Do šole vodi cesta
Še ne dolgo tega je, ko smo vas policisti Policijske postaje Kranj opozarjali na začetek počitnic. Da bodite pozorni na brezskrbno rajanje mladeži in drugih šibkejših udeležencev prometa. Žal moramo ugotoviti, da se je zgodilo preveč prometnih nesreč z neugodnimi posledicami, pri čemer je prav šibkejših udeležencev, kot žrtev, veliko. In nenazadnje podatek, ki nas mora strezniti, je, da je v osmih mesecih letošnjega leta umrlo na območju, ki ga pokriva Policijska postaja Kranj, osem oseb! Krvni davek je prevelik.
Dva meseca počitnic sta minila, medtem se poletje nezadržno približuje h koncu. Bliža se jesen. Za nas policiste je to zelo zahtevno obdobje, ki mu namenjamo veliko pozornosti, začenja se novo šolsko leto! Pravzaprav smo se, neopazno za javnost, na to začeli pripravljati že ob zaključku preteklega šolskega leta. Mnogo je bilo storjenega, mnogo bo še potrebno. Pregledujemo infrastrukturo, s šolniki preverjamo varne poti, ugotavljamo usposobljenost voznikov prevoznih sredstev, s katerimi se bodo otroci prevažali in še in še. Iz evidenc preteklih let iščemo kritične odseke, kjer so se dogajale prometne nesreče in tudi določamo točke, kjer bomo intenzivno ugotavljali kršitve. Tudi s Svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu občine Kranj sodelujemo, tako na primer izbiramo odgovorne osebe, ki bodo prve dni stale ob prehodih čez cesto in še dodatno ob policistih skrbele, da jih bodo otroci prve šolske dni varno prečkali.
Otroci hodijo po pločnikih, ob voziščih, prehajajo cesto … Vajeni redkega poletnega prometa bodo hodili brezskrbno, pri tem pa se kaj lahko dogodi nepremišljen korak, trenutek nepozornosti …, korak pred vozilo ali drugo prevozno sredstvo. Naj bodo vozniki pripravljeni tudi na to! Posledice so lahko hude. Otrok je tako krhek in kot pešec povsem ranljiv. Zdravljenje lahko poteka dolgo, za šolsko snov in razred, ki ga morajo opraviti, čeprav bi okreval, je lahko pogubno. Ko opazimo otroke ob vozišču, bodimo na njih pozorni. Vozimo tako, da vozilo lahko zaustavimo. Na daleč se vidi, ali se otroci lovijo, nameravajo prečkati cesto … Tudi mi vozniki se bomo znova morali navaditi na njih!
Posebna, nova skupina udeležencev v prometu so prvošolčki. Tem namenjamo največ pozornosti. So najšibkejši členi vesti vsakega odgovornega udeleženca prometa. Prej ali slej bodo sami stopili na pot v šolo in domov. Sicer policisti predlagamo ustrezno organiziranost staršev, tako da jih spremljajo do takrat, ko so zares sposobni biti samostojni v prometu, kar opredeljuje tudi zakonodaja. Dodaten kamen v mozaiku njihove varnosti naj bo še skrbnost voznikov.
Glede na to, da prenekateri starši ne poznate Zakona o varnosti cestnega prometa v detajle, vam predstavljamo 91. člen, ki opredeljuje skrb za najmlajše udeležence in govori sledeče: (5. odstavek) Otroci morajo imeti na poti v vrtec in prvi razred osnovne šole ter domov spremstvo polnoletne osebe. Spremljevalci so lahko tudi otroci, starejši od deset let in mladoletniki oziroma mladoletnice, če to dovolijo starši, posvojitelji oziroma posvojiteljice), skrbniki oziroma skrbnice oziroma rejniki oziroma rejnice otroka. Otroci, ki obiskujejo prvi razred osnovne šole, lahko prihajajo v območju umirjenega prometa in v območju za pešce v šolo tudi brez spremstva, če to dovolijo starši, posvojitelji, skrbniki oziroma rejniki. (6. odstavek) Otroci smejo samostojno sodelovati v cestnem prometu šele, ko se starši, posvojitelji, skrbniki oziroma rejniki prepričajo, da so otroci sposobni razumeti nevarnosti v prometu in da so seznanjeni s prometnimi razmerami na prometnih površinah, kjer se srečujejo s cestnim prometom.
Odgovornost staršev in drugih, ki so odgovorni za otroke, je opredeljena v 94. členu: (1. odstavek) Če otrok ali mladoletnik prekrši predpise o varnosti cestnega prometa, pa je prekršek posledica opustitve dolžne skrbi ali nadzorstva nad njim, se za prekršek opustitve dolžne skrbi ali nadzorstva kaznujejo z globo najmanj 83 evrov njegovi starši, posvojitelji, skrbniki oziroma rejniki.
Starši, ki boste v svojih vozilih prevažali otroke, morate poskrbeti za to, da bo med vožnjo v vozilu z vgrajenim zadrževalnim sistemom otrok, ki je mlajši od 12 let ali manjši od 150 centimetrov, zavarovan z zadrževalnim sistemom, ki je primeren otrokovi telesni rasti in telesni masi. V osebnem avtomobilu, v katerem zaradi konstrukcijskih lastnosti avtomobila otroka ni mogoče zavarovati na tak način, sme sedeti tak otrok le na zadnjem sedežu. Kazen, ki znaša 125 evrov, je v primerjavi s posledicami, ki se lahko pripetijo in so se že pripetile, vredna omembe.
Vse kršitve povezane s cestnim prometom bomo policisti v naslednjih dneh v povečanem številu in intenzivno odkrivali. Tako bo na cestah večje število policistov, tudi z laserskim merilnikom in s stacionarnim radarjem, locirani predvsem v okolici šol in vrtcev. Vse kršitve, tudi neustrezno prevažanje otrok, bomo dosledno kaznovali z globo, ki je v Zakonu o varnosti cestnega prometa predpisana. Postorimo vse, kar je v naših močeh, tako bomo prihodnji članek lahko začeli ne tako kot tega, ampak z veselimi ugotovitvami, v katerih bodo nastopali veseli, zdravi otroci in srečni starši. Policisti Policijske postaje Kranj si tega želimo!