naravi. Za nego niso zahtevni, tudi ko gremo na dopust, nas ne pogrešajo. Spomladi zemlji dodamo dolgo delujoče gnojilo in če je potrebno, jih obrežemo, pa se bodo hitro razrasli. Tudi pritlikave bore je možno obdržati majhne rasti. Pozimi je treba zemljo za lončnice obvarovati pred mrazom in se izsušitvijo. Posode ovijemo z zaščitnim materialom, slamo, žaklovino ali kokosovo preprogo, da lažje preživijo nizke temperature.