Cveto Bohinjec in Jure Ribnikar sta se na progo pognala z veliko volje in tudi dima njune 46 let stare Jave. (Foto: Tina Dokl)

Starodobnikom ni bilo vroče

Tudi letošnji 11. Hrastov memorial je na staro ljubeljsko cesto privabil številne ljubitelje starih motociklov.

Ljubelj – Sončno vreme, veliko število gledalcev in izjemna predstava starodobnikov so tudi letos zaznamovali drugo septembrsko nedeljo ob stari makadamski cesti na Ljubelj, ko se po njej zapodijo stari motocikli na tradicionalnem Hrastovem memorialu. Organizatorji letošnje, že enajste prireditve so letos prejeli rekordno število prijav voznikov iz Slovenije, Avstrije, Italije in Češke. Tako kot je že v navadi, so vozniki že v soboto dopoldne opravili tehnični pregled in se popoldne za trening zapodili na progo, medtem ko je šlo v nedeljo zares. Ljubeljska proga je bila po gorskih dirkah znana med letoma 1926 in 1961, dolga je 2300 metrov in je s 330 metri ena najzahtevnejših, saj na nekaterih delih doseže celo 33-odstotni vzpon. Posebnost je tudi makadamska cesta, ki jo organizatorji vsako leto pred dirko na novo utrdijo.

Skoraj vsi starodobni motocikli in peščica avtomobilov jo premagajo brez sape, letos najhitrejši voznik Richard Petschnig iz Avstrije je s svojim Puchom iz leta 1954 od starta do vrha prelaza potreboval dve minuti, 51 sekund in tri destinke in najbližjega zasledovalca ugnal kar za nekaj sekund. Dirko s prvo dopoldansko in finalno popoldansko vožnjo so končali skoraj vsi, le redki so morali priznati, da je ljubeljska strmina močnejša od starodobne tehnike. Ker na dirkah starodobnikov ni običajno, da bi štel samo čas, so si motocikli in vozniki prislužili tudi dodatne točke za neoriginalne dele in opremo, vse skupaj je štelo v končni izkupiček, organizatorji pa so podelili tudi posebna priznanja. Med drugimi si ga je prislužil tudi najstarejši voznik med motoristi, Eduard Bruderman s 77 leti, najstarejše vozilo Indian Scout iz leta 1924 je na Ljubelj pripeljal Jožef Komljanec, priznanja za pogum pa so dobile tudi tri dame.

Prizadevni člani AMD Tržič so se tudi tokrat izkazali z odlično organizacijo tekmovanja, ki jo je ne nazadnje nagradilo krepko več kot tri tisoč obiskovalcev.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / ponedeljek, 30. november 2015 / 12:06

Priznanje Matiji Muharju

Jesenice – Atleta Matijo Muharja, ki je letos z novim državnim rekordom na Švedskem postal mladinski evropski prvak v metu kopja, je balkanska atletska zveza minuli teden na gala slovesnosti v Gruz...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Okusi Mediterana v restavraciji Galerija Dali

Gaspačo s škampi – hladna paradižnikova juha tradicionalna španska jed za 4 osebe: 1 kg par...

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Soba za babico

V nekdanji otroški sobici je nastala soba za babico.

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Sami poskrbimo za varen dom

Za boljšo varnost svojega doma lahko veliko naredimo sami, z nekaj denarja pa lahko stanovanje ali hiša postane prava trdnjava.

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Netipični gležnar

Jeseni se ob ozko oprijetih kavbojkah, francosko krojenih balonarjih in širokih paletah majic, na žensko nogo vrača tako imenovani netipični gležnar, škorenjc, ki sega do gležnjev ali preprosto rečeno...

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Škarje, platno in sponke

V portoroškem večeru je modni ustvarjalec predstavil idejo o kreativnosti občinstva. Za obleko sta včasih dovolj le blago in sponke. Pa nekaj domišljije.