Člani odprave Makalu 1975 / Foto: arhiv odprave

Obiskali bodo tudi Nejčev grob

V torek je minilo natanko štirideset let od prvega slovenskega vzpona na osemtisočak, 8463 metrov visoki Makalu, ob tej obletnici pa v torek v Himalajo odhaja jubilejna odprava Manang 2015.

Kranj – Slovenski alpinisti so se z Makalujem prvič srečali že leta 1972, ko so prestopili magično mejo 8000 metrov, nase opozorili celotno svetovno javnost in postavili prelomnico slovenskega plezanja, a vrha takrat zaradi slabših vremenskih razmer niso dosegli.

So bili pa zato toliko uspešnejši tri leta kasneje, ko se je na vrh povzpelo sedem alpinistov: 6. oktobra Stane Belak - Šrauf in Marjan Manfreda - Marjon (brez uporabe dodatnega kisika), 8. oktobra Janko Ažman in Nejc Zaplotnik, 10. oktobra Viki Grošelj in Ivč Kotnik ter dan pozneje še Janez Dovžan. Preostali člani odprave so bili še: Zoran Bešlin, Danilo Cedilnik, Boris Erjavec, Tomaž Jamnik, Stane Klemenc, Janez Lončar, Bojan Pollak, Milan Rebula, Roman Robas, Jože Rožič, Dušan Srečnik - Zobač, zdravnik Damijan Meško in TV-snemalec Radovan Riedl. Uspeh je v takratni Jugoslaviji in svetu močno odmeval, spomini in zavedanje, kaj je alpinistom uspelo (vzpon še danes velja za enega največjih dosežkov svetovnega himalajskega plezanja), pa so zelo živi tudi štiri desetletja kasneje.

Planinska zveza Slovenije bo ob 40. obletnici tega uspeha organizirala jubilejno himalajsko odpravo Manang 2015, ki se bo predstavila v ponedeljek, na pot pa odpravila dan za tem. »Cilji te odprave so ne samo obuditi spomine na leto 1975, ampak tudi obiskati Nejčev grob pod Manaslujem, obiskati šolo v Manangu, ki jo je ustanovil Aleš Kunaver, sodelovati s hrvaško spominsko odpravo pod vodstvom Stipeta Božića, v alpskem slogu priplezati na katerega od šesttisočakov skupine Čulu, raziskati in določiti zanimive alpinistične cilje za prihodnje slovenske odprave v tem območju, posneti film in napisati knjigo, dodatno povezati Slovenski planinski muzej z nepalskim planinskim muzejem v Pokari in, kar je tudi zelo pomembno, pomagati ljudem na območjih, ki jih je prizadel aprilski potres,« nam je odpravo, ki jo bo vodil Viki Grošelj, opisal Bojan Pollak. Poleg njega se bodo v Himalajo od še živečih članov odprave Makalu '75 odpravili še Janko Ažman, Zoran Bešlin, Danilo Cedilnik - Den, Tomaž Jamnik in Ivč Kotnik.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / nedelja, 22. junij 2014 / 10:25

Sodni porazi ju ne omajajo

Zakonca Vinko in Frančiška Rant iz Dolenje vasi se tudi po 36 letih ne nameravata posloviti od boja za kmetijo, za katero sta prepričana, da bi jo moral podedovati Vinko.

Objavljeno na isti dan


Šport / sobota, 23. januar 2021 / 21:29

Zgodovinska zmaga slovenskih skakalk

Ema Klinec, Špela Rogelj, Urša Bogataj in Nika Križnar so bile najboljše na ekipni tekmi svetovnega pokala na Ljubnem.

Gorenjska / sobota, 23. januar 2021 / 16:02

V petek ob 11.950 testih 1506 novih okužb, umrlo 20 bolnikov s covidom-19

Ljubljana – V Sloveniji so v petek ob 11.950 hitrih in PCR testih na okužbo z novim koronavirusom odkritih 1506 novih primerov okužb. Hospitaliziranih je bilo 1129 oseb, od tega 192 na intenzivni n...

Rekreacija / sobota, 23. januar 2021 / 13:14

Zapora tekaških prog na Rudnem polju na Pokljuki

Pokljuka – Organizacijski odbor Pokljuka obvešča, da uporaba tekaških prog, stadiona in strelišča na Rudnem polju ter tekaške proge proti planini Konjščica od ponedeljka, 25. januarja, do ponedeljk...

Kranjska Gora / sobota, 23. januar 2021 / 13:13

Poslovni najem da, turistični ne?

Izjema poslovnega najema nastanitvenih kapacitet ni več izjema, ampak postaja pravilo, opozarja Gregor Jarkovič, vodja skupne občinske uprave Medobčinskega inšpektorata in redarstva občin Jesenice, Go...

Kamnik / sobota, 23. januar 2021 / 13:13

Gasilci posredovali v občinski stavbi

Kamnik – V torek, 19. januarja, so zaposleni na občinski upravi in Upravni enoti Kamnik ob prihodu v službo zaznali vonj po zažganem. Še pred 8. uro zjutraj je občinski hišnik ugotovil, da smrad pr...