Lepota in zdravje - beljenje zob
Zahteve estetike modernega sveta, bleščeče beli nasmehi lepotcev in lepotic z vabljivih oglasov, obljube lepote takoj in zdaj in za vsakogar. Estetska stomatologija se je v vseh svojih oblikah razcvetela tudi zaradi vse večjega povpraševanja lepote željnih ljudi po tovrstnih storitvah, tržišče pa s svojo ponudbo na policah skoraj vseh trgovin ponuja hitre in vsem dostopne rešitve.
Toda ali je res vse zlato, kar se sveti?
Opozoriti želim na nekatera dejstva, ki jih je modro upoštevati pred odločitvijo. Stalni zobje so temnejši od mlečnih, so bolj rumenkastih ali sivkastih odtenkov in niansirani tudi v smeri od zobnega vratu proti vrhu krone. Naravna barva zoba je skladna z barvo polti obraza, tako da se vanj vklaplja in ne izstopa. Zdrav in čist zob obrazu pristoji, mu daje harmonijo in individualnost. Kadar govorimo o zabarvanih zobeh, moramo ločiti med “notranjim” zabarvanjem, ki je lahko posledica razvojne nepravilnosti zgradbe zob, nekaterih zdravil, mehanskih poškodb itd. in “zunanjim” zabarvanjem, ki ga povzroča predvsem kajenje, pogosto pitje kave, pa tudi pravega čaja, temnega vina in uživanja borovnic itd.
So belilna sredstva res neškodljiva?
Belilna sredstva, ki so na voljo praktično po vseh trgovinah, delujejo na principu abrazivnosti. To pomeni, da vsebujejo trde delce, ki mehansko obrusijo zobno površino med ščetkanjem. Zato bolj ali manj učinkovito odstranijo zunanja zabarvanja. Pri pogosti uporabi takih sredstev zato lahko kot stranski učinek pričakujemo mehanske poškodbe sklenine oz. tanjšanje skleninskega plašča zoba. Kadar pa se odločimo za beljenje pri zobozdravniku, je običajno to kemično beljenje z bolj ali manj koncentriranimi peroksidnimi pripravki. Odvisno od metode postopek izvaja zobozdravnik sam ali pa pacient na domu po njegovih navodilih. Zavedati se moramo, da je belilni učinek posledica poškodbe trdih zobnih tkiv. Večja je poškodba, bolj je zob bel. Ponavljanje postopka lahko privede do izsušitve in večje krhkosti zob. Zobje so po beljenju lahko od nekaj tednov do nekaj mesecev občutljivi na zunanje dražljaje. Postopki beljenja tudi ne zagotavljajo trajnih učinkov in so običajno povezani s precejšnjimi stroški.
Mnenja o beljenju so različna
Mnenja o beljenju zob so v slovenski strokovni javnosti precej različna. Osebno priporočam preventivno metodo z zdravim načinom življenja in rednim, temeljitim čiščenjem zob! Kdor pa se dejansko sooča z “notranjim” zabarvanjem zob, ki je v taki meri, da ovira njegov sproščen nasmeh, naj se posvetuje z zobozdravnikom, da bosta skupaj poiskala zanj najustreznejšo rešitev.Si lahko privoščim še namig? Namesto beljenja zob zaradi lenobe in razvad si lahko privoščite že ene male lepe počitnice. Sama bi izbrala slednje!