Janša in Sanader na Bledu o meji
Predsednik slovenske vlade Janez Janša je v nedeljo na Bledu gostil hrvaškega kolega Iva Sanaderja. Dosegla sta neformalno načelno soglasje, naj gre sporno vprašanje meje med državama na meddržavno sodišče v Haagu.
Bled - Preden se je v nedeljo popoldne na Bledu začela mednarodna konferenca strateškega foruma Bled, sta se srečala premiera Slovenije in Hrvaške Janez Janša in Ivo Sanader. Domača in tuja javnost je nestrpno pričakovala, kaj se bosta dogovorila o meji na morju in nekaterih spornih točkah na kopenski meji ter o drugih težavah, ki že vrsto let bremenijo odnose med sosedama.
»Doseženo je neformalno načelno soglasje, da vprašanje meje na morju predamo v reševanje mednarodnemu sodišču v Haagu, predmet presoje pa bodo tudi tisti deli kopenske meje, o katerih se državi ne strinjata. Druga odprta vprašanja bodo urejali na bilateralni ravni,« je povedal premier Janša in dodal, da problemov ne bodo reševali v »paketu«. »Že to, da smo se v reševanje vprašanja meje odločili vključiti tretjo stran, znatno zbližuje stališča, nismo pa še na koncu poti.« Že v nedeljo sta predsednika obeh vlad z rezultati pogovorov seznanila vodstva parlamentarnih strank, glede reševanja dvostranskih vprašanj, kamor sodita tudi dolg Ljubljanske banke hrvaškim varčevalcem in jedrska elektrarna Krško, se bodo sestali ministri, šele zatem bosta vladi potegnili formalne poteze. Državi bosta oblikovali meddržavni komisiji strokovnjakov za mejo in pravnih strokovnjakov, ki bosta pripravili predlog za haaško sodišče, o njem pa bosta odločala tudi slovenski in hrvaški parlament. To naj bi se po pričakovanju Janeza Janše zgodilo do konca leta. Pri razsojanju glede meje so po Janševih besedah dosegli načelno soglasje, da bodo izhajali iz stanja z dne 25. junija 1991, tako kot je bilo to dogovorjeno z brionsko deklaracijo.
Obe strani pri reševanju teh vprašanj menita, da mora obstajati visoko soglasje političnih subjektov v obeh državah. V preteklosti po Janševih besedah ni bilo vselej tako, zato so bili parafirani nekateri sporazumi, ki pozneje niso bili ratificirani. Tokrat pa so v pripravi na sestanek v obeh državah sodelovale vse parlamentarne stranke. »Oboji si želimo, da bi imel dogovor široko politično podporo v obeh državah. To je garancija, da bo na koncu pot reševanja tudi uspešna,« je dejal Janša. »Na pogovore sem prišel z mandatom vseh političnih strank, da se dogovorimo o vseh odprtih vprašanjih,« je o pogovorih z Janšo dejal hrvaški premier Ivo Sanader in potrdil načelno soglasje glede spornih vprašanj državne meje pred sodiščem v Haagu. Omenil je spoštovanje predhodnih dogovorov in mnenje Badinterjeve komisije, ki je leta 1991 ob razpadu nekdanje Jugoslavije razglasila, da so meje bivših republik meje suverenih držav. Odločitev mednarodnega sodišča v Haagu bo dokončna in zavezujoča za obe državi, kar bomo spoštovali, je dejal Sanader. »Slovenija in Hrvaška sta prijateljski državi, zato je treba, da se na nacionalni ravni preneha rivalstvo med političnimi strankami. Na Hrvaškem so letos volitve, hrvaške stranke pa so pokazale zrelost z odločitvijo, da teh vprašanj ne bodo politizirali, pač pa skupaj s slovensko stranjo skušali doseči pot k rešitvi.«