Veliko očitkov o delu zbornice
V Govedorejskem poslovnem združenju se zavzemajo za prostovoljno članstvo v kmetijsko gozdarski zbornici, hkrati so zelo kritični do delovanja zbornice.
Domžale – Govedorejsko poslovno združenje (GPZ) je v četrtek javnosti predstavilo svoja stališča do predlaganih sprememb zakona o kmetijsko gozdarski zbornici in o delovanju zbornice. Kar zadeva spremembo zakona, se združenje podobno kot sindikat kmetov zavzema za prostovoljno članstvo v zbornici in za decentralizacijo zborničnega sistema oz. za oblikovanje samostojnih pokrajinskih zbornic. Predstavniki združenja (predsednik Janez Slevec, direktor dr. Teo Zor in člana upravnega odbora Marko Dolinar in Stane Jaki) so bili zelo kritični tudi do delovanja zbornice. Zbornici očitajo, da je v sedanji obliki postala cokla razvoja slovenskega kmetijstva in podeželja in da je njen cilj ohranjanje sedanjih monopolov v kmetijstvu na račun kmetov in potrošnikov. Zbornični prispevek je po mnenju združenja previsok in se porablja le za delovanje predsednika zbornice in zborničnega urada. Kmetje plačujejo zbornici dvakrat, preko prispevka in še s plačilom storitev strokovnim službam, ki se ne prilagajajo novim znanjem in zahtevam Evropske unije. Uporabniki nimajo vpliva na strokovno delo v živinoreji, zbornica je naročnica in izvajalka storitev, proračunski denar se porablja negospodarno in nepregledno. Kontrola mleka je v Sloveniji najdražja v Evropski uniji, analizo mleka opravlja kar pet laboratorijev, kar je neracionalno in predrago, osemenjevalnih centrov je preveč in omejujejo nakup semena vrhunskih bikov na trgu Evropske unije …
Zavračajo očitke
Na GPZ-jeve očitke so se odzvali v zbornici in tudi na ministrstvu za kmetijstvo. V zbornici jih zavračajo in poudarjajo, da članski prispevek porabljajo za zastopanje članov v zakonodajnem postopku, za obveščanje članstva, promocijo kmetijstva in za druge naloge, da skupaj z drugimi priznanimi rejskimi organizacijami v živinoreji delajo v dobro slovenske govedoreje in da nimajo monopola na trgu bikovega semena. Na ministrstvu zavračajo očitek, da naj bi spremembe zakona o zbornici pripravljali v tajnosti, ob tem pa navajajo, da so med tritedensko javno razpravo prejeli pripombe in predloge devetih organizacij, med katerimi pa ni GPZ-ja. Zavračajo tudi namigovanja o dogovarjanju z vodstvom zbornice o spremembi zakonskega člena, ki za člane sveta in odborov (ter tudi za predsednika zbornice) določa štiriletni mandat z možnostjo enkratne ponovne izvolitve.