Neoznačeno prečenje
Stari Ljubelj (1396 metrov) - Polna Peč (1503 metrov) - Triangel (1704 metrov) - Prelep greben, ki je v teh jesenskih dneh mavrično obarvan, nima visoke nadmorske višine, a zaradi zelo razgibanega terena ga lahko označim za kar zahtevnega.
Ko sem letos po dolgih letih spet stala na vrhu Begunjščice in si ogledovala Vrtačo, Zelenjak in Palec, mi je pozornost zbudil tudi greben od Starega Ljubelja do znamenitih rogljev, imenovanih Na Možeh. Greben, ki preči Ljubeljščico, sem prehodila lepo, sončno jesensko soboto. Svetujem Vam, da ga tudi vi prehodite še to jesen, ko se je narava že močno odela v mavrične barve, ki nam govorijo, da se odpravlja na zasluženi počitek.
S turo začnemo na mejnem prehodu Ljubelj, kjer se po stari, makadamski cesti, ki je kar strma, povzpnemo do Starega Ljubelja, ki je bil še od rimskih časov najkrajša povezava med ljubljansko in celovško kotlino. Cesta na stari Ljubelj, ki je nekdaj veljala za najbolj strm cestni prelaz v Alpah, saj ima vzpon na gorenjski strani naklonine do 30 odstotkov, je bila dograjena leta 1575. V spomin na obisk Karla VI. so na vrhu postavili dve skalnati piramidi. Na vrhu je koča, tik za njo pa vas smerokaz usmeri levo proti Zelenici. Pot ni označena, a je steza lahko sledljiva. Skozi gozd, ta del ni razgleden, se steza povzpne na greben, po katerem nadaljujemo pot. Ves čas lahko zremo v severno ostenje Begunjščice in prelepi Šentanski plaz, ki bo v mesecih, ki prihajajo, tako vabljiv za turne smučarje. Obenem pa dokaj blizu, a še vedno kar daleč pred seboj gledamo roglje Na Možeh, še dlje za njimi pa znameniti Palec. Sredi bukovega gozda nas najprej preseneti skala, ki jo obhodimo po desni strani. Ko smo okoli nje, nas smerokaz usmeri na Polno Peč. Od tu naprej nadaljujemo po čistem, odprtem grebenu, ki mestoma postreže s precejšnjo zračnostjo. Ko dosežemo Ljubeljščico, nas tabla z napisom Konec varne poti opozori, da sveta, v katerega stopamo, ne smemo podcenjevati. Pot se večkrat rahlo spusti po krušljivem terenu in nas vodi mimo izrazitih apnenčastih skal, ki bodo burile vašo domišljijo. Ampak, če boste opazovali skale, se ustavite, kajti pozorno bodite skoncentrirani na pot, ki zahteva vso pozornost. Vmes vas bo velik napis Zelenica usmeril v pravo smer. Dosegli boste tudi skalni skok, ki je opremljen z varovali. Še dobro, sicer bi ta delček lahko predstavljal za marsikoga prevelik zalogaj. Na koncu grebena, ko boste prišli pod skale, jih boste zaobšli po desni strani, in vedite, da niste zašli, čeprav se bo pot močno spustila navzdol po melišču. Sledil bo krajši vzpon do prevala Čez Pod. Če nadaljujete še naprej, boste prišli do vrha Triangla (1704 metrov), do koder je tudi speljana vlečnica z Zelenice. Od Triangla dalje pa se začenja vzpon na prvi rogelj Na Možeh. Vzpon čez roglje zahteva alpinistično znanje in popolno opremo. Plezanje doseže nekje II. do III. stopnjo. Baje obstaja celo neka zaraščena pot, ki roglje obide.
S Triangla se spustite do Zelenice, kjer se lahko okrepčate v Koči na Zelenici, potem pa se preko smučišča spustite nazaj v dolino. Do Starega Ljubelja boste potrebovali približno uro hoje, odvisno od vaše kondicije, za prečenje grebena pa računajte približno 2 uri. Nato pa sledi še hiter spust z Zelenice. Srečno!