Računalnik in jaz: Digitalna fotografija

Včasih smo šli na dopust in s seboj vzeli fotoaparat ter še dva, tri filme, da bo dovolj za ovekovečenje lepih in prijetnih dopustniških trenutkov. Film je imel prostora za največ 36 posnetkov, potem pa ga je bilo potrebno zamenjati. Ko smo poslikali vse filme, je bilo beleženja trenutkov konec. Ko smo prišli domov, smo film nesli v foto studio, kjer so ga razvili in naredili iz njega fotografije. Nekaj fotografij je bilo lepih, nekaj slabih, nekaj je bilo premaknjenih ali motnih. Iz filma za 36 posnetkov skoraj nikoli nismo dobili 36 dobrih fotografij.

Sedaj so na pohodu digitalni fotoaparati. Ti nimajo filma, ampak se fotografije direktno shranjujejo na spominsko kartico. Koliko fotografij spravimo na spominsko kartico, je seveda odvisno od njene kapacitete. Fotoaparati, ki nam jih sedaj ponujajo po trgovinah, omogočajo slikanje z zelo visoko resolucijo. Za povprečnega fotografa, ki običajno potrebuje slike v velikosti 10 x 15 cm, je dovolj že fotoaparat, ki omogoča slikanje s 5 milijonov pixli. Število pixlov nam pove, iz koliko pik je sestavljena slika in več ko je teh pik, bolj natančna in kakovostna je slika. Podobno kot pri gobelinu, ki, če ga naredite z debelo nitjo, ni videti nič kaj lepo, saj je precej kockast, če pa ga naredite s tanko nitjo, so prehodi lepo zaobljeni, linije so mehke in natančne, slika pa je lepa. Torej več kot je pixlov, boljša in lepša je slika, a meja 5 milijonov pixlov več kot zadošča za običajno velikost fotografij. Če pa želite izdelovati večje fotografije v formatu velikosti A4, potem naj ima vaš fotoaparat več kot 5 milijonov pixlov.

Od kakovosti slike je odvisna tudi njena velikost, ki jo zaseda na spominski kartici. Bolj ko je slika kakovostna, torej z večjo resolucijo, kot jo slikamo, več prostora zavzame. Slike narejene z resolucijo 5 milijonov pixlov, so velike okrog 2 MB. Spominske kartice so kapacitet 256 MB in vse do 4 GB in več. Torej lahko že na najmanjšo spominsko kartico shranite več kot 120 fotografij, kar je več, kot če bi poslikali tri filme po 36 posnetkov. Cenovno so spominske kartice že precej ugodne in cene med posameznimi velikostmi kartic ne odstopajo veliko. Zato je priporočljivo za dopust izbrati kartico velikosti vsaj 512 MB ali 1 GB. Število fotografij, ki jih lahko s tako kartico naredite, se že približuje številki 300 oziroma 500.

Bistvena prednost pri digitalni fotografiji je tudi ta, da vam ni treba skrbeti, da vam bo v ključnih trenutkih zmanjkalo filma in tudi zamenjati ga ni potrebno. Prav tako pa tudi odpade razvijanje filma. Vse kar je, morate le spominsko kartico odnesti v foto studio in tam vam potem naredijo fotografije. Pri tem pa so vse fotografije dobre, saj lahko na digitalnem fotoaparatu sproti pregledujete posnete fotografije in jih po potrebi tudi izbrišete iz spominske kartice. Slik pa ni nujno razvijati, saj jih lahko prenesete na računalnik ali pa jih »zapečete« na CD.

Slike lahko na računalniku uredite v elektronske albume. Kako si organizirate elektronski album, je odvisno od vas, a slike lahko razporedite po datumih ali po dogodkih, lahko pa tudi po krajih. Kot pač želite. Slike so vam tako ves čas na voljo, lahko jih odložite na internet, lahko jih po elektronski pošti kam pošljete, lahko jih natisnete ali kako drugače uporabite in obdelate. Omejitev praktično ni.

Digitalni fotoaparati so tudi lažji in manjši od klasičnih, saj nimajo pogonskega mehanizma za film, pa tudi filma ne. S tem odpade odvečna teža in prostor. Novejši digitalni fotoaparati so kaj malo večji od prenosnih telefonov. Pri tem omogočajo veliko dodatnih funkcij, saj so v fotoaparate vgrajeni čipi, ki nam slikanje kar najbolj olajšajo in ga naredijo preprostega. Večina »digitalcev« nima kukala za slikanje, ampak ima na zadnji strani zaslon, ki sega skoraj čez ves fotoaparat. Tako lažje ujamemo želene trenutke in vidimo točno tako, kot bo potem videti slika. Digitalni fotoaparat je pravzaprav manjši računalnik, ki je namenjen fotografiranju, prinaša pa nam veliko več veselja pri slikanju. Z njim v roki lahko povprečen fotograf postane res odličen.

 

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / sreda, 1. julij 2020 / 10:13

Obnovljene Janečkove orgle

V nedeljo je nadškof metropolit Stanislav Zore blagoslovil obnovljene Janečkove orgle v cerkvi Marijinega oznanjenja v Crngrobu, ki so ponovno zaigrale kot ob nastanku pred 277 leti.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / sobota, 26. september 2015 / 19:54

Predor brez gasilskega vozila

Danes bo v sedemsto metrov dolgem predoru Sten na trasi poljanske obvoznice potekala vaja zaščite in reševanja. Gasilci opozarjajo, da za reševanje v primeru požara nimajo ustreznega predorskega vozil...

Gorenjska / sobota, 26. september 2015 / 19:39

Zbirajo pomoč za begunce

Številne humanitarne organizacije zbirajo pomoč za begunce, ki prihajajo v Slovenijo. Zbrali smo nekaj lokacij tudi na Gorenjskem, kamor lahko prinesete nujne življenjske potrebščine.

Kranjska Gora / sobota, 26. september 2015 / 19:31

Kranjska Gora sprošča režim plakatiranja

Občinski svet je v prvem branju potrdil novi odlok o oglaševanju in plakatiranju, s katerim po eni strani sprošča dosedanji strog režim plakatiranja v občini, po drugi strani pa omogoča učinkovitejše...

Kranj / sobota, 26. september 2015 / 19:29

Nove direktorice knjižnice še ne bo

Na sredini seji kranjski mestni svetniki niso dali soglasja k imenovanju Petre Kejžar Puhar za direktorico Mestne knjižnice Kranj, razpis pa bodo v kratkem ponovili.

Gospodarstvo / sobota, 26. september 2015 / 19:27

Ugodili pritožbi Garnola

Kranj – Družba Garnol, ki je 98-odstotna lastnica družbe T-2 in hkrati tudi njena upnica, je 9. septembra na ustavno sodišče vložila ustavno pritožbo zoper sklep Višjega sodišča v Ljubljani, ki je...