Ohranjena narava magnet za turiste

Kako uskladiti varovanje narave in turizem, je bilo glavno vprašanje okrogle mize, ki jo je pripravil Triglavski narodni park v sklopu sejma Turizem in prosti čas.

Ljubljana – »Osnovni cilj parkov je ohraniti naravne znamenitosti v izvirnem stanju za uživanje in zadovoljstvo ljudi,« je na okrogli mizi, ki jo je v okviru sejma Turizem in prosti čas pripravil Triglavski narodni park, bistvo naravi prijaznega turizma v parkih strnil vodja informacijskega središča TNP Dom Trenta Marko Pretner. Prav ohranjena narava in kulturna dediščina, je še dodal, sta namreč glavni magnet za turiste.

»Pred dvema letoma so predstavili raziskavo, v kateri so zajeli obiskovalce, ki so v Slovenijo prišli za daljši čas. Ti so kot glavni razlog obiska izpostavili naravo, kulturno dediščino, domače jedi … Prav to jim lahko ponudijo zavarovana območja,« je prepričan Marko Pretner. Prav tako je turizem, še dodaja, v vseh temeljnih aktih zavarovanih območij eden osnovnih ciljev. Kljub temu obstajajo zelo različni pogledi na turizem znotraj zavarovanih območij, je opozoril. »Medtem ko se naravovarstveniki bojijo obiska, imamo na drugi strani turistično gospodarstvo, ki se zaveda pomena turizma in se boji omejitev v zavarovanih območjih.« Med naravi prijazne oblike turizma po njegovem sodi doživljanje in raziskovanje parka, predvsem v spremstvu vodnikov, kar po njegovem omogoča tudi veliko možnosti za zaposlovanje domačinov. »Vodniki so žive informacijske točke.« Naravi prijazno je tudi pohodništvo in opazovanje živali. Seveda pa to ne pomeni, je še dodal, obiska kadarkoli in kjerkoli. »Zadnja leta poletna sezona tudi v visokogorju ni več omejena zgolj na julij in avgust, ampak se začne aprila, maja in traja do oktobra, sezona obiskov pa se ne neha niti pozimi.« Če se morajo pozimi živali umikati človeku, je opozoril Pretner, pa lahko izgubijo tudi do dvestokrat več energije kot poleti.

Množične prireditve, ki za sabo potegnejo tudi helikopterske lete in glasno ozvočenje, motoriziran promet, množične rekreacijske prireditve in podobno pa po prepričanju Marka Pretnerja ne sodijo v park, saj preveč posegajo v naravno okolje. Ob tem je Mirjam Žerjav iz LTO Kranjska Gora opozorila, da bi bilo včasih dovolj že, če bi spoštovali zakonodajo. »Motorne sani recimo so prepovedane z zakonom, a jih srečujemo vsepovsod.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 8. april 2015 / 14:12

Vladne težave

Naključno izbrane v Kranju smo vprašali, kakšno je njihovo mnenje o zadnjih dogodkih v slovenski politiki - o hitrem odstopu ministrice za izobraževanje, znanost in šport zaradi plagiata m...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 28. januar 2009 / 07:00

Skimar še brez uprave

Nadzorni svet Skimarja še ni imenoval novega predsednika uprave, ki naj bi prevzel delo 1. februarja.

Avtomobilizem / sreda, 28. januar 2009 / 07:00

Zgodba brez pravega konca

Test: Volkswagen Golf 2.0 TDI Comfortline in Renault Megane 1.5 dCi Expression

Gospodarstvo / sreda, 28. januar 2009 / 07:00

Vzajemna bo 1. marca zvišala premijo

Kranj - Vzajemna zdravstvena zavarovalnica bo 1. marca za 9,6 odstotka zvišala premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Premija za zavarovance z najvišjim zakonsko dovolje...

Gorenjska / sreda, 28. januar 2009 / 07:00

Ohranjena narava magnet za turiste

Kako uskladiti varovanje narave in turizem, je bilo glavno vprašanje okrogle mize, ki jo je pripravil Triglavski narodni park v sklopu sejma Turizem in prosti čas.

Kranjska Gora / sreda, 28. januar 2009 / 07:00

Novi snežni pridobitvi v Kranjski Gori

Kranjskogorski žičničarji so za gradnjo štirisedežnice Kekec in razširitev smučišča namenili 5,2 milijona evrov.