Več porok in manj razvez
V Sloveniji je bilo lani več porok in manj razvez kot leto prej. Število razvez se je po desetih letih prvič znižalo, bilo jih je 2.334 ali trinajst odstotkov manj kot predlani.
Kranj – Po podatkih državnega statističnega urada je bilo lani v Sloveniji sklenjenih 6.368 zakonskih zvez ali slabo desetino več kot leto prej, razvez pa je bilo 2.334 ali dobrih trinajst odstotkov manj kot predlani. Povprečna starost ženina in neveste ob sklenitvi zakonske zveze je vsako leto višja in že od sredine devetdesetih let presega trideset let, lani, na primer, je bil ženin v povprečju star 32,8 leta, povprečna starost neveste pa je prvič dosegla trideset let. Ženini, ki so lani prvič stopili pred matičarja, so bili v povprečju stari 30,6 leta in so bili 4,9 leta starejši kot pred tridesetimi leti, neveste pa 28,1 leta in so se v treh desetletjih v povprečju »postarale« za 5,4 leta. V Sloveniji je v primerjavi z drugimi državami, članicami Evropske unije povprečna starost ženina in neveste ob sklenitvi prve zakonske zveze še dokaj nizka. Na Švedskem je bil predlani ženin ob sklenitvi prve poroke v povprečju star 34,1 leta in nevesta 31,5 leta, najmlajši pa so »poskakali« v zakon na Poljskem - ženini pri starosti 27,5 leta in neveste pri 25,4 leta. Stopnja prve poročnosti, to je povprečno število prvih sklenitev zakonskih zvez na žensko v starosti od 15 do 49 let, je med državami Evropske unije najnižja v Sloveniji, z nizko stopnjo pa ji sledita Madžarska in Češka.
Število razvez zakonskih zvez se je v Sloveniji deset let zapored samo zviševalo, lani se je število prvič znižalo, bilo jih je 2.334 ali dobrih trinajst odstotkov manj kot predlani. Čeprav je število razvez še vedno visoko, je v primerjavi z drugimi državami Evropske unije eno najnižjih. V Sloveniji je bilo predlani na tisoč prebivalcev 1,3 razveze, manj jih je bilo le v Italiji, na Irskem in v Grčiji, največ pa v Litvi, na Češkem in v Estoniji. Zakonske zveze, razvezane lani, so v povprečju trajale 13,8 leta, ta doba se podaljšuje, hkrati pa se zmanjšuje tudi število razvez z vzdrževanimi otroki.