Benetke na Bledu
Pred časom so na Bledu organizirali dogodek, ko so na gladini Blejskega jezera ob blejskih pletnarjih krmarili beneški gondoljerji. Tokrat naj bi bilo prvič v zgodovini, da so beneške gondole plule v tujih vodah.
Pravila gondoljerjev so zelo stroga. Pravi beneški gondoljer mora najprej uspešno opraviti dve leti vajenstva in vajenec gondolo lahko prevzame šele, ko se mojster upokoji. Tudi pletnar ne more biti vsakdo. Čolnarstvo prehaja iz roda v rod še od časa vladavine Marije Terezije, ko je devetnajst kmečkih družin dobilo pravico lastništva pletne in prevoza po Blejskem jezeru. Danes Blejsko jezero krasi dvaindvajset pleten in so, tako kot beneške gondole, postale kulturna in turistična znamenitost svojega kraja.
Ideja o srečanju pletne in gondole se je pred tremi leti porodila v beneški občini Mira Oriago, uresničila pa letos s pomočjo Turističnega društva in podjetja Sava hoteli Bled. Pletnarje, gondoljerje in predsednika Beneške turistične zveze Renata Morandina je prvi dan pričakala pogostitev na terasi Grand hotela Toplice, kjer so jim dobrodošlico zaželeli blejski župan Janez Fajfar, vodja omenjenega hotela, Petra Vengušt, in predsednica Turističnega društva Bled, Jana Špec. Njim je tudi pripadla čast, da so prvi zapluli z gondolo po Blejskem jezeru.
Z bližnje pletne so namesto italijanskih 'kancon' tokrat odmevale slovenske narodne pesmi, ki jih je veselo prepeval pevski zbor Triglav, na obali pa je igrala Godba Gorje. Zanimiv je bil prizor, ko so se pletnarji preizkusili v krmarjenju gondole in Benečani pletne, saj sta jih v času obiska gondoljerjev na Bledu čakali kar dve hitrostni preizkušnji. Najprej sta se med seboj pomerili tradicionalni plovili. Zmago je pričakovano slavila enajst metrov dolga in meter široka gondola, ker je pletna s svojima dvema metroma širine in sedmimi dolžine bolj primerna za udobno plovbo.
V petstometrski preizkušnji sta v tekmovalnih gondolah med seboj tekmovali dve mešani ekipi. Zmagala je posadka, ki je bila lažja. Seveda pa se še danes marsikdo ne more kosati z osmercem blejskih veteranov, ki je tisti dan večkrat švignil mimo. V čolnu so sedeli Alojz Colja, Peter Klavora, Tomaž Guzelj, Franc Kozelj, Jože Marolt, Stanko Slivnik in Drago Boškovski - prave legende slovenskega veslaškega športa. Večina med njimi je leta 1964 nastopila na olimpijskih igrah v Tokiu in osvojila četrto mesto. Organizatorji in idejni pobudniki so bili s prireditvijo zadovoljni, tako pletnarji, kot gondoljerji se tudi že zelo veselijo vnovičnega srečanja, ki bo naslednje leto v Benetkah.