Vrhunec sezone bo Kralj Lear
V Prešernovem gledališču te dni poteka vpis v abonmaje za novo sezono. Letošnja ponudba bo štela šest premier, vrhunec pa bo nedvomno januarska premiera s Shakespearovo tragedijo Kralj Lear.
Shakspearov Kralj Lear bo zagotovo najzahtevnejši projekt letošnje sezone, ansambel Prešernovega gledališča pa ga bo realiziral skupaj s koprskim gledališčem. »Tragedijo bo režiral mlad režiser Tomi Janežič, kar zagotavlja svež in predvidevam, precej drugačen pristop k tekstu, ki se ga bodo igralci lotili že v teh dneh,« je na predstavitvi programa nove sezone povedala vodja umetniškega oddelka gledališča Marinka Poštrak. Tudi sicer izbor besedil in režiserjev v kranjskem teatru letos obeta zanimivo in pestro sezono. Že konec tega meseca nam bodo v Prešernovem gledališču postregli s krstno uprizoritvijo drame Akvarij, Evalda Flisarja, ki jo kot pred leti dramo Nora nora, režira Dušan Mlakar, v njej pa gostuje igralec Vlado Novak. Oktobra bo sledila prav tako krstna uprizoritev Partljičeve komedije Partnerski odnosi, v režiji Vinka Möderndorferja, krst pa bo novembra doživel tudi tekst sodobnega hrvaškega dramatika, družinska kriminalka Življenje v senci bananovca. Predstavo bo režiral Litvanec Cezaris Graužinis. Pri tej predstavi PG sodeluje z društvom B – 51, predstava pa bo premierno uprizorjena na festivalu Ex ponto.
Po januarskem Shakespearu se bo ansambel Prešernovega gledališča marca predstavil še z eno odrsko klasiko, v režiji Mateje Koležnik, ki je v Kranju že na oder postavila nekaj uspešnih predstav, nas bodo počastili s Strindbergovo Gospodično Julijo. V skrbi za najmlajše občinstvo bodo letos pripravili tudi predstavo za otroke. Mlada režiserka Špela Stres se spopadla z Muco Copatarico Ele Peroci in sicer v sodelovanju z Mladinsko knjigo, ki bo letos obeležila 50-letnico prvega izida slikanice. Od šestih premier bomo letos torej videli tri krstne uprizoritve, Kranjčani bodo sodelovali z režiserjem iz Litve, predstavili pa se bodo tudi v koprodukciji s Koprčani.
V zadnjih štirih letih so v kranjskem Prešernovem gledališču pripravili po pet produkcij na leto in samo lani odigrali 200 ponovitev. Vsako sezono v vitrino pospravijo kakšno nagrado. Ravnatelj gledališča Borut Veselko je še posebej ponosen na to, da sta bili na letošnje Borštnikovo srečanje uvrščeni kar dve njihovi predstavi, Strniševe Žabe in Podeželje britanskega dramatika Martina Crimpa, kar le še dodatno dokazuje, da v kranjskem gledališču zares delajo kvalitetno.
Za letošnje abonmaje je precej zanimanja, saj so v gledališču znova pripravili zelo pestro ponudbo od rednega do super resnega in super veselega ter mega abonmaja za tiste, ki jim dobrih predstav nikoli ni dovolj.