Kdo bo odprl mošnjo za Mošnje
Želja po ohranitvi arheološkega najdišča v Mošnjah je bila izražena že pred meseci, denarja za njeno izpolnitev še ni.
Kranj - V aprilu so bila končana izkopavanja na arheološkem najdišču na trasi gorenjske avtoceste v Mošnjah in potem, ko so tako arheologi kot lokalna skupnost izrazili željo po ohranitvi najdišča, je že kazalo, da je kompromis med njimi in državo sklenjen. Zataknilo pa se je pri denarju. Na Darsu so namreč sporočili, da v letošnjem planu finančnih sredstev ne morejo zagotoviti dodatnega denarja, s katerimi bi podprli potrebne ukrepe za ohranitev najdišča. Gre za gradnjo armiranega betonskega zida, za kar bi potrebovali 140 tisoč evrov. Kot smo izvedeli na DARS-u, so že omogočili in financirali arheološki nadzor in izkopavanja v vrednosti 1,2 milijona evrov, rezerva za ta namen pa je prazna.
»Zavod nima denarja za tak projekt, kot sem seznanjen, pa o tem trenutno potekajo dogovori med ministrstvom za promet in zveze in ministrstvom za kulturo,« je povedal direktor kranjske enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Miloš Ekar in dodal, da bodo v obdobju od 2008 do 2010 sodelovali v evropskem projektu interreg, kjer bo na voljo približno petsto tisoč evrov za ureditev in ustrezno predstavitev pomembnih arheoloških najdišč na Gorenjskem. »Večji del sredstev nameravamo vložiti v predviden arheološki park Mošnje.« Škoda bi bilo, če bi ta edinstven arheološki spomenik, lokalni interes je bil izražen tudi z razglasitvijo spomenika lokalnega pomena, za vedno zasuli. Arheologi in člani turističnega društva v Mošnjah so se prepričani, da se bo denar vendarle našel, po pomoč obrnili tudi na gorenjske poslance.
»Končnega roka, kdaj naj bi najdišče zasuli, če ne bo prišlo do ustreznega dogovora, sicer ni, dejstvo pa je, da čas teče in bo gradnjo treba čim prej nadaljevati,« smo še izvedeli na DARS-u, medtem ko naj bi na kulturnem ministrstvu informacijo o svoji odločitvi podali v teh dneh.