Lameta bo prodala delnice
Na skupščini družbe pooblaščenke Lamete so izglasovali, da bodo delnice prodali ruskemu Koksu po ceni 190,73 evra. Bolje vrabec v roki kot golob na strehi?
V začetku meseca je bila na Jesenicah skupščina družbe pooblaščenke Lameta, ki upravlja delnice skoraj 5500 nekdanjih in sedanjih zaposlenih železarjev. Na njej so po burnem dogajanju z večino potrdili sklep, da družba Lameta proda svoje delnice novemu lastniku Slovenske industrije jekla (SIJ), ruski družbi Koks. Po skupščini je direktor Lamete Ludvik Bergles izjavil, da večina delničarjev podpira prodajo, saj bodo tako iztržili vsaj nekaj. Lameta je 1,1-odstotna lastnica SIJ-a, s prodajo vseh delnic pa bo dobila okrog dva milijona evrov kupnine. Obenem je na računu Lamete še 800 tisoč evrov, kolikor so iztržili pri prodaji Energetike.
Ob tem pa je treba omeniti, da je del malih delničarjev že napovedal izpodbojne tožbe na sklepe skupščine, ker se s prodajo po takšni ceni ne strinjajo. Kaj večinska odločitev za prodajo pomeni za male delničarje, smo se pogovarjali s članom nadzornega sveta Lamete in jeseniškim podžupanom Borisom Bregantom.
Skupščina je z večino potrdila prodajo delnic Lamete ruskemu Koksu, kako kot član nadzornega sveta Lamete komentirate odločitev?
»Sklep sprejemam kot veljaven in legitimen. Menim pa, da so bili v celotni zgodbi delničarji opeharjeni, ker je vrednost, ki so jo vpisali pred petnajstimi leti, vendarle vrednost neizplačanih plač, zato bi bilo pošteno, da bi dobili vsaj nominalno vrednost takratnih vplačil. Pri tem pa bi rad poudaril, da to ni stvar novega lastnika, temveč odnosa države do malih delničarjev.«
Direktor Lamete Ludvik Bergles je po skupščini dejal, da bodo zdaj mali delničarji dobili vsaj nekaj …
»Res je. Ta sredstva so zagotovljena, medtem ko za več denarja v prihodnosti ni nobenega zagotovila. Vrednost delnic sicer lahko poraste, a sam osebno v to ne verjamem. Tako da se strinjam z reklom: bolje vrabec v roki kot golob na strehi.«
Na Ravnah, kjer niso sprejeli ponudbe za prodajo, so ocenili, da bi bila realna vrednost delnice skoraj 550 evrov.
»Ta cenitev verjetno upošteva obresti, vendar pa po mojem mnenju ni realno pričakovati poplačila z obrestmi. Po moji oceni se prava vrednost delnice giblje pri okoli 400 evrih.«
Kaj odločitev za prodajo pomeni za male delničarje, kaj lahko pričakujejo?
»Ko bo prišlo do podpisa pogodbe (če ne bo izpodbojnih tožb) in bo novi lastnik nakazal kupnino, bo ta pritekla na račun Lamete in ne na račune malih delničarjev. Ti se bodo potem morali odločiti, ali bodo denar dvignili ali pa bodo pooblastili Lameto, da bo še naprej upravljala z njim in ga v bodoče skušala še oplemenititi prek vlaganj v uspešne sklade.«
In kaj bi vi svetovali malim delničarjem?
»Edini nasvet je: vsak naj se odloči sam! V povprečju bo vsak delničar dobil okrog 400 evrov. Tisti, ki potrebujejo denar, ga bodo dvignili. Po mojem mnenju se bo za to odločila večina, ker mali delničarji pač nimajo denarja, da bi ga namenjali za vlaganje v sklade.«
Pa je vodstvo Lamete doslej dovolj skrbno gospodarilo s sredstvi? Pojavljali so se namreč razni očitki …
»Kot član nadzornega sveta lahko rečem, da so skrbno gospodarili, vse naložbe so imele pozitivni rezultat in kolikor so lahko, so sredstva oplemenitili. Prav tako niso razsipavali s sejninami in ostalimi stroški.«