Zeleno gnezdo Gorenjske
Čezmejni projekt za oživitev Trbojskega jezera (tudi Kranjskega ali Mavčiškega) bo zaključen 25. avgusta.
Trboje – Čezmejni projekt za oživitev Trbojskega jezera, ki ga vodi Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj, se vendarle bliža zaključku. V okviru naravoslovnega izleta po Trbojskem jezeru so s petimi lesenimi čolni, ki so jih izdelali v projektu, po jezeru popeljali domačine.
Čolne bo z opremo za opazovanje ptic moč najeti konec julija. Dva čolna bosta za izposojo na voljo v Trbojah, trije pa v Prašah; število bodo sproti prilagajali povpraševanju in zanimanju.
»Do 25. avgusta bomo uredili dostopne in sprehajalne poti, na obeh straneh jezera, v Trbojah in Prašah, bomo postavili informacijske table s skicami in splošnimi podatki o jezeru, naročili smo lesene opazovalnice za ptice in kupili plavajoči splav,« je povedal Uroš Brankovič, vodja projekta pri CTRP Kranj.
Doslej so v okviru projekta zaključili s popisom in monitoringom ptic in rastlin. Ugotovili so, da je Trbojsko jezero pravi magnet za ptice, saj na njem gnezdi, prezimuje ali pa ga uporablja za postanek, več kot 130 različnih vrst ptic.
Postavili so tudi spletno stran (http://www.trbojsko-jezero.si/), ki pa še čaka na prevod v nemški in angleški jezik. Za vse opazovalce in ljubitelje ptic so izdali knjižico Ptice Trbojskega jezera, pripravili pa so tudi zloženko o jezeru s podnaslovom Zeleno gnezdo Gorenjske. Da bo opazovanje ptic lažje, so kupili nove daljnoglede in teleskopa. Izobrazili so tudi dvanajst vodnikov po Trbojskem jezeru. Doslej je bil projekt bolj naravoslovno usmerjen. V prihodnje pa se želijo navezati tudi na kulturo in tradicijo. »V Trbojah je dolgoletna tradicija ljubiteljskega gledališča. Razmišljamo o ideji gledališča na vodi«, je zaključil Brankovič.
Projekt skoraj v celoti financira Evropska unija, podpirata pa ga tudi občina Šenčur in MO Kranj. Vsaj poleti, ko pričakujejo večino obiskovalcev, pa bo treba rešiti vprašanje rednega čiščenja lesenih naplavin v jezeru.