Mali delničarji se čutijo ogoljufane
Skupina malih delničarjev je prepričana, da so bili pri prodaji delnic Lamete prevarani, zavedeni, predvsem pa niso imeli pravih in zadostnih informacij.
Potem ko je večina malih delničarjev družbe pooblaščenke Lamete na julijski skupščini soglašala s prodajo delnic ruskemu kupcu, pa se skupina malih delničarjev tako s postopki na skupščini kot z odločitvijo za prodajo ne strinja. Pogovarjali smo se z Lidijo Bitežnik, Miranom Bregarjem, Vasjo Jerovškom in Zdravkom Vovkom, ki so prepričani, da so bili mali delničarji s prodajo ogoljufani, prevarani, zavedeni, predvsem pa niso imeli pravih in zadostnih informacij. Glavni očitki gredo na račun direktorja Lamete Ludvika Berglesa in nadzornega sveta Lamete, ki po njihovem prepričanju niso opravili svojega dela.
»Vse je bilo v rokah direktorja Lamete, nadzorni svet pa vsa leta ni opravljal svoje funkcije,« so prepričani sogovorniki. Na zadnji skupščini naj bi se delničarji le seznanili s ponudbo za odkup delnic družbe SIJ, v resnici pa je bilo o prodaji že odločeno, pravijo sogovorniki ter dodajajo, da bi odločitev o prodaji moral sprejeti nadzorni svet. Ker so prepričani, da je na skupščini prišlo do vrste nepravilnosti, so po skupščini vložili izpodbojne tožbe, ena od delničark pa je na sodišče podala tudi predlog za izdajo začasne odredbe, s katero bi zaustavili postopek prodaje delnic.
A okrožno sodišče v Kranju je konec avgusta predlog, da bi Lameti začasno prepovedali razpolaganje z 10.437 delnicami družbe SIJ, zavrnilo. Izdaja odredbe je neutemeljena, je odločilo sodišče, kajti Lameta je že 10. julija, torej samo teden dni po skupščini, že sklenila pogodbo, 19. julija pa tudi že prejela kupnino za prodane delnice. V iniciativnem odboru so prepričani, da takšna naglica ni naključna in da je direktor Lamete namenoma tako pohitel s podpisom pogodbe in prodajo delnic. Čeprav začasna odredba ni bila izdana, pa postopek tožbe teče naprej in dokončna odločitev o prodaji delnic je v rokah sodišča. Kakršnakoli že bo, pa je skupina malih delničarjev prepričana, da so bili v celotni zgodbi ogoljufani, da je bila odločitev o prodaji politična in da odgovornost nadzornega sveta ostaja. Zdi se jim tudi žalostno, da mali delničarji na Jesenicah niso znali stopiti skupaj, tako kot njihovi kolegi na Ravnah, kjer vztrajajo pri neprodaji delnic in tožijo državo. A hkrati naši sogovorniki menijo, da je takšno ravnanje večine jeseniških delničarjev po svoje razumljivo. Še zaposleni v Acroniju se bojijo za službe, po drugi strani pa je na Jesenicah revščina in bo večina ljudi vesela, če bo dobila karkoli, četudi le štiristo evrov, kolikor naj bi znašalo povprečno poplačilo.