mag. Nina Pisk, mag. farm., spec. klin. farm.

Ne nasedajte lažnim trditvam

Večinoma na spletnih straneh se pojavljajo posamezniki in podjetja, ki ponujajo izdelke in informacije, za katere trdijo, da preprečujejo, blažijo, zdravijo, diagnosticirajo ali ozdravijo covid-19. »Nakup na nepreverjenih spletnih straneh je skrajno tvegan,« opozarja specialistka klinične farmacije Nina Pisk.

»Žal se tudi v tej situaciji, ko je veliko strahu in tesnobe zaradi hitrega širjenja okužbe s koronavirusom, soočamo tudi s takimi situacijami. Pozivamo, da ne nasedate lažnim obljubam o čudežni ozdravitvi in ste previdni pri širjenju informacij o zdravilih. Sledite odobrenim postopkom za preprečevanje, odkrivanje in zdravljenje okužbe.«

Kranj – »Trenutno ni zdravil ali cepiv, ki bi bila uradno odobrena za zdravljenje ali preprečevanje bolezni covid-19. V preskušanju je nekaj cepiv in zdravil za zdravljenje, vendar so še v zgodnji fazi razvoja in še niso v celoti testirana glede varnosti in učinkovitosti,« je poudarila mag. Nina Pisk, mag. farm., zaposlena v Gorenjskih lekarnah. Kot je opozorila: »Kljub temu se zlasti na spletnih straneh pojavljajo posamezniki in podjetja, ki ponujajo izdelke in informacije, za katere trdijo, da preprečujejo, blažijo, zdravijo, diagnosticirajo ali ozdravijo covid-19. Slovenska agencija za zdravila je že izdala opozorilo glede kupovanja teh izdelkov. Žal gre večinoma za zavajanje potrošnikov s promocijo izdelkov z lažnimi trditvami. Predstavljajo jih kot prehranska dopolnila ali drugo hrano, kot zdravila, medicinske pripomočke ali cepiva. Ti izdelki niso dokazano varni in učinkoviti, lahko predstavljajo celo resno grožnjo za zdravje. Uporaba teh izdelkov lahko privede do zamude pri postavitvi pravilne diagnoze in ustreznega zdravljenja ter do drugih potencialnih nevarnih stanj. V nekaterih državah zaradi uporabe teh izdelkov beležijo celo smrti.«

Poleg lažnih izdelkov se na nepreverjenih in nezakonitih spletnih straneh ponujajo tudi testi, namenjeni samodiagnosticiranju okužbe z virusom SARS-CoV-2. Namenjeni naj bi bili neposredno potrošniku – z obljubo, da se bodo lahko v domačem okolju testirali na prisotnost virusa. Občutljivost takšnih testov je bistveno manjša od testov, ki se uporabljajo v uradno pooblaščenih laboratorijih.

»Nakup na nepreverjenih spletnih straneh je skrajno tvegan, saj so izdelki lahko lažno in namerno predstavljeni kot prava, odobrena zdravila, za katera je bila v postopku pridobitve dovoljenja za promet preverjena kakovost, varnost in učinkovitost. Priporočamo, da spletne nakupe opravite samo v lekarnah in specializiranih prodajalnah, ki so pridobile dovoljenje za izdajanje zdravil na spletu in imajo na svojih spletnih straneh objavljen enoten logotip EU. S tem logotipom se lahko dostopa do seznama vseh slovenskih lekarn in specializiranih prodajaln, ki imajo s strani Ministrstva za zdravje dovoljenje za izdajanje zdravil na spletu,« svetuje Nina Pisk. Obenem je opozorila, da so se v javnosti pojavila tudi sporočila o varnosti uporabe nekaterih zdravil v času epidemije s koronavirusom, zlasti ibuprofena in nekaterih zdravil za zniževanje povišanega krvnega tlaka: »Nekatera sporočila so bila tudi napačno in pomanjkljivo povzeta za laično javnost. Strokovna združenja stalno spremljamo podatke in ugotovitve znanstvenih raziskav ter pripravljamo priporočila za strokovno javnost, s katerimi smo seznanjeni tudi v lekarnah. Trenutna priporočila za zniževanje povišane telesne temperature ob okužbi s koronavirusom navajajo, naj prednostno uporabljamo zdravila s paracetamolom. Stališče Združenja kardiologov Slovenije in Združenja za arterijsko hipertenzijo pri Slovenskem zdravniškem društvu je, da naj srčno-žilni bolniki zdravila, ki vplivajo na renin-angiotenzinski sistem, tj. zaviralce konvertaze angiotenzina ali zaviralce angiotenzinskih receptorjev, uporabljajo še naprej skladno z veljavnimi smernicami, saj ni utemeljenega razloga za opustitev tega zdravljenja.« Za dodatne informacije v zvezi z zdravili naj se bolnik obrne na zdravnika ali farmacevta oz. na spletne strani uradnih zdravstvenih organizacij.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / nedelja, 27. november 2022 / 07:57

Investiral, denarja pa ni dobil

Tržič – Oškodovanec z območja Tržiča je po spletu investiral večjo vsoto denarja na različne račune tujih podjetij, ko pa je napočil čas, da ga je želel dvigniti, pa tega ni mogel storiti. Primer Z...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / torek, 16. februar 2010 / 07:00

Vsaki rečem: uporabljajte kondom!

V jeseniškem zdravstvenem domu že deset let deluje ginekološka ambulanta za mladostnice, ki jo vodi Anamarija Petek, dr. med., specialistka ginekologije.

Škofja Loka / torek, 16. februar 2010 / 07:00

Pri zdravstvenem domu bodo gradili parkirišče

Škofja Loka - Občina Škofja Loka je pridobila gradbeno dovoljenje za ureditev parkirišča ob Zdravstvenem domu Škofja Loka, s čimer nameravajo na tem območju rešiti dolgoletno sti...

Gospodarstvo / torek, 16. februar 2010 / 07:00

Gorenjska banka tudi lani z visokim dobičkom

Banka je lani ustvarila 41,1 milijona evrov dobička pred obdavčitvijo.

Kronika / torek, 16. februar 2010 / 07:00

Včeraj štirikrat streslo tla

Na Gorenjskem so bili včeraj štirje šibki potresi, ki so jih čutili tudi prebivalci.

GG Plus / torek, 16. februar 2010 / 07:00

Športne sanje v Vancouvru

V soboto zgodaj zjutraj po našem času je v Vancouvru zagorel olimpijski ogenj.