Narastki, taki in drugačni

Če hočemo čim manj mazanja posode, potem se odločimo skuhati enolončnico ali narastek.

Ne moremo reči, da nam vzameta najmanj časa. To res ne, kajti svoje zahtevajo sestavine, saj je treba pri narastkih, če drugega ne, lupiti jabolka ali pripraviti kakšno drugo sadje, sploh pa imamo veliko opravka pri zelenjavnih narastkih. Sekljanja kar ni konca. Toda, splača se! Ko se v pečici vse sestavine pregrejejo, zdušijo, prepojijo in dokončno prepečejo, je pred nami odlična, okusna jed. Če smo prej porabili veliko časa za pripravo, se potem v pečici samo peče. Potrebno nam je le pekač vzeti iz pečice, razdeliti hrano po krožnikih, pripraviti še kakšno dobro solato, in najbolj okusno kosilo, zdrava večerja, je tu. In še nekaj je pomembno: pri narastkih lahko porabimo razne mesne ostanke, koščke klobase, star kruh, koščke sira, žlico smetane, ki nam ostaja v lončku. V družbi zelenjave bodo prav ti ostanki čudovito dopolnili jed. Morda se kar premalokrat odločamo za narastke. Kakšnega riževega se še spomnimo, mesnega, zelenjavnega pa zlepa ne. Kot nalašč so narastki, če pričakujemo goste. Ko pridejo prvi, porinemo pekač v pečico, ko so tu zadnji, je že pečeno ...

 

Narastek s testeninami in klobaso

300 g makaronov, špagetov ali širokih rezancev, 2 čebuli, 1 rdeča paprika, 100 g prekajene slanine, 1 do 2 kranjski klobasi, 4 jajca, po 1 lonček (150 g) kisle smetane in navadnega jogurta, muškatni orešček, poper, sol, 200 g na koščke narezane gaude, 2 paradižnika, nekaj lističev bazilike, sol.

Testenine skuhamo al dente v slani vodi, odlijemo in odcedimo. Slanino narežemo na kockice, jo ocvremo in na njej pustimo pet minut rumeneti nasekljano čebulo, nato dodamo na centimeter narezana kolesca klobase, rdečo papriko v tankih trakovih in paradižnik v kockicah ter dušimo dodatnih pet minut. Jajca razžvrkljamo skupaj s kislo smetano, jogurtom, muškatnim oreščkom in soljo. V pomaščen pekač poravnamo najprej testenine, nato popečeno slanino s klobaso in z vsemi dodatki, po vrhu natresemo kocke sira, nato pa vse skupaj prelijemo z razžvrkljanimi jajci. Pekač oz. posodo za narastke zdaj porinemo v ogreto pečico in pečemo 35 minut pri 200 stopinjah Celzija. Zraven lahko ponudimo paradižnikovo omako ali kakršnokoli solato.

Zelenjavna lazanja

1 kg špinače, 500 g korenja, 50 g masla ali margarine, 200 g šampinjonov (ali kakšnih drugih gob), sol, poper, po en lonček (150 g) kisle in sladke smetane, 200 g naribanega ementalskega sira, muškatni orešček, (rdeči) kajenski poper, 250 g testenin za lazanje (v ploščicah).

Špinačo očistimo, operemo in na hitro blanširamo v slanem kropu, odcedimo in ohladimo. Dobro očiščeno korenje razrežemo na tanke, dolge rezine, jih tri minute blanširamo in odcedimo. Čebulo zrežemo na drobno in na vročem maslu v treh minutah zlato rumeno zapečemo. Očiščene, drobno narezane šampinjone dodamo čebuli, solimo, popramo in približno pet minut dušimo. Ohlajenim gobam dodamo smetano, nariban sir in začinimo z muškatnim oreščkom in s kajenskim poprom. Testene lističe (jih ne kuhamo), zelenjavo in omako z gobami izmenično polagamo v pomaščen pekač za narastke. Zaključimo z zelenjavo. Pekač postavimo v ogreto pečico in pečemo približno 40 minut pri 200 stopinjah Celzija.

Krompirjev narastek z mletim mesom

1 kg krompirja, 2 čebuli, 2 korenja, 4 žlice olja, 400 do 500 g mešanega mletega mesa, sol, poper, kumina, majaron, 150 g naribanega grojerja (ali kakšnega drugega sira), po 1 lonček (150 g) sladke smetane in mleka, 3 jajca.

Krompir operemo in skuhamo v oblicah, olupimo in narežemo na debelejše rezine. Na segretem olju najprej na hitro močno popečemo mleto meso, nato dodamo nasekljano čebulo in na kolesca narezano korenje, premešamo ter pečemo skupaj še pet minut. Začinimo s soljo, strtim poprom in kumino ter majaronom. V dobro pomaščeno ognjevarno posodo za narastke zložimo izmenjaje pokonci postavljene rezine kuhanega krompirja, zraven dodamo začinjeno meso, sir, spet krompir in tako do konca. Zaključimo s krompirjem. Smetano, mleko in jajca razžvrkljamo, po potrebi še malce solimo, in s tem prelijemo pripravljeni narastek. Pekač postavimo v ogreto pečico in pečemo približno 30 minut pri 200 stopinjah Celzija.

Hrustljav narastek s kruhom in šunko

250 g belega kruha od prejšnjega dne, 75 g mesnate slanine, 2 veliki čebuli, 125 g kuhane šunke, 4 jajca, slabe 4 dcl mleka, muškatni orešček, 1 žlico suhih zelišč (majaron, rožmarin, timijan, šetraj ...), poper, 2 šopka opranega in sesekljanega peteršilja, margarina, bele drobtine.

Kruh narežemo na tanke rezine. Slanino in čebulo narežemo na kocke, šunko na daljše rezine. Koščke slanine popečemo v ponvi, dodamo čebulo in skupaj pražimo pet minut. Jajca, mleko in začimbe skupaj zmešamo. Kruh, čebulo z mesom, rezine šunke in sesekljan peteršilj izmenjaje polagamo v pomaščen in z drobtinicami posut pekač za narastke. Posamezne plasti prelijemo z jajčnim mlekom. Na vrhu naj bo s polivko prepojen kruh. Pekač postavimo v ogreto pečico in pečemo približno 35 minut pri 200 stopinjah Celzija. Zraven se bodo odlično podale mešane gobe v omaki, vsekakor pa mešana solata.

Narastek iz bučk in krompirja

1 kg krompirja, 700 g bučk, 3 paradižniki, nekaj lističev bazilike, zelen peteršilj, 3 do 4 žlice oljčnega olja, 1 čebula, 1 dcl kisle smetane, 1 dcl mleka, sol, poper, muškatni orešček, 2 stroka česna, 4 jajca, 4 žlice naribanega parmezana, margarina za pekač

Krompir skuhamo v oblicah, ohladimo, narežemo na rezine in posolimo. Bučke narežemo na daljše, pol centimetra debele rezine, paradižnik na kockice. V ponvi segrejemo olje, na njem na rahlo zarumenimo čebulo, dodamo paradižnik, nato pa še rezine bučk, ki jih na hitro podušimo. Na koncu dodamo še strt česen, sesekljano baziliko in peteršilj, solimo in popramo. Pekač za narastke namastimo z margarino, na dno zložimo plast krompirja, nanj plast podušenih bučk in tako izmenjaje porabimo vse. Na vrhu naj bodo bučke, potresene s parmezanom. Nato razžvrkljamo smetano, mleko, sol, poper in muškatni orešček ter s tem prelijemo narastek. Pekač damo v ogreto pečico in pečemo 20 minut pri 200 stopinjah Celzija.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / petek, 3. julij 2015 / 13:07

Jeseniške novice, št. 10

Jeseniške novice, 3. julij 2015, št. 10

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 28. februar 2007 / 06:00

Skupina NLB širi poslovanje

Ljubljana - Skupina NLB je v Beogradu predstavila novo družbo za dodatno pokojninsko zavarovanje - NLB Novo penzijo. Zakon o prostovoljnih pokojninskih fondih in pokojni...

Žiri / sreda, 28. februar 2007 / 06:00

Borci se bodo zbrali Pr´ Zet

Žiri - Občinsko združenje borcev in udeležencev NOB Žiri to nedeljo, 14. marca, vabi na občini zbor, ki se bo začel ob 14. uri v gostilni Pr' Zet (prej pri Aleksu) na Do...

GG Plus / sreda, 28. februar 2007 / 06:00

Podarjeno za vedno

Zgodba o Nataši

Splošno / sreda, 28. februar 2007 / 06:00

Izboljšati sodelovanje s pihalnim orkestrom

Z januarjem je vršilec dolžnosti ravnatelja Glasbene šole Škofja Loka postal skladatelj in profesor klavirja Peter Kopač.

Splošno / sreda, 28. februar 2007 / 06:00

Zbirka radioaktivnih kamnov pod posteljo

Franc Braniselj je znano škofjeloško ime. Ugledni direktor več podjetij na Škofjeloškem, ki je v petdesetih letih z družino prišel iz Ljubljane, se v pokoju posveča svojemu najljubšemu konjičku, miner...