Igranje s trpljenjem
Združenje žrtev okupatorjev iz Kranja se že deset let zaman prizadeva, da bi Slovenija od Nemčije zahtevala plačilo odškodnine.
Kranj – Tone Kristan, ki je bil avgusta leta 1997 pobudnik za ustanovitev Združenja žrtev okupatorjev 1941-1945 Kranj, je po desetih letih delovanja združenja razočaran nad odnosom nemških in slovenskih oblasti do žrtev vojne, med katere sodijo izgnanci, begunci, taboriščniki, vojne sirote in ukradeni otroci. Živih naj bi bilo še okrog 30.000 žrtev, ki razen rente niso dobile nobenih odškodnin za trpljenje in uničeno imetje. Za trpljenje bi morale žrtve prejeti okrog 60.000 evrov, za poškodovano ali izgubljeno imetje pa od 20 do 500 tisoč evrov. V Združenju vztrajajo, da bi morala Slovenija v imenu žrtev odškodnino izterjati od Nemčije, ali pa jo plačati sama.
Združenje je konec lanskega leta posredovalo evropskemu parlamentu pritožbo zoper Nemčijo, vendar je parlamentarna komisija za peticije odgovorila, da za to vprašanje ni pristojna. V združenju sedaj čakajo na pojasnilo, kdo v evropskem parlamentu je za to sploh pristojen, hkrati pa z nemškimi prijatelji in organizacijami civilne družbe pišejo peticijo nemški vladi. Nemška javnost presenetljivo naklonjeno sprejema informacije o medvojnem trpljenju Slovencev v nemških taboriščih. V nekaterih krajih domačini doslej sploh niso vedeli za medvojna taborišča.
Žal se z našim trpljenjem igrajo tudi slovenske vlade, vključno s sedanjo, je pretekli teden na pogovoru z novinarji povedal Tone Kristan, ki za september napoveduje proslavitev desete obletnice delovanja združenja in dogovor o njegovi prihodnji dejavnosti. V začetku junija so s svojimi težavami znova seznanili predsednika vlade Janeza Janšo in ga prosili, naj vlada sprejme ustrezen zakon. Odgovora še niso dobili. Kristan je povedal, da razmišljajo o pritiskih na vlado, ki se po njegovem mnenju s problemom odškodnin sploh ne želi spopasti. »Vendar naših starcev ne moremo spraviti na ulico, zato sedaj razmišljamo o drugih metodah,« je povedal.