Z denarjem od vstopnine že marsikaj novega
Pol leta po uvedbi vstopnine so na Blejskem otoku zaključili prvo fazo obnove.
Ukrep blejske župnije, oziroma Družbe sv. Martina, ki jo je župnija Bled januarja leta 2005 ustanovila za upravljanje z Blejskim otokom, da za obisk otoka letos začne pobirati vstopnino, je že prinesel sadove. Čeprav je bilo glede zaračunava vstopnine v začetku precej polemik in nejevolje, pa so sedaj le še redki obiskovalci, ki se obregnejo ob dejstvo, da je treba seči v denarnico.
Pomisleki so se izkazali za neupravičene
»Res je bilo ob uvedbi vstopnine, zlasti s strani občine precej pomislekov glede obiska turistov in odpovedi agencij. Izkazalo pa se je, da so bili vsi ti dvomi neupravičeni, saj tujci vstopnino sprejemajo kot dejstvo po vsem svetu. Glede agencij, ki so imele že sklenjene posle, pa smo se odločili, da jim v letošnjem letu cene vstopnic znižamo,« v imenu Družbe sv. Martina pravi Danica Sebanc in dodaja: »Ne smem reči, da v zadnjih mesecih nikoli ni bilo nobene pripombe glede pobiranja vstopnine, vendar pa oba pri nas zaposlena, ki skrbita za pobiranje vstopnine, te pripombe slišita vse bolj poredko. Mi pa smo zelo zadovoljni, ker oba dobro poznata zgodovino otoka in obiskovalcem znata odgovarjati tudi na različna vprašanja. Poleg tega pa je pomembno tudi to, ker že s svojo prisotnostjo in pozornostjo tudi »pazita« na cerkev. Prej je v njej lahko vsak počel, kar se mu je zljubilo, od obešanja na zvon, do nespoštljivega obnašanja. Sedaj imajo obiskovalci pač občutek, da je cerkev varovana, da ne smejo v njej početi ravno vsega, vstopati z živalmi in podobno. Morda res ni vedno dobro, da je nekaj zastonj, saj potem marsikdo misli, da je celo v cerkvi vse dovoljeno,« dodaja Sebančeva, ki je sprva za župnijo vodila finance, sedaj pa v Družbi sv. Martina skrbi tudi za usklajevanja dela zaposlenih in za investicije.
Obnova je bila nujna
»Dohodki iz dnevnega bara in od prodaje spominkov so prej zadoščali zgolj za redno vzdrževanje na otoku. Tega pa je precej, saj so stvari večino stare, vrsto let se ni nič obnavljajo in že tekoče vzdrževanje je drago. Prejšnji najemniki na otoku so pač skušali čim več zaslužiti, za obnovo in vzdrževanje lokala in proštije, kjer je bil prej tudi lokal, pa se niso zanimali. Ko smo mi prevzeli dnevni bar z gostinskim vrtom, smo se odločili, da bo proštija služila kulturi, za začetek pa smo prostore v pritličju uredili za prodajo spominkov in razstavo jaslic, v nadstropju pa je od sredine aprila odprta zanimiva razstava, s katero avtorica Ladina Korbar v glini predstavlja oblačila naših prednikov. Ker sedaj spominke prodajmo v proštiji, smo prejšnji kiosk namenili za prodajo vstopnic,« pravi Danica Sebanec in pojasnjuje, da so z vstopnino na otoku v slabe pol leta zaslužili okoli 130 tisoč evrov. V dneh največjega obiska – navadno so to nedelje - je bil dohodek tudi blizu tisoč petsto evrov.
»S tem denarjem smo v celoti obnovili streho cerkve, žlebove, bakrene dele, strelovod pri zvoniku ter manjšo stavbo za cerkvijo, ki ji pravimo puščavca. Tako sta za prekriti ostali še mežnarija in proštija. Sprva smo namreč mislili, da bo na teh dveh stavbah zadoščala zgolj zamenjava nekaterih delov dotrajane opeke, toda izvajalci iz Gradbenega podjetja Bohinj, ki so strehe dobro pregledali, so ugotovili, da bo tudi na teh dveh stavbah treba strehe dodobra obnoviti,« pojasnjuje Danica Sebanc in dodaja, da je bila dosedanja prenova stavb vredna 160 tisoč evrov. Ker pa so morali urediti še poti po otoku, obnoviti ograje in mostiček, pa je račun na koncu še za 15 tisoč evrov višji.
Želijo si dolgoročne najemne pogodbe
»Z izvajalci del smo bili zelo zadovoljni, oni pa so nam šli na roke tudi pri plačilu, saj smo se dogovorili, da bomo račune poravnavali v skladu s prilivi od vstopnine, kar računamo, da bo v mesecu septembru. Za urejanje poti pa smo se dogovorili še za kasnejši rok,« tudi pravi Sebančeva, ki je prepričana, da bo Družba sv. Martina tudi vnaprej najboljši upravljavec objektov na otoku. »Županija Bled je bila od leta 1992 začasni upravljavec na otoku, po ustanovitvi Družbe sv. Martina pa z otokom upravlja naša družba. Ker sodni postopek glede lastništva ni bil zaključen nismo imeli najemne pogodbe, sedaj, ko pa se je zaključil, pa je nujno potrebna najemna pogodba z državo. Zaenkrat se še ni nič zgodilo, upamo pa, da se bo čim prej, saj bi v tem primeru lahko obnovo ostalih objektov začeli kar bo mogoče hitro,« tudi pravi Danica Sebanc, ena od desetih zaposlenih v Družbi sv. Martina, ki se je razveselila tudi dejstva, da je zelo zaseden domači župnik Janez Ambrožič te dni dobil pomočnika, Lucijana Potočnika iz Kranja: »Ko bomo predsedovali Evropski uniji bo vodil tudi delegacije na otok, ker pa govori več tujih jezikov pa bo skrbel še za duhovno oskrbo turistov,« še dodaja Sebančeva.