Tudi Blejsko jezero kopalci zelo dobro poznajo. (Foto: Tina Dokl)

Kakšno morje, Čukov bajer!

Zdenka in Danica se na Čukovem bajerju kopata že več kot petnajst let. Zdenka se s kolesom pripelje iz Stražišča, Danica z Golnika. Pravita, da ima letos voda 28, 29 stopinj Celzija in je fantastična za plavanje. Zdenka pa še doda, da Čukovega bajerja ne zamenja za noben dopust na morju.

Čukov bajer ob Bobovku pri Kranju je dokaj priljubljeno shajališče kopalcev, kjer nihče ne pobira vstopnine. Res pa je, da se ljudje kopajo na lastno odgovornost, vendar jim je pri letošnjih temperaturah, ki dosegajo 35 stopinj Celzija in več, to vseeno. Uživajo v senci, se namakajo v vodi, razposajeno čofotajo in plavajo. Nismo jih povprašali o pijavkah ali 'morebitnih prijateljicah' belouškah, ki se zaradi hrupa, ki ga povzročajo kopalci, najverjetneje umaknejo v bolj nedostopne dele bajerja.

Podobno je z rekami Kokro, Savo, Soro, pa tudi manjšimi jezeri, bajerji, kotički, za katere vedo le domačini, da je voda njihovega lokalnega ‘kopališča' ravnokar dosegla temperaturo, ko je postala prijetna za kopanje ali vsaj namakanje.

Na Zavodu za zdravstveno varstvo Kranj smo povprašali, kako je pravzaprav z stanjem površinskih kopalnih voda v naravnih kopališčih z upravljavcem ali brez ter na območjih kopalnih voda. Sta reki Kokra in Sava dovolj čisti, da se lahko kopamo v njima? Je Čukov bajer dobra izbira za kopalca, sta Blejsko oziroma Bohinjsko jezero boljša? Morda je najpametnejša izbira še vedno bazen, ki kopalcu poleg plavanja omogoča tuširanje in kopanje pod budnim očesom reševalca?

Higienske zahteve za kakovost kopalne vode so predpisane z določili Pravilnika o minimalnih higienskih in drugih zahtevah za kopalne vode (Ur. l. RS, št. 73/2003 in 96/2006). Na podlagi rezultatov se potem ocenjuje skladnost oziroma neskladnost vzorcev kopalne vode. Vendar pa vzorčenje po Pravilniku velja le za urejena kopališča, ne pa za divja kopališča, kjer gre za dobro voljo županov, da naročijo analize vode.

Vzorčenje v letošnji kopalni sezoni so v Kopališču pri Grand Hotelu Toplice Bled in v Kopališču pod Vilo Bled ter Bohinjskega jezera pod Gostiščem Kramar pričeli že konec meseca maja, v Kampu Šobec in kopališčih ob Blejskem jezeru (Mlino, Zaka, Regatni center) pa v juniju. Ugotovili so, da kopalna voda Blejskega in Bohinjskega jezera (na zgoraj navedenih lokacijah) ter Šobčevega bajerja še ustreza predpisanim določilom.

Vzorčenje kopalne vode rek pa so izvedli najprej po naročilu občine Škofja Loka na treh lokacijah: Selška Sora v Podlubniku, Sora v Retečah in Poljanska Sora v kopališču Puštal. Ugotovili so, da vzorca iz Selške Sore in iz Sore v Retečah nista bila skladna z določili Pravilnika, a je takšna kopalna voda glede na kriterije, ki jih je pripravil Inštitut za varovanje zdravja Republike Slovenije, še vedno primerna za kopanje. Vzorec kopalne vode, ki je bil odvzet iz Poljanske Sore v kopališču Puštal pa je bil skladen z določili Pravilnika.

Po naročilu Mestne občine Kranj pa so pred kratkim izvedli kemijske in mikrobiološke analize vzorcev kopalne vode iz Save (pri Supernovi, pri bivšem bazenu) ter iz Čukovega bajerja, kjer analize vzorcev kažejo, da voda v celoti ustreza kriterijem Pravilnika. V primeru Kokre (Kosorep) pa gre za preseženo število mikroorganizmov – podobno kot pri Sori v Podlubniku in v Retečah, vendar je tudi Kokra še vedno primerna za kopanje.

Zato glede na letošnje rezultate preiskav in rezultate iz prejšnjih let, strokovnjaki svetujejo, da naj kopalci v tovrstnih vodah med kopanjem zaužijejo oziroma popijejo čim manj vode, po kopanju naj se čim prej oprhajo s čisto pitno vodo, še posebej pa naj pazijo na otroke ter starejše kopalce z oslabljenim imunskim sistemom.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / nedelja, 1. julij 2012 / 07:00

Več glodavcev, več mišje mrzlice

Inštitut za varovanje zdravja je do petnajstega junija prejel prijavo o 76 primerih mišje mrzlice. Največ bolnikov je bilo starih od 20 do 44 let, vsi so se zdravili v bolnišnici. Bolezen se ne prenaš...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / petek, 13. marec 2009 / 07:00

Romanje v Celovec in v Ljubljano

Škofja Loka - Prosvetno društvo Sotočje je romarje popeljalo že na četrto pasijonsko romanje. Tokrat so šli v Celovec, kjer bodo vabilo župana na Škofjeloški pasijon izročili tam...

Gospodarstvo / petek, 13. marec 2009 / 07:00

Gorenjski trg dela je že v krizi

V šestih mesecih se je število brezposelnih na Gorenjskem povečalo za polovico. Kar 15 družb že prejema subvencije ob skrajšanem delovnem tedniku.

Prosti čas / petek, 13. marec 2009 / 07:00

Janez preveč `flegma´ za Špelo

V petek, 13. marca, bo v grosupeljskem Kongu finale ljubezenskega radijskega šova Osvoji srce Špele Grošelj, v katerem bo pevka skupine Atomik Harmonik med tremi snubci izbrala zmagovalca, ki bo...

Humor / petek, 13. marec 2009 / 07:00

Če je vola, ni težko skoč´t

Japonski smučarski skakalec Takanobu Okabe je pri 38 letih zmagal na tekmi svetovnega pokala v Kuopiu. S posebno rentgensko metodo smo odkrili, da je skakal z berglami.

Kamnik / petek, 13. marec 2009 / 07:00

Otroci in pomlad v Šoli idej

Kamnik - V Šoli idej na kamniški Šutni v teh dneh razstavlja Mira Rifel, učiteljica iz Osnovne šole Stranje in ljubiteljska fotografinja. »Fotografije so nastale...