Uveljavljeni skladatelj Peter Kopač je v prehodnem obdobju prevzel vodenje Glasbene šole Škofja Loka.

Izboljšati sodelovanje s pihalnim orkestrom

Z januarjem je vršilec dolžnosti ravnatelja Glasbene šole Škofja Loka postal skladatelj in profesor klavirja Peter Kopač.

Z letošnjim letom se je upokojil dolgoletni ravnatelj Valentin Bogataj, s podporo sveta glasbene šole ste vršilec dolžnosti ravnatelja postali vi …

»Po zakonu sem lahko vršilec dolžnosti največ eno leto, oziroma dokler ni izbran novi ravnatelj. Ker prvi razpis ni uspel, s podporo sveta delo ravnatelja trenutno opravljam jaz. Novi razpis bo sledil v prihodnjem mesecu, tako da naj bi do konca šolskega leta šola tudi formalno imela novega ravnatelja. Naj dodam, da se je prvič doslej zgodilo tudi, da predsednica sveta glasbene šole ni predstavnica naše hiše. To je namreč direktorica Loškega muzeja Jana Mlakar.«

 

Glede na to, da ste že dolga leta član kolektiva glasbene šole, kot profesor klavirja, vodili pa ste tudi šolsko knjižnico, zagotovo dobro poznate vse uspehe in težave, ki spremljajo šolo. Kakšen občutek imate, ko ste nastopili mesto v.d. ravnatelja, v kakšno jabolko ste zagrizli?

»Na neki način tako delo že poznam, saj sem veliko izkušenj pridobil, ko sva pred leti več kot desetimi leti z ženo vodila zasebno glasbeno šolo na Igu pri Ljubljani. Seveda pa sem močno navezan tudi na našo glasbeno šolo, kjer delujem že od leta 1980 naprej in sem na neki način tudi soudeleženec mnogih naših dosedanjih uspehov, bodisi kot pedagog klavirja bodisi kot korepetitor. Tu v šoli se dobro počutim in tudi delo, ki ga ta trenutek opravljam, mi je v veliko veselje.«

 

Nekaj prvih delovnih izzivov ste imeli že v prvih dneh, odkar ste vstopili v pisarno, odmeven nastop v Ljubljani, tu so že prva tekmovanja mladih glasbenikov …

»Drži. Koncert šolskega Godalnega orkestra s solisti konec januarja v ljubljanskih Križankah je bil zagotovo izjemen uspeh naše šole, odlično pa so se pred dnevi izkazali tudi naši mladi glasbeniki na regijskem tekmovanju glasbenih šol. Od desetih udeležencev jih je pet doseglo zlata priznanja, kar pomeni uvrstitev na državno tekmovanje, ki bo sredi marca. Odlične so bile naše flavtistke, tako rekoč brez konkurence pa je bil pri klavirju Tomaž Hostnik. Poleg tega je bil prof. Armin Sešek pred dnevi z obetavno violinistko Ano Dolžan na mednarodnem tekmovanju v Zagrebu, kjer je ta dosegla zelo dobro peto mesto. Naši učenci bodo nastopili tudi na kitarskem tekmovanju v Murski Soboti, pa v maja v Gorici …«

 

Boste lansko uspešno prireditev O'glasbena Škofja Loka, ko so mladi in profesorji igrali po mestnih ulicah, trgih …, ponovili tudi letos?

»Vsekakor. To je tako želja šole, nas pedagogov in občine. Prireditev je lani zelo uspela in radi bi, da bi postala tradicionalna in sicer vsako leto en teden pred Venerino potjo. Letos bo to sredi junija, v goste pa bomo povabili še dve skupini iz pobratenega Freisinga, pričakujemo pa tudi skupino z avstrijske Koroške.«

 

Imate v mislih tudi novosti, ki bi jih veljalo postopoma uvajati v delovanje šole, nameravate kaj spremeniti, predrugačiti …?

»Dejstvo je, da je šola zelo uspešna in to moramo vzdrževati tudi v prihodnje. Mogoče je bilo doslej nekoliko zapostavljeno sodelovanje z Mestnim pihalnim orkestrom Škofja Loka. Rad bi vzpostavil boljše vezi z dirigentom in orkestrom, iskal bom tudi novega učitelja trobil, ki naj bi tudi imel nalogo vzgajati učence za orkester, ki bo tako v prihodnje lahko le še boljši. Že imamo izvrstne pedagoge za flavto, srečo imamo tudi z novi učiteljem klarineta, imamo odličnega profesorja za trobila, manjkajo pa nam še učitelji, ki bi bolj načrtno skrbeli tudi za, naj rečem nove mlade pihalce ...«

 

Kako vaše novo delo združujete s komponiranjem, so vaši novi notni zapisi trenutno nekoliko »na oddihu«?

»Zelo veliko sem komponiral v preteklem letu, zlasti konec leta, ko sem napisal dve skladbi, eno tudi za ta šolski godalni orkester, ki je skladbo tudi krstno izvedel na koncertu v Križankah. Tako da ta trenutek predvsem potrebujem nekoliko prekinitve, oddiha. Sicer imam nekaj naročil za naprej, vendar pa trenutno največ pozornosti posvečam prav delu ravnatelja, ki ga želim čim bolj temeljito spoznati. No, mogoče sem se nekoliko odpovedal klavirju …«

 

Vaš klavirski razred je torej prevzel drug pedagog?

»Obdržal sem tri učence višjih razredov, sicer pa je moje učence prevzela Katarina Tominec, medtem ko je knjižnica zaenkrat v domeni naše nove pisarniške referentke Maje Zupanc.«

 

Kaj je ta trenutek na vaši mizi?

»Predvsem priprava na prihajajoča tekmovanja, ki se jih bodo udeležili naši učenci.«

 

Se boste prijavili na novi razpis?

»Zagotovo se bom.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sobota, 25. junij 2022 / 12:00

Na domu gojil konopljo

Mengeš – Domžalski policisti so ta teden na podlagi sodne odredbe opravili hišno preiskavo pri osumljencu na območju Mengša. Med preiskavo so odkrili prirejen prostor za gojenje prepovedane droge,...

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 6. februar 2007 / 06:00

Vozovnice prek spleta

Pri Avtobusni postaji Ljubljana so se letos še posebej pripravili na povečanje števila potnikov na primestnih in mestnih avtobusih Ljubljanskega potniškega prometa ob informativnih dnevih. Zato s...

Splošno / torek, 6. februar 2007 / 06:00

Novi programi na Gorenjskem

Na ravni srednjega poklicnega izobraževanja bodo v Srednji biotehniški šoli Kranj prihodnje šolsko leto izobraževali tudi peke in slaščičarje, česar doslej na Gorenjskem še ni bilo. V Srednji...

Splošno / torek, 6. februar 2007 / 06:00

Najbolj iskani poklici v Sloveniji

Po podatkih ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo med najbolj iskane poklice pri nas na ravni visoke izobrazbe sodijo: univerzitetni diplomirani inženir strojniš...

Splošno / torek, 6. februar 2007 / 06:00

Manj mest za izredni študij

Prihodnjim študentom bo letos na voljo 24.874 vpisnih mest na univerzah in samostojnih visokošolskih zavodih.

Splošno / torek, 6. februar 2007 / 06:00

Največ mest v gimnazijskih programih

Osnovno šolo na Gorenjskem letos končuje 2066 učencev, gorenjske srednje šole pa razpisujejo 2598 vpisnih mest.