Gorenjski sadeži družbe
V medgeneracijskem projektu Sadeži družbe so sodelovali tudi gorenjski prostovoljci. Starejše so obiskovali, jim prebirali časopise, se z njimi sprehajali, jim pospravili stanovanje ...
Različne institucije že dlje časa delujejo na medgeneracijskem sodelovanju, tovrstna pomoč pa se je odvijala predvsem v domovih upokojencev. Slovenska filantropija je v sodelovanju z upokojenskimi društvi v preteklih letih izvedla raziskavo, ki je pokazala, da kar četrtina starejših od 69 let potrebuje neko vrsto pomoči na domu. Pred letom dni so začeli izvajati projekt Sadeži družbe, ki je povezal upokojenska društva, ki že poznajo potrebe starostnikov v njihovem kraju, ter osnovne in srednje šole. V program se je vključilo 108 upokojenskih društev in 58 šol, od tega pet gorenjskih, je pojasnila vodja projekta Tereza Novak.
Na OŠ Šenčur so konec šolskega leta ugotavljali, da so njihovi učenci skupaj s predstavniki Rdečega križa in upokojenskega društva obiskali veliko starostnikov. Našteli so več kot sto takšnih obiskov. Na šoli je aktivnih devet prostovoljk, vsaka izmed njih se redno dobiva z enim starostnikom, včasih tudi večkrat tedensko. Opravljajo različna dela: berejo časopis, gredo na sprehod in v trgovino, pospravijo stanovanje, odnesejo smeti, skupaj gledajo zanimivo oddajo, pomagajo pri kuhanju ... OŠ Marije Vere Kamnik je v lanskem šolskem letu v sodelovanju s tamkajšnjim upokojenskim društvom in centrom za socialno delo organizirala redna srečanja mladih in starejših. Skupaj s študenti fakultete za socialno delo so mladi obiskovali tudi starejše na domu. Tudi na OŠ Koroška Bela že več let gradijo na medgeneracijskem sodelovanju. Učenci obiskujejo starejše v okviru krožka Rdečega križa.
Učenci OŠ Žiri so se nekajkrat srečali s skupino za samopomoč starejšim, v prihajajočem šolskem letu pa nameravajo začeti intenzivno sodelovati. K sodelovanju so povabili tudi starejše, ena gospa pa je tako postala aktivna članica skupine za samopomoč. Skozi skupna srečanja so se navezali drug na drugega. Ob zaključku šolskega leta so pripravili dogodek s prizori iz šolskega leta in se pomerili v kvizu. Na Ekonomski gimnaziji in srednji šoli Radovljica projekt prostovoljnega dela poteka že enajst let. Dijaki se bodo po kratkem uvodnem izobraževanju udejstvovali v pediatričnem oddelku Bolnice Jesenice, domovih starostnikov v Radovljici in na Jesenicah, v osnovni šoli s prilagojenim programom in v domu za otroke in odrasle s težavami v telesnem in duševnem razvoju v Radovljici. Letos bodo začeli obiskovati starejše na domovih, s čimer že imajo nekaj izkušenj.
»Tudi z vključevanjem v prostovoljske aktivnosti bodo mladi spoznali življenje z več plati, ne le s tiste »navidezno uspešne«, s katero se srečujemo na vsakem koraku, pač pa s tiste »življenjske«, v delu z ljudmi, živali ali naravo. S tem jih usmerjamo na pot, ki razkriva nova spoznanja o življenju, o našem mestu v njem, o soodvisnosti in o tem, da prispevek vsakega od nas še zdaleč ni nepomemben, čeprav se zdi majhen,« je še poudarila Novakova.