Ministrstvo predlaga odpoved
Ministrstvo za delo zavrača predlog ZSSS po spremembi zakona o jamstvenem skladu in delavce napotuje k izredni odpovedi delovnega razmerja.
Kranj – Spomnimo, da je Zveza svobodnih sindikatov Slovenije vlado oziroma ministrstvo za delo pozvalo k spremembi zakona o jamstvenem skladu, ko bi lahko delavci po dveh neizplačanih plačah prejeli plačilo iz jamstvenega sklada, država pa bi ga terjala od podjetja. »Na ta način bi delavci prej prišli do denarja za preživetje, ne pa da morajo mesece čakati na stečaj,« je povedala Romana Oman, sekretarka območne organizacije ZSSS Gorenjska. Lani so tako na svoje plače (neuspešno) čakali delavci škofjeloškega LTH, letos je znana zgodba delavcev Vegrada, ki so bili brez plačila kar pet mesecev. »Država z zakoni ne uredi, da neizplačevalci ne bi smeli poslovati, zato naj denar zagotovi iz jamstvenega sklada,« še pravi Omanova.
Odgovor ministrstva za delo, družino in socialne zadeve pravi, da lahko (na kratko) jamstveni sklad posreduje, kadar je delodajalec plačilno nesposoben. Pravico do ugodnosti sklada ima tako delavec, ki mu je delovno razmerje prenehalo zaradi stečajnega postopka ali v primerih, ko je postal sklep o potrditvi prisilne poravnave pravnomočen. »Namen tega je, da se delavci zavarujejo pred plačilno nesposobnim delodajalcem in se jim s tem zagotovi minimalna raven zaščite,« pojasnjujejo na ministrstvu, o predlogu ZSSS pa, da 'lahko delavec izredno odpove pogodbo o zaposlitvi, če delodajalec več kot dva meseca delavcu ni zagotavljal dela in mu tudi ni izplačal zakonsko določenega nadomestila plače'.
Tako naj bi bile delavcem že z inštitutom izredne odpovedi delovnega razmerja zagotovljene pravice, kot jih predlaga ZSSS (zaostale obveznosti in odpravnina). »Predlog ZSSS pa tudi ne vsebuje podatka, koliko časa bi morali delavcem zagotavljati izplačevanje plač iz jamstvenega sklada, niti iz katerih sredstev bi to pravico krili,« še pravijo na ministrstvu in dodajajo, da bi s tem predlogom lahko delodajalci zlorabili jamstveni sklad.