Proizvodnja prihodnji teden
"Ob takšni tragediji se vidi, kako močni smo. Stopili smo skupaj in delamo, da bi čim hitreje pognali proizvodnjo," pravi Jožica Rejec, predsednica uprave Domela, medtem ko smo z Valentino Nastran, direktorico Nika, govorili z lopato v roki.
Železniki, Selca – Prve besede vodilnih v podjetjih v Selški dolini dan po neurju so bile KATASTROFA, voda je v nekaj minutah odnesla delo tisočerih družin iz Železnikov in Selške doline. »Poplavilo nam je celotno tovarno, tako v starem kot novem delu, še posebej podkletene dele,« je dejala Valentina Nastran, direktorica Nika Železniki, ki je bila v sredo vesela novice, da so rešili skladišče žveplene kisline in natrijevega luga, saj bi bila sicer katastrofa še hujša. »Vse hale so bile poplavljene, voda je kar drla skozi,« je slikovito povedala Jožica Rejec, predsednica uprave Domela, ki se je nekaj minut pred našim poizvedovanjem pogovarjala s cenilcem zavarovalnice: »Materialne škode na zemljiščih, stavbah in strojih je po prvih ocenah vsaj za 7,5 milijona evrov, vendar v to ne moremo šteti poslovne škode.«
Veliko srečo v nesreči so imeli v podjetju Lotrič meroslovje iz Selc. V torek je bil pogled na njihovo poslovno hišo kot na Blejski otok, saj je bila vse naokoli samo voda. »Poslovni prostori so ostali suhi, kljub temu pa smo vse prenesli v zgornje nadstropje. V okolici pa smo doživeli katastrofo, še posebej, ker smo dan pred neurjem asfaltirali parkirišče, sedaj pa enega dela ni več,« nam je povedal lastnik in direktor podjetja Marko Lotrič.
»V proizvodnji 110 in v skladišču 170 centimetrov vode, kar pomeni, da nam je zalilo vse stroje in ogromno zalog,« nam je na vprašanje, kako so jo odnesli v Tehtnici, povedal direktor Lojze Demšar, ki v sredo dopoldne ni želel ugibati, kdaj bodo lahko nadaljevali delo: »Že osnovno čiščenje bo trajalo nekaj dni. Takrat bomo lahko začeli tudi ocenjevati škodo. Že sedaj pa lahko rečem, da jo bomo plačevali še več let.« V Tehtnici je uničenje vidno že na prvi pogled, saj je podjetje prav letos uredilo okolico, ki je sedaj popolnoma uničena.
Škodo bodo odplačevali več let
»Škoda je ogromna, saj moramo sedaj počistiti kar 15 centimetrov mulja, voda, ki je bila v pritličju visoka 15 centimetrov, v kleti pa dva metra, je danes odtekla. Sedaj nas čaka čiščenje, čez en teden pa bomo že zagnali proizvodnjo,« optimistično zre v prihodnje dni Nastranova. Vsi zaposleni, ki niso kalvarije doživljali tudi doma, so bili v prostorih tovarne in čistili, kar je nanosila voda, ki je v Niko pritekla po cesti navzgor! Direktorica dejanske škode v sredo ni mogla oceniti, saj še ni vedela, kako bodo izpad proizvodnje razumeli njihovi kupci. Ob veliki materialni škodi pa bo poslovna škoda lahko še večja in jih bo spremljala še več let.
»Najhujše je v novi proizvodni hali, še posebej v brizgalnici, kjer imamo elektronsko krmiljene stroje, ki so bili relativno novi,« je dejala Jožica Rejec, ki se je s sodelavci, gasilci in vojaki trudila, da bi v čim krajšem času očistili dvorišče mulja, hlodov, avtomobilov in vsega kar je nanosila huda voda. Predsednica uprave predvideva, da bi lahko prihodnji teden pognali proizvodnjo, vendar bodo morali še prej ugotoviti, kateri stroji so še dobri, nekatere bo treba tudi popraviti, zamenjati. »Potrebovali bomo veliko potrpljenja in prepričevanja tako kupcev kot dobaviteljev. Prvih, da naj še malo počakajo, in drugih, da mi ne moremo čakati. Kljub vsemu pa je zelo pomembno, da se ob takšni katastrofi vidi, da v Domelu znamo stopiti skupaj in delati naprej. To mi je danes v veliko zadovoljstvo,« je še povedala Rejčeva.
Tako kot veliko Domelovim delavcem je prav vsem zaposlenim podjetja Lotrič iz Selc odplavilo avtomobile in so jih v sredo drugega za drugim vozili na servis. »V torek nas je rešila prisebnost zaposlenih, ki so zaščitili objekt, hkrati pa smo vso opremo znosili v nadstropje. Že zaradi čiščenja pa bo imelo podjetje tri delovne dni izpada oziroma bomo šele v ponedeljek začeli normalno delati,« nam je povedal Marko Lotrič. Škodo v okolici bodo seštevali v več sto tisoč evrih, poslovne škode še ne morejo oceniti, na objektu pa je škoda precej manjša, kot bi glede na torkov pogled na poslovno stavbo lahko pričakovali.
V številnih podjetjih so bili včeraj še brez vode in elektrike, telefoni niso delovali, tako da je komunikacija potekala prek mobilnih telefonov, kjer je bilo omrežje prav tako preobremenjeno. »Dobro je, da nam pomagajo gasilci, sicer ne vem niti, kdaj bi lahko vse počistili, kaj šele kdaj bomo zagnali proizvodnjo,« je dejal direktor Tehtnice. Tudi pri njih so na delo prišli vsi, ki ne doživljajo podobne kalvarije doma, in prav vsi so prijeli za lopato, metlo … in začeli čistiti. »Montažo bomo lahko dokaj hitro pognali, saj je v nadstropju, vendar moramo od dobaviteljev prej dobiti material. S proizvodnjo pa bo težje, saj moramo najprej urediti stroje, ki jih je voda poplavila,« je pojasnil Lojze Demšar in dodal, da imajo vse zavarovano, vendar vsega izgubljenega nikoli ne bodo mogli pridobiti nazaj, še najteže kakega nezadovoljena kupca.