Zgodba brez pravega konca

Test: Volkswagen Golf 2.0 TDI Comfortline in Renault Megane 1.5 dCi Expression

Nemški Golf in francoski Megane sta ena najbolj ostrih tekmecev v spodnjem srednjem razredu in tudi z novo generacijo obeh avtomobilov boj za kupce ni nič manj oster, bitka je in bo še celo hujša. Tudi v novi podobi borca za najvišja mesta v razredu povezuje in loči tisto, kar je značilno za germansko in romansko avtomobilsko filozofijo.

Medtem ko so Volkswagnovi oblikovalci nove, šeste generacije Golfa nalašč ohranili že znano silhueto in si s tem prislužili očitek, da zunanjost ne ponuja veliko novega, so morali Renaultovi krojači po navodilu šefov narediti občuten rez z Meganom tretje generacije. Tako Golf ostaja zadržan, prepoznaven in razen z nekaj podrobnosti oblikovno ne preveč vznemirljiva petvratna kombilimuzina, kar pa je očitno pravi recept za nadaljevanje uspeha. Megane je v tem pogledu nekoliko bolj drzen, kar dokazuje zlasti kupejevsko ukrojen zadek, vendar še vedno manj ekstravaganten, kot je bil predhodnik; očitno so Renaultovi strategi presodili, da je bolje prilagoditi obliko kupcem kot obratno.

Oba avtomobila sta si po merah precej podobna, vendar je Megane zrasel v dolžino več kot Golf, ima tudi daljšo medosno razdaljo, je širši in le nekaj milimetrov nižji. To se odraža predvsem v prtljažnem prostoru, kjer je med tekmecema nekoliko bolj prepričljiv francoski predstavnik, a tudi Nemcu se ni treba sramovati prostora, namenjenega prtljagi, še zlasti pri podrtih naslonjalih zadnje klopi. Pač pa so se pri Volkswagnu spet bolj potrudili pri obdelavi in materialih, kar je očitno tudi v potniški kabini, kjer se lahko prostora za voznika in sopotnika ter potnike na zadnji klopi enakopravno gledata v oči. Medtem ko za Meganovim volanom bode plastičen videz armaturne plošče, se je voznikov delovni prostor v Golfu približal številko višjemu razredu. In klasično zasnovani merilniki, pri katerih so opustili modro osvetlitev, se zdijo za odtenek prijaznejši kot kombinacija digitalnega merilnika hitrosti in analognega za motorne vrtljaje, ki sta v Meganu; vsaj zaradi moteče nočne osvetlitve, če zaradi drugega ne. Občutek višjega sedenja in tudi boljše ergonomije je v Golfu izrazitejši, za vstop v Meganovo notranjost mora biti telo gibčnejše. Več uvajanja je potrebnega tudi za nastavitve radijskega sprejemnika, pohvale vredna je brezžična komunikacijska naprava za telefon.

Volkswagnovi razvojniki so z opustitvijo vbrizgavanja goriva po sistemu črpalka-šoba storili velik korak pri dizelskih motorji in renovirani 2,0-litrski TDI je v Golfu občutno tišji, deluje bolj uglajeno in ima zadovoljivo zalogo navora in moči, ob tem pa se izkaže tudi z uravnoteženo porabo. Prostorninsko manjši 1,5-litrski turbodizelski dCi se z rahlo nižjimi zmogljivostmi dobro znajde pod Meganovim motornim pokrovom, pri čemer mu je v izdatno pomoč šeststopenjski ročni menjalnik, le pri višjih vrtljajih pa njegov hrup postaja moteč.

Oba tekmeca se znata odlično obnašati na cesti, pri nobenem ni izrazitih odklonov v ovinkih, niti pri zaviranju. Je pa res, da je Golfovo podvozje za kanček bolj uglajeno in občutno dražji Nemec ima tudi več serijske varnostne opreme, predvsem opevani elektronski sistem stabilnosti. Nadaljnje razpredanje o razlikah in podobnostih dveh pomembnih igralcev na avtomobilskem trgu in favoriziranje enega ali drugega bi bilo odveč; zgodba bi namreč lahko postala neskončna.

 

Tehnični podatki

VOLKSWAGEN GOLF 2.0 TDI /RENAULT MEGANE 1.5 dCi

Mere: d. 4,199/4,295, š. 1,786/1,808, v. 1,479/1,471 m, medosje 2,578/2,640 m

Prostornina prtljažnika: 350-1305/372-1129 l

Teža (prazno v./ dovoljena): 1264-1870/1205-1755 kg

Vrsta motorja: štirivaljni, turbodizelski

Gibna prostornina: 1968/1910 ccm

Največja moč pri v/min: 81 kW/110 KM pri 4100//78 kW/105 KM pri 4000

Največji navor pri v/min: 250 pri 1750/240 pri 2000

Najvišja hitrost: 193/190 km/h

Pospešek 0-100 km/h: 10,7/10,9 s

Poraba goriva po EU norm.: 6,9/4,4/5,3 //5,5/3,9/4,6 l/100 km

Emisija CO2 g/km: 140/120 (Euro V)

Maloprodajna cena: 20.261/16.940 EUR

Uvoznik: Porsche Slovenija, Ljubljana/Renault Nissan Slovenija, Ljubljana

 

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / ponedeljek, 8. april 2019 / 08:22

Znanosti dati več veljave

V okviru 8. Jesenkovega popoldneva v Škofji Loki je svoja magistrska dela predstavilo osem nekdanjih študentov ljubljanske biotehniške fakultete, v nadaljevanju pa je Jesenkov nagrajenec za življenjsk...

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 4. april 2007 / 07:00

Prvič Grumova nagrajenka

Nagrado Slavka Gruma je prejela igralka in dramatičarka Dragica Potočnjak, najboljša predstava po izboru občinstva in žirije je komorna opera Mnemosyne v produkciji Gledališča Glej.

Splošno / sreda, 4. april 2007 / 07:00

Pokal Vitranc: konec dober, vse dobro

Kljub mili zimi je organizatorjem uspelo izpeljati dve vrhunski tekmi. Bogat tudi spremljevalni program s Tekmo legend in Eksplozijo zabave.

Splošno / sreda, 4. april 2007 / 07:00

Praznik pod Poncami

V Planici znova na tisoče ljudi. Stojnice dobro obiskane. Komunalni delavci poskrbeli za parkirišča. Spremljajoča prireditev Špas na vas` v Kranjski Gori

Splošno / sreda, 4. april 2007 / 07:00

Učenci med babicami in dedki

V okviru projekta Mladi razveseljujemo starejše so kranjskogorski in mojstranski učenci začeli obiskovati oskrbovance Doma dr. Franceta Berglja na Jesenicah.

Splošno / sreda, 4. april 2007 / 07:00

Spretne roke žena in deklet

Pridne žene in dekleta so v Podkorenu in Ratečah na ogled postavile čudovita ročna dela.