Sezona se začenja tudi za maline
Na Šolarjevi kmetiji bodo letos pridelali približno tono malin, polovico jih bodo predelali v sok in marmelado.
Spodnja Dobrava – Sadovnjak na Šolarjevi kmetiji na Spodnji Dobravi je pred leti močno prizadel hrušev ožig in vsa drevesa so morali posekati. Gospodar Franci Šolar ni stal križem rok in kljub težkim časom kmetijo znova postavil na noge. »Takoj tisto leto smo nasadili pol hektara novega sadovnjaka, vzporedno smo registrirali predelavo sadja kot dopolnilno dejavnost, čez dve leti smo se odločili še za nasad malin, zdaj imamo tudi manjšo trgovino, kjer prodajamo domače izdelke iz gorenjskih in drugih kmetij, tudi domače bučno olje.«
Maline prodajajo vsak dan sveže nabrane, druge predelajo v marmelado in malinov sirup. Letos pričakujejo okoli tono malin, približno pol se jih proda svežih, druga polovica gre v predelavo. Letošnje deževno vreme malinam še ni škodovalo, sadeži niti ne zamujajo, tako da bodo prihodnji teden začeli obirati, saj maline že dobivajo rdečo barvo. Potem glavna sezona traja od treh tednov do enega meseca. »Pri vzgoji malin je treba biti pozoren predvsem, da se obrani sadeži čim prej zaužijejo ali predelajo, saj niso obstojni. Treba je paziti tudi, da ne začnejo gniti« pravi Franci.
Na kmetiji delajo vsi, Veronika skrbi v glavnem za kuhanje marmelade in prodajo v domači trgovinici. Predelave so se Šolarjevi naučili na več tečajih, ki jih prirejajo v Biotehniškem centru v Naklem, uporabili pa so tudi nekaj starih receptur. »Če delaš za prodajo, je treba skrbeti za kakovost,« pravi Franci, in dodaja, da jim je letos prvič po petih letih zmanjkalo jabolčnega soka. Kupci vse bolj cenijo domače pridelke, saj na Šolarjevo kmetijo pridejo od vsepovsod, tudi iz Ljubljane.