Smrtnikova dekleta iz Kort in Obirskega pri Železni Kapli prepevajo že pet let in so izdale svojo prvo zgoščenko.

Pesem Smrtnikovih deklet

Mesec maj je čas šmarnic po katoliških cerkvah. V nedeljo, 26. maja, bodo v baziliki pri Gospe Sveti tradicionalne slovenske šmarnice. Ob 12. uri bo slovenska maša, ob 14. uri pa bo koncert Marijinih pesmi, ki jih bosta pela cerkveni pevski zbor iz Loč in zbor Šturje iz Ajdovščine. Ob 15. uri bo majniška pobožnost, ki jo bo vodil Peter Olip, slovenski župnik v župnijah Št. Lenart pri Sedmih studencih in na Brnci. Na orgle bo igral Andrej Feinig.

Tokratni pogled preko Karavank k sosedom, rojakom na Koroškem, začenjam v Železni Kapli. V tamkajšnji farni dvorani bodo jutri, 25. maja, ob pol osmih zvečer Smrtnikova dekleta, z njimi pa bodo na odru nekoliko »starejši« in bolj znani Smrtnikovi fantje in harmonikar Tomaž Boškin. Smrtnikova dekleta, ki ne morejo biti drugega kot izvrstne pevke, saj je Smrtnikovemu rodu pesem položena v zibel, prepevajo že pet let in bodo ob tej priložnosti izdale svojo prvo zgoščenko. Ponovitev jubilejnega koncerta ob peti obletnici prepevanja in izdaji prve zgoščenke bo v nedeljo, 26. maja, ob 16. uri, prav tako v kapelski farni dvorani. Smrtnikova dekleta s svojimi čistimi glasovi oblikujejo pevsko podobo Koroške. Poleg slovenskih narodnih pesmi prepevajo tudi pesmi drugih narodov ter nekatere svoje priredbe znanih pesmi. Vabljeni torej jutri in v nedeljo k sosedom v Železno Kaplo!

Važen gospodarski čezmejni dogodek se je v sredo, 22. maja, odvijal v Dobrli vasi. Njegov naslov je bil Preko izzivov do uspeha, organizirala pa ga je Slovenska gospodarska zveza iz Celovca skupaj z Uradom Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu. Na poslovno konferenco je slovenska zbornica na Koroškem v okviru čezmejnega projekta Connect SME Plus povabila 160 podjetnikov z obeh strani meje, ki so se srečali na stotih medsebojnih srečanjih. Med gosti sta bila tudi predsednik Koroške gospodarske zbornice Jürgen Mandl in slovenski minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Peter J. Česnik. Predstavljeni so bili tudi slovenski izdelki, še posebej s področja prehrane, zanimivi za avstrijski trg. Teme pogovorov so bile Slovenska podjetnost kroži prek meja, v katerem so sodelovali predstavniki slovenskih gospodarskih združenj iz sosednjih držav, kako mala in srednja podjetja spodbujajo rast, kako gledajo na priložnosti v regiji mladi podjetniki, kako biti čezmejno poslovno uspešen in kakšni so pogoji investiranja v Avstriji in v Sloveniji. Dogodek v Dobrli vasi je bil med največjimi, ki jih je v 30 letih delovanja organizirala Slovenska gospodarska zbornica v Celovcu. Že nekaj let jo vodi Benjamin Wakounig.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mularija / ponedeljek, 27. julij 2009 / 07:00

Otroci ljubijo druženje in izlete

Tudi po 50 otrok prihaja na Sončkove počitnice; zjutraj se dobijo pod lipo, nato pa se odpravijo na potep po bližnji in daljni okolici Radovljice.

Objavljeno na isti dan


Kronika / sobota, 12. december 2009 / 07:00

Drogo prodajal tudi doma

V sredo se je na kranjskem sodišču nadaljevalo sojenje 32-letnemu Milanu Trivundži in njegovi nekdanji ženi, 24-letni Maji Petrič.

Jesenice / sobota, 12. december 2009 / 07:00

Državni svet na Jesenicah

Državni svetniki so imeli 21. redno sejo na Jesenicah, v obnovljenem skladišču lesnega oglja Kolprn.

Bled / sobota, 12. december 2009 / 07:00

Južna obvoznica se spet odmika

Južno razbremenilno cesto na Bledu naj bi začeli graditi že letos jeseni, a se zdaj lahko zgodi, da se bo začetek gradnje pomaknil celo v leto 2012.

Prosti čas / sobota, 12. december 2009 / 07:00

Novoletni videomeh v Kamniku

To soboto, 12. decembra, ob 19. uri Boris Kopitar že devetnajstič vabi v Kamnik na prireditev Novoletni videomeh.

Humor / sobota, 12. december 2009 / 07:00

Zeleno, ki te ljubim zeleno

Resničnost ali nočna mora škofjeloškega župana. Do spoznanja, kaj je v resnici mučilo Igorja Drakslerja, boste prišli le, če boste prebrali spodnji zapis. Začnite s fotografijo, ki je dovolj zgovorna.