Zvočno onesnaževanje našega planeta

Ali konkretno razmišljanje o vseh vrstah tulečih glasbenih prireditvah na prostem, po vsej naši ljubi Sloveniji, še posebej, ker so sovpadale tudi s svetovnimi dogodki v sklopu »skrbi za naš planet«, imenovan Live Earth.

 

Prelitega je bilo ogromno črnila, napisanih nešteto besed, pa vendar se ni zgodilo čisto nič – nasprotno, stopnjuje se! Govorim o gromoglasnih zvočnikih na koncertnih odrih, ki producirajo tuleče zvoke, izvabljene iz inštrumentov in glasbenih izvajalcev, z izjemo klasične glasbe ter redkih belih vran med glasbeniki, ki se tega zavedajo. Najbolj gromko odmevajo ansambli - ustvarjalci slabše glasbene zvrsti, da prikrijejo v nebo vpijoče pomanjkljivosti. Vse skupaj je grdo ušlo izpod nadzora, zato se popači celo zelo kvalitetno glasbeno izvajanje skupaj z besedilom, v povsem nerazumljeno tuljenje. Škoda dobrih glasbenikov, pevcev, avtorjev besedil in vseh sodelujočih pri pripravi koncerta, če ga lahko izniči neodgovorno ravnanje »malega boga«, v podobi tehnika ozvočenja, ki prevzame krmilo v roke in neusmiljeno navije jakost basov vse do bridkega vrhunca!!! Res neponovljivi glasbeni užitki, ko ti začne podrhtevati v prsih in nabijati v glavo rjovenje z odra, ki presega glasnost decibelov do neprepoznavnosti, saj ni nikogar, ki bi jih izmeril in ukrepal v dobro tistih poslušalcev, ki ne uživajo ob preglasni glasbi.

Ob vsem tem se človek vpraša, kako to nočno razbijanje in nečloveško mučenje prenašajo okoliški prebivalci, še posebej majhni otroci, bolniki, starejši in ne nazadnje - domače živali???

Sprašujem odgovorne in pristojne občinske službe, ki izdajajo dovoljenja za koncertne prireditve, zakaj ničesar ne ukrenejo proti pretiranemu hrupu?

Kakšne so zakonodaja in sankcije v zvezi z večkrat preseženim zvočnim onesnaževanjem?

Zanima me mnenje zdravniške stroke - otologov, kakšne bodo posledice na generacijah, ki poslušajo vse bolj glasno razbijanje iz milozvočnih glasbenih boksov?

In ne nazadnje: kako se na ta izmaličen hrup odzivajo glasbeniki sami?

Po doslej zbranih podatkih, ne more ukrepati niti policija na zahtevo prizadetih. Torej na tem področju vlada pravi zakonski kaos. Razumem, da mladi in ne samo mladi potrebujejo kolektivno zabavo in druženje v stilu kruha in iger, ampak vse ima svoje razumske meje, ki naj ne puščajo daljnosežnih posledic za človeštvo in planet.

Iva Žigon

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 27. julij 2007 / 07:00

Popravek

Kranj - V torkovi številki Gorenjskega glasa smo poročali o prometni nesreči, ki se je zgodila 20. julija ob 21. uri v križišču Bleiweisove in Stošičeve ulice, v njej pa sta bila...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 10. november 2006 / 06:00

Miša ni zmagala

Fatalko smo letos izbirali iz voditeljskih, igralskih, pevskih, televizijskih, političnih in lepotnih vod. Tokrat je šel naziv v roke miss Slovenije 2005, Sanji Grohar. Naslov je prevzela od lanske fa...

Prosti čas / petek, 10. november 2006 / 06:00

Brat vse vidi, Brat vse ve: Žar, resničen resničnostni šov

V pripravi je nov resničnostni šov z naslovom Žar.

Prosti čas / petek, 10. november 2006 / 06:00

Nominator

Še dobro, da se nam v teh predvolilno pregretih dneh, rdeče rumeno, »konvertitno kodrlajsasto«, polnih koalicijskih obljub ter lažeh, dogaja še kaj drugačnega. Bolj vsakdanje razumljeneg...

Kultura / petek, 10. november 2006 / 06:00

Filmi kot dokument časa

V Tržiču poteka 2. festival kratkih filmov in video spotov. Za uvod dokumentarca o Bloški planoti in tržiškem vlaku.

Kultura / petek, 10. november 2006 / 06:00

Mojčina mavrična prepletanja

"Čipko predstavljamo skozi uporabo v vseh življenjskih obdobjih, od rojstva do smrti," o razstavi 20 let Mojčinih mavričnih prepletanj pravi njena avtorica Mojca Jemc.