Postorili so najnujnejše
Minister za okolje in prostor Janez Podobnik je v torek obiskal občini Bohinj in Tržič. Obljubil je pomoč države pri odpravljanju posledic neurja.
Tržič – »V občini Tržič je na vodah več kot sto jezov, pregrad, malih elektrarn in drugih objektov. V času Marije Terezije so dobro skrbeli zanje, danes pa sistem ni vzdrževan,« je ugotovil Borut Sajovic ob torkovem obisku skupine za sanacijo posledic septembrskega neurja, ki jo vodi minister za okolje in prostor Janez Podobnik. Ob projekciji slik poškodb po neurju je tržiški župan poudaril, da so storili sami, kar je bilo mogoče. Nujne sanacije bodo stale okrog dvesto tisoč evrov. Za zdaj so dobili od države 30.600 evrov, 45 tisoč evrov so dali iz občinskih rezerv, za drugo pa iščejo prerazporeditve v proračunu. Bolj kot to jih skrbi, ker velike poškodbe ogrožajo cestni promet in preskrbo s pitno vodo.
Na cesti Tržič–Jelendol je Tržiška Bistrica spodkopala del brežine v Čadovljah. Pred predorom v Dovžanovi soteski je utrgala temelje podpornega zidu za cesto. Če se cesta zruši, bo okrog dvesto prebivalcev dveh vasi odrezanih od doline, škoda pa bo še večja. Druga težava je velik zemeljski plaz nad cesto Bistrica–Ljubelj, ki ogroža zbiralnik vode za mesto Tržič. Ker sami nimajo mehanizacije niti denarja za odpravo posledic neurja, prosijo državo za pomoč. Minister Podobnik je pohvalil Tržičane za hitro ukrepanje. Ob ugotovitvi, da je Tržič po škodah zaradi neurja na petem mestu v državi, je obljubil zagotovitev denarja za sanacijo iz več virov. Njegovi sodelavci bodo poskrbeli, da se bodo izvajalci del čim prej lotili popravila strug voda in urejanja plazov. Kot je priznal, morajo rešiti še nekaj starih grehov, kar bo terjalo dodaten denar.
Na vodotokih v tržiški občini je ob zadnjem neurju nastalo za 3,8 milijona evrov škode, je ocenil Tomaž Globokar z Agencije RS za okolje. Skupaj z ministrom si je ogledal podor brežine pod cesto v Dovžanovi soteski, kjer bodo ta teden zabrneli stroji VGP Kranj. Vodja sektorja MOP za sanacijo ob naravnih nesrečah Ervin Vivoda je dejal, da bodo po oceni škode pripravili izračun za sanacijska dela, z občinami pa se bodo posvetovali o ustreznosti elaboratov. Kot je naštela Jasna Kavčič iz tržiškega urada za urejanje prostora, je samo zaradi plazov in naplavin nastalo pri njih za 1,36 milijona evrov škode, na cestah in komunalnih napeljavah pa jo bo tudi več kot milijon evrov.