Če je vola, ni težko skoč´t

Japonski smučarski skakalec Takanobu Okabe je pri 38 letih zmagal na tekmi svetovnega pokala v Kuopiu. S posebno rentgensko metodo smo odkrili, da je skakal z berglami.

Na veliko presenečenje smučarske skakalne srenje in vseh ljubiteljev tega zimskega športa je na tekmi skandinavske skakalne turneje v Kuopiu na Finskem zmagal japonski starosta Takanobu Okabe. Možakar, ki je skakal še v času Frenka Petka, je pri 38 letih premagal vse Ammane, Schlierenzauerje in podobne favorite, od katerih bi mu nekateri po letih skorajda lahko bili sinovi. Mali brat sem bil tam in sem ga povabil k pogovoru, s seboj pa sem tudi imel fotografijo njegovega skoka, ki smo jo v lokalnem zdravstvenem domu Kuopio Domestic Hospital obdelali s posebno rentgensko metodo. In kaj smo odkrili? Da je Okabe tokrat skakal z berglami. Seveda nevidnimi, saj jih očitno ni opazil niti Joža, ki skakalce spušča z rampe, niti nobeden od petih sodnikov, niti Andrej Stare, najpametnejši športni komentator v zgodovini slovenske nacionalne televizije, niti številna publika na tribunah ob izteku skakalnice.

Gospod Takanobu Okabe San, kako to, da ste skakali z berglami, to je vendarle prepovedano?

(prevod) »Ja, kva pa čem. Prejšn' teden sem zjutrej na hit ustov iz pojstle. Ti, pr vratah zazvoni, jest pa u lft. Takat pa nekaj škrtne u rebru, pa u desnmo meč, pa kuj m je začel z nosa tečt. Očitn sem se pretegnu. Kuj sploh ustat nisem mogu. Sej veš, leta so tle. Takanobu, sem si reku, Takanobu sine, st'r si ratov, drujga ni. Jeb… pa skandinavska turneja me čaka, kva nej nardim. Unga Halo Pica k je na vratah zvoniv, sem u ku… poslov in poklical mojga dohtarja, de ne morem hod't. Pa m' je prnesu tele nevidne bergle, češ tle maš, k'r z berglam skoč, sej nobeden ne bo vidu.«

Neverjetno. Skakali ste z berglami, pa ste še vedno premagali vse nasprotnike. Saj tako obtežen je vendarle težje skakati, mar ne?

(prevod)»Valda je teži skakat. To je breme. Pomisl', če bi u Formul 1 Hamilton al pa Alonso še babo zraven vozila. D' bi jm še ta ofirova, kuko nej voz skoz naselje. Fanta nkamer neb' pršla. No toko sem se jest kar mav matrov dol skoz po zaletiš, pa u zrak tud. Sm komej slog zadržov. Sej, če bi biv dones brez bergel, bi skoču vsaj še deset metrov več. Tokla je bla pa tale revšna. No za zmago je blo dovolj.«

Kaj menite o slovenskih skakalcih, vse razen Kranjca ste preskočili za dvajset metrov in več, kljub letom in berglam? Kaj jim svetujete?

(prevod) »Tastar, ti rečem, to so sam izkušnje, znanje in sej veš, kako pravjo, stari je, bolš je. A Slovenci. Unmole Krancu se še kdaj urajma kej, uni tamladi Piko, Damjančk, pa Hrgota so pa čist znerviran, k gor na zaletiše pridejo. Jest sem že reku trenerju Zupanu, se ga spomnem, sva še skup skakala, naj jim nabav nintendote, pa razne game boy igrice pa takle, da se bojo fantje mal sprostil … Jest lahko ugodno zrihtam z Japonske. Terapija pa je taka, tik pred skokom ene dve igrice na game boya ubrišeš, in če prideš vsaj do drugega nivoja in imaš še vedno več kot eno življenje, pol si zmagov. Ziher boš deleč skoču.«

Boste v prihodnje še skakali?

(prevod) »Ja, ta teden ziher še. Pol bom pa vidu. Počutim se dober, razen tele nerodnosti, k sem prehit ustov. Če bo šlo tkole naprej, bom skakal saj tja do petdesetega leta. Stari zdej pa sori, sem nekej zmatran, saj veš leta naredijo svoje. Ura je dve popovdne, pa morem mal poležat. Aj čav. Aja, pa ne okol govort.«

Okabeju se je potem mudilo v japonsko ekipo, da mu proč od oči drugih snamejo bergle, saj ga je čakala podelitev medalj. Zdelo se mi je, da je celo malo šepal, ampak samo jaz sem vedel, v čem je problem. Ne bom razlagal okol, da je skakal z berglami, seveda ne.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / torek, 26. junij 2007 / 07:00

Kamniška noč s Podokničarjem

Tradicionalna prireditev Kamniška noč je letos na Glavnem trgu potekala kar dva večera. Pestro dogajanje so v sobotnem popoldnevu začeli Veseli svatje, pred veselico, za katero so posk...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / nedelja, 1. julij 2012 / 07:00

Blagoslovili obnovljeni križ

Zalog pri Cerkljah - Na kmetiji, kjer gospodarita Milena in Peter Humar, po domače Voštetarjeva iz Zaloga pri Cerkljah, so v nedeljo, 17. junija, blagoslovili obnov...

Humor / nedelja, 1. julij 2012 / 07:00

Včeraj od zgoraj, danes z dna

Prebivati dva dni v kampu tik nad jezerom in niti enkrat namočiti prstov vanj. Tega si preprosto ne smemo privoščiti. Tudi pogled z dna soteske je čudovit.

GG Plus / nedelja, 1. julij 2012 / 07:00

Zgodba, v kateri ni dobrih fantov

Zgodovinar Božo Repe o slovenskih orožarskih aferah, predstavljenih v še tretjem delu trilogije V imenu države: "To ni zgodovinska zgodba, to je zgodba, ki se še vedno dogaja. Žal."

GG Plus / nedelja, 1. julij 2012 / 07:00

Janševiki in rdeča zvezda

Državna proslava v čast 25. juniju je za nami. Včasih je bil »dan državnosti« 29. november kot spomin na zasedanje Avnoja v Jajcu, ki se ga je udeležila tudi slovenska delegacija. Na tem zasedanj...

Kronika / nedelja, 1. julij 2012 / 07:00

Zapeljal s ceste

Bohinjska Češnjica - V ponedeljek okoli 3.40 se je v Bohinjski Češnjici zgodila prometna nesreča, v kateri se je ena oseba huje poškodovala. Policisti so ugotovili, da je 21-letn...