Smlejci bodo za oceno izvedeli v Veliki Britaniji
Smlednik je 3. avgusta ocenjevala evropska komisija Entente Florale Europe in se že odločila. Kako, bo znano 21. septembra na podelitvi v Veliki Britaniji. Smlednik pa je z udeležbo na tem tekmovanju veliko pridobil, saj so se uredile nekatere stvari, na katere so čakali že več let.
Smlednik – Na evropskem tekmovanju v ocenjevanju krajev Entente Florale Europe letos Slovenijo v kategoriji vasi zastopa Smlednik, v kategoriji mest pa Novo mesto. To je bila odločitev, katere podlaga je bilo lansko slovensko ocenjevanje, na katerem je Smlednik zasedel tretje mesto v kategoriji drugi kraji. Da se bodo predstavili Evropi, je bilo jasno letos spomladi in od takrat je bilo v kraju veliko narejenega. Več o tem je povedal Zdravko Debeljak, predsednik Sveta KS Smlednik: »Z ureditvijo kraja sem izredno zadovoljen. Zadnji teden pred prihodom komisije se je videlo, da so okrog vseh hiš pospravljali, rože so bile tudi tam, kjer jih prej nikoli ni bilo. Vsi skupaj smo se trudili, da bi polepšali kraj, za kar se moram vsem zahvaliti. Postorili smo vse, kar je bilo v naši moči. Delali smo tudi za to komisijo, glavno pa je, da nam vse to sedaj ostane. Veliko smo naredili, tako na Starem gradu, postavili smo smerokaze, ki turista vodijo k znamenitostim, zamenjali smo glavno azbestno cev za povezavo od rezervarjev do Hraš, na Kulturnem domu in na KS smo prepleskali fasado, poslikali smedniške noše na Kulturnem domu, uredili ograjo na parkiriščih pri mrliških vežicah. Za nekatere pridobitve smo se dolgo trudili, sedaj pa se je vse naredilo v treh mesecih.«
Dodatna sredstva je za Smlednik v ta namen letos namenila tudi Občina Medvode. »Nudili smo jim strokovno in denarno pomoč, največ pa so seveda naredili sami. So se res zelo potrudili in jih je potrebno pohvaliti. Še enkrat se je pokazalo, da če se združijo denarna sredstva občine in entuziazem ljudi, se lahko za malo denarja naredi veliko,« je pojasnil medvoški župan Stanislav Žagar.
Debeljak: »Pustili smo dober vtis. Nima nas biti za kaj sram.«
Dvanajstčlanska omisija, ki so jo sestavljali člani iz različnih evropskih držav, predsedovala pa ji je Avstrijka, je Smlednik obiskala 3. avgusta. Smlejci in predstavniki medvoške občine, tudi župan, so jih gostili ves dan. Popeljali so jih po znamenitostih kraja, del kar s kočijo. Pot po Smledniku so začeli v OŠ Simona Jenka. Nato so si ogledali Trg sv. Urha, Kalvarijo in Stari grad, po čemer je Smlednik javnosti najbolj znan, kmetijo Jeraj, se ustavili pri Janharju v Hrašah, pot nadaljevali do mokrišča, obisk pa zaključili v Domu Krajevne skupnosti Smlednik. Vseskozi je potekal tudi spremljevalni program. »Zjutraj smo bili že tako utrujeni, da niti živčni nismo mogli biti. Malce nas je razočaral dež. Kljub vsemu mislim, da smo pustili dober vtis, nima nas za kaj biti sram. Predvsem sobivanje kraja z naravo je bilo tisto, kar jih je najbolj navdušilo,« je menil Debeljak, ki je bil kot predsednik Sveta KS pri urejanju kraja zadolžen za Smlednik, za Stari grad je to nalogo imel Doran Konjar kot predsednik TOD Smlednik, oragnizacija in administrativne stvari pa so bile na plečih Olge Konjar, tajnice KS in TOD.
Dela je bilo zelo veliko, saj so se hoteli predstaviti v najlepši luči. Svoj kraj sta na poseben način predstavljala tudi domačina Nejc Smole in Monika Jenko, ki sta bila oblečena v smledniško ljudsko nošo, ki jo je letos na znamki izdala tudi Pošta Slovenije. V obliki poslikave si jo od julija lahko ogledate na zidu Kulturnega doma v Smledniku, delo akademske slikarke Maše Bersan – Mašuk.
Komisija je Smlednik ocenila takoj po ogledu
Po končanem ogledu se je komisija sestala na zaprtem sestanku in Smlednik tudi že ocenila. Kako, bo znano na podelitvi priznanj, ki bo potekala 21. septembra v Harrogatu v Veliki Britaniji. Tja potuje tudi delegacija iz Smlednika in Občine Medvode. Predsednica komisije Monika Hetsch, ki si je tako kot ostali člani med ogledom ves čas ugotovitve skrbno zapisovala, je po sestanku povedala: »Smlednik je majhna vasica, kjer je kakovost bivanja prebivalcev velika. Skrbijo za kulturno, versko in zgodovinsko tradicijo kraja. Imajo čudovit Stari grad, Kalvarijo, skrbijo za tradicionalna oblačila. Veliko ljudi je vključenih v delo kraja, imajo projekte, tudi v šoli.«
V Smledniku je bil tudi Anton Schlaus, podpredsednik evropske komisije, ki je pojasnil, da to ni tekmovanje v klasičnem smislu, kdo bo koga, temveč se ocenjuje, v kolikšni meri v krajih zasledujejo cilje Entente Florale. V Sloveniji kot v domači državi ni bil v vlogi ocenjevalca, razložil pa je, kako poteka to ocenjevanje: »Poteka skoraj dva meseca, tako da hodimo od kraja do kraja, od države do države. Država se vselej predstavlja v dveh kategorijah: do 5 tisoč prebivalcev kot vas in nad 5 tisoč kot mesto. Sodeluje 12 držav, torej skupaj 24 kandidatov. Komisija se ne odloča na podlagi pregleda papirnatega materiala, temveč hoče videti, kaj se dogaja na terenu, ter izvedeti, kaj je bilo tam prej in kaj bo jutri in pojutrišnjem. Na podlagi tega dobi prerez celotnega dogajanja.«
Konkurenca je vsako leto večja
In kolikim kriterijem je potrebno zadostiti za priznanje? »Za zlato nad 85 odstotkov, za srebro od 75 do 85 odstotkov in za bron od 65 do 75 odstotkov kriterijev. Deset let sem v tem tekmovanju, pa še nisem doživel, da bi kateri kraj dobil več kot 94 odstotkov, kot je dosegla pred leti vas v Avstriji. Konkurenca pa je vsako leto večja. Sodniki imamo tudi precej dela z novimi kriteriji, ker želimo vse to, kar vidimo, kar nam nekdo ponudi, takoj uvrstiti v svoje kriterije,« pravi Schlaus, na vprašanje, kakšna so opažanja, kaj vasem najbolj manjka, pa dodaja: »Vasem manjka predvsem strokovna pomoč. Vse poteka po principu prostovoljstva, ki ga sicer zagovarjam, vendar se mora nadgrajevati s stroko. Tu vidim vlogo Turistične zveze Slovenije, pa tudi našega gibanja.« Torej znati privabiti turiste je tisto, kar še manjka tudi Smledniku.
Tako Novo mesto kot Smlednik sta imela letos le nekaj mesecev časa, da se pripravita na tekmovanje, saj sta bila za sodelovanje izbrana šele spomladi. V prihodnje bo to potekalo drugače, tako pravi Franc Hudoklin, predsednik Entente Florale Slovenija, ter župan Občine Šentjernej: »Že letos bomo izbrali, kdo bo sodeloval na ocenjevanju leta 2008 in 2009. Tudi rezultati bodo potem lahko drugačni. Bo pa izbor seveda potekal na podlagi slovenskega tekmovanja v ocenjevanju krajev.«