Pojejo v cerkvi in drugje
Cerkveno petje ima na Olševku precej dolgo tradicijo, pred dvanajstimi leti pa so mešani in otroški pevski zbor ter dramsko sekcijo povezali v društvo.
Glasbeno društvo sv. Mihael z Olševka so sicer ustanovili leta 1995, vendar pa so pevski zbori delovali že dolga leta pred tem. V društvo so se povezali z željo po povezavi vaščanov, poživitvi kulturnega in družabnega življenja v vasi in okolici ter seveda zaradi organiziranega gojenja vokalne in druge glasbe. Velike zasluge za nastanek glasbenega društva, v katerem danes delujejo Cerkveni mešani pevski zbor sveti Mihael, Cerkveni otroški pevski zbor Mladi upi in gledališka skupina, ima pokojni Anton Mohar, je pojasnil predsednik društva Miroslav Osterman.
Cerkveno petje se v vasi Olševek razvija že od časov pred prvo svetovno vojno. Resneje pa Cerkveni mešani pevski zbor deluje že od leta 1972, ko ga je vodil Drago Škerjanec. Leta 1982 je zbor prevzela Branka Jeretina, od leta 1993 pa ga vodi Mojca Gabrijel, ki ji pomaga korepetitorka Nada Naglič. Pri petju in drugih aktivnostih sodelujejo tudi pevci iz sosednjih vasi - Luž, Visokega in Hotemaž. Zbor redno sodeluje pri bogoslužju v krajevni cerkvi in večkrat na leto pripravi zanimive pevske nastope, poleg tega pa se redno udeležuje tudi občinskih in območnih kulturnih prireditev. Pogosto gostuje tudi po drugih krajih v Sloveniji in na tujem. Predvsem pa z navdušenjem skrbi za pestro kulturno dogajanje v vasi, župniji in občini. »Vsako leto se enkrat ali dvakrat odpravimo tudi na izlet po Sloveniji in zunaj nje, zraven pa povabimo tudi druge vaščane. Oktobra bomo tako odšli na izlet in romanje v Međugorje,« je pojasnila Mojca Gabrijel.
Med pomembnejše projekte cerkvenega mešanega pevskega zbora sodijo vsakoletni Majski večeri, doslej so jih pripravili deset. Ponavadi potekajo pred cerkvijo, v njih pa obravnavajo različne teme – košnjo, gore, ljubezen. Zanimivi večeri se navadno podaljšajo z druženjem nastopajočih in gledalcev. »Letos smo namesto Majskega večera pripravili koncert ob 120-letnici rojstva skladatelja Cirila Preglja. Sedaj z Mešanim pevskim zborom Kres in instrumentalisti iz Kovorja pripravljamo podoben projekt – študiramo mašo Franza Schuberta, ki jo bomo izvedli na praznik Kristusa Kralja,« je napovedala Gabrijelova. Cerkveni mešani pevski zbor sv. Mihael je v preteklosti izdal tudi dve zgoščenki – prvega so izdali ob 30-letnici zbora, drugega z naslovom Izbor cerkvenih pesmi pa pred desetletjem.
Cerkveni otroški pevski zbor Mladi upi so na Olševku ustanovili leta 1979, njegovo vodenje pa je prevzela Branka Jeretina. Kasneje je prerasel v mladinski zbor, ki sta ga leta 1986 prevzeli mladi organistki Mojca Rozman (danes Gabrijel) in Francka Šenk. Naslednje leto sta iz tega zbora nastala dva: otroški pod vodstvom Mojce Rozman in dekliški pod vodstvom Francke Šenk. Potem ga je nekaj časa vodila Mojca Logar, nato Nada Naglič, danes pa ga vodi Mojca Osterman, korepetitorja pa sta Erik Šmid in Minka Šimenec. »Posebnost našega otroškega zbora je, da je v njem več fantov kot deklic – imamo namreč enajst dečkov in deset deklic,« je razložila Mojca Osterman. Kot pravi, se bodo počasi začeli pripravljati na božično-novoletni koncert, ki je stalnica v njihovem programu.
Skoraj hkrati z ustanovitvijo otroškega zbora je leta 1979 na Olševku začela delovati tudi dramska skupina, od ustanovitve Glasbenega društva sv. Mihael v letu 1995 pa dramska sekcija znotraj društva deluje kot samostojna sekcija. Ob cerkvenih in drugih praznikih pogosto pripravijo zanimivo dramsko igrico, s katero razveselijo obiskovalce. Sekcijo danes vodi mentorica Marija Sajevic.