Rekordni Dan teric
Konec tega tedna se je v Davči zbralo rekordno število obiskovalcev etnografske prireditve Dan teric.
Davča – Tradicionalna etnografska prireditev Dan teric v Davči je tudi letos zaznamovala predstavitev predelave lanu Od bilke do platna, poleg tega so v soboto 20 let ustanovitve praznovali tudi v Prostovoljnem gasilskem društvu Davča, hkrati pa so odprli na novo asfaltirano cesto Vrhovčev most–Razpet, tudi letos so predstavili traktorje in druge stroje za gorsko obdelavo polja, travnikov in gozdov. Toliko dogodkov, še posebej pa nedeljski koncert skupine Čuki, je prispevalo k rekordnemu številu obiskovalcev – organizatorji so ocenili, da jih je bilo v obeh dnevih vsaj pet tisoč.
»Tudi letos smo pripravili nekaj novosti, vendar nosilna tema ostaja enaka – to je predstavitev predelave lanu. Letos nam je uspelo prepričati nekega fanta, da se je preoblekel v terico in s tem močno popestril dogajanje in prikaz trenja lanu,« nam je povedala Zdenka Kejžar, predsednica Turističnega društva Davča. Čeprav pr' Vrhovc predelavo lanu prikazujejo že od leta 1969, pa ta še vedno pritegne veliko obiskovalcev.
Lan se je vedno pulil (in ne žel), saj bi sicer uničili vlakna, sušili so ga v kozolcu, nato pa razprostrli po njivi, da je godil. Sledilo je dodatno sušenje lanu v laneni jami, kjer je moral biti gospodar zelo previden, da se lan ni vžgal. Sledilo je že prej omenjeno trenje lanu, kjer običajno delajo le dekleta (letos pa tudi v dekle preoblečen fant), fantje pa so jim nagajali. Sledi mikanje, nato predenje na kolovratu. Boljši lan je šel za obleke, najslabši za vrvi. Boljšega so tudi barvali. Danes se s predelavo lanu ne ukvarja nobena domačija v Davči več.