Proslava namesto zapore
Kranjska občina je za enajsti november razpisala referendum o regijskem centru za ravnanje z odpadki v Tenetišah, gorenjski župani so pisali ministru Janezu Podobniku, okoliški prebivalci smetišča Tenetiše pa so trdno prepričani, da takega centra pri njih ne bo.
Kranj - Župani Damijan Perne, Janez Fajfar, Franc Kramar, Milan Čadež, Milan Kocjan, Matej Kotnik, Franc Jerič, Miran Zadnikar, Janko Sebastijan Stušek, Miro Kozelj, Leopold Pogačar, Borut Sajovic in poslanec v Državnem zboru Bojan Homan so na ministra za okolje in prostor Janeza Podobnika naslovili odprto pismo o gorenjskem regijskem centru za ravnanje z odpadki. Med drugim ministru pišejo: »Seznanjeni smo z vašimi stališči do odločitve županov gorenjskih občin, združenih v Konzorciju CERO, ki ste jih izrekli v Državnem zboru RS in v medijih proti umestitvi regijskega centra za ravnanje z odpadki za Gorenjsko na lokaciji sedanje deponije Tenetiše. Vaše izjave so nas zelo začudile, saj se na Gorenjskem trudimo rešiti problem ravnanja z odpadki že celo desetletje. Na zadnji seji poslovnega odbora Konzorcija CERO 25. septembra 2007 nam je to uspelo, saj smo bili gorenjski župani končno soglasni, da je za regijski center za ravnanje z odpadki najbolj primerna lokacija sedanje deponije Tenetiše v Mestni občini Kranj.«
Župan Damijan Perne se je odločil, da bo preveril tudi voljo ljudstva in je v soglasju z mestnim svetom za enajsti november napovedal svetovalni referendum o gradnji regijskega centra za ravnanje z odpadki v Tenetišah za občane kranjske občine. Miran Hude iz Društva za ohranitev Udinboršta je odločitev komentiral: »Ne nasprotujemo neposrednemu odločanju občanov, pri čemer pa bi morali o tem vprašanju odločati zgolj okoliški prebivalci smetišča Tenetiše. Večina ne more prevladati nad manjšino, kadar ima manjšina škodo. Prejšnji ponedeljek smo imeli razgovor z ministrom za okolje in prostor Janezom Podobnikom, ki nam je zatrdil, da je edino merodajno, kje bo regijski center, mnenje okoliškega prebivalstva, ne pa mnenje vseh občanov občine, ali občanov drugih občin, ki bodo odvažali odpadke v regijski center. Brez soglasja lokalne skupnosti ne bo sredstev iz sklada EU in ne bo podpore države temu projektu.«
Župani v odprtem pismu ministru Podobniku še pišejo: »Zavedati se je treba, da mora odgovornost do ureditve regijskega odlagališča nase sprejeti tudi ministrstvo za okolje in prostor. Glede na to, da ste v nedavnih javnih nastopih zaradi pritiskov skupine občanov iz najbližjih naselij sedanjemu odlagališču v Tenetišah izrazili dvom v pravilnost odločitve županov in predstavnikov v občinskih svetih, bi bilo nujno, da stališča do reševanja gorenjskih odpadkov soočimo in uskladimo ter potrdimo najboljšo možno rešitev. Moramo pa se zavedati, da bomo konsenz s prav vsakim od 200.000 prebivalcev Gorenjske težko dosegli, bomo pa storili vse, da bo kar v največji meri zadoščeno vsem skupinam prebivalcev.«
Kaj bo s smetiščem po prvem novembru
»Konec oktobra smetišču Tenetiše poteče obratovalno dovoljenje, dovoljenja pa jim ne bodo podaljšali, saj je monitoring podzemnih voda za leto 2006 pokazal, da je podtalnica okoli smetišča zelo onesnažena s težkimi kovinami in drugimi strupenimi snovmi. Končno se je pokazalo, da je bilo smetišče izjemno škodljivo za okolico. Drugega novembra ne bomo imeli zapore ceste, ampak proslavo ob zaprtju smetišča po tridesetih letih delovanja,» je povedal Miran Hude. Direktor Komunale Kranj Ivan Hočevar je o obratovalnem dovoljenju povedal: »Kot upravljavci odlagališča odpadkov Tenetiše smo na ministrstvo za okolje in prostor pravočasno vložili vlogo za podaljšanje okoljevarstvenega dovoljenja za obratovanje odlagališča. V skladu z Uredbo o odlaganju odpadkov na odlagališčih lahko upravljavci za odlagališča, ki izpolnjujejo zahteve te uredbe, zaprosijo za podaljšanje dovoljenja do 16. julija 2009, glede na kapacitete deponije. Kdaj bomo s strani ministrstva prejeli odgovor, ne vemo. Do takrat pa bomo kot upravljavci odlagališča odpadkov Tenetiše opravljali storitev ravnanja z odpadki nespremenjeno.«