Potrošnik zdravi jetra
Že nekaj časa ob stezah, poteh in po travnikih občudujem bleščeče in nenavadno modre cvetove navadnega potrošnika oz. cikorije (Cichorium intybus).
Tiste, ki so daleč stran od prašnih cest, natrgam v košaro, jih posušim in shranim. Iz njih tu pa tam pripravim čaj, ki zbuja tek, zbija vročino, čisti kri, odvaja, poživlja, krepi želodec, zlasti pa odpravlja težave z žolčem in jetri.
Cikorija, kavni nadomestek številka ena
Potrošnik, ki mu sicer ljudski jezik pravi tudi plavi regrat, cikorija, jedrik, mleč, pripotec, popotnik ali revar, raste tako rekoč povsod, ob poteh, na njivah in travnikih. Ljubi suha tla. Listje in cvetje nabiramo, ko rastlina cvete, od junija do avgusta. Na hitro jih posušimo v senci. Korenine izkopavamo avgusta in septembra, ko so bogate z inulinom, prehranskimi vlakninami, katere spodbujajo rast bakterij, ki so pomembne za zdravje. Dobro jih operemo, razrežemo na primerne kose in temeljito posušimo, saj jih sicer napade plesen. Če jih popražimo dobimo nadomestek za pravo kavo – cikorijo. Ko so bile v 18. stoletju v Evropi težave z uvozom kave, jim ni bilo drugega storiti, kot da so odkrili nadomestke za kavo. Najprej se je na trgu pojavila pražena korenina potrošnika oz. cikorije. Potrošnik je, čeprav tega ni opaziti, bližnji sorodnik radiča in endivije. Dandanes potrošnik le redko nabiramo in uporabljamo, v zgodovini pa so ga precej čislali. V starem Egiptu se je uveljavil kot rastlina s silnimi zdravilnimi in čarovnimi močmi. To verovanje je prevzelo nemško ljudsko zdravilstvo, kjer so še v 17. stoletju močno verjeli v njegove skrivnostne moči. Žene so ga skrivaj mešale možem v jed, da bi ohranile njihovo ljubezen in zvestobo. Možje pa so ga dajali svojim ženam pod rjuho za lažji porod.
Praktična zdravilna uporaba
V ljudski medicini je užival velik ugled. Zlasti se je izkazal zaradi krepilnih in poživljajočih učinkov, pospeševanja izločanja žolča, kot odlično čistilo za kri in učinkovito odvajalo. Zoper jetrne bolezni, zlatenico, pa tudi zoper ture in ekceme, ni bilo boljšega zdravila. Ker čisti celotna prebavila in sečila, je koristno sredstvo za pospeševanje prebave in pri zastajanje urina. Izkaže se tudi pri kožnih boleznih, zbija vročino in deluje kot krepčilo. Babice so čaj iz potrošnikovih korenin pripravljale neješčim otrokom. Potrošnikova zdravilnost izvira zlasti iz grenčin, kalija in inulina, ki jih vsebuje. Zaradi inulina se uporablja za zdravljenje sladkorne bolezni. Dr. Katja Galle Toplak v knjigi Zdravilne rastline na Slovenskem zapiše, da potrošnik deluje na prebavni trakt tako, da pospešuje apetit, izločanje želodčnih in črevesnih prebavnih žlez ter iztrebljanje. Izboljšuje tudi delovanje jeter, žolčnika, ledvic in stimulativno vpliva na celotno presnovo.
Potrošnik za čaj in še kaj
Če želimo pripraviti čaj iz cvetoče zeli, ki pomaga pri želodčnih in črevesnih težavah, si pripravimo poparek iz ene žličke cvetov, katero prelijemo s skodelico vrele vode in pustimo stati deset minut. Najpogosteje pa pripravljamo prevretek iz korenine. Žličko posušene, drobno zrezane korenine kuhamo pet minut v 2,5 dl vode. Tak čaj čisti želodec in črevesje, pospešuje delovanje jeter in žolča, izločanje urina, ugodno vpliva na duševnost, zdravi hipohondrijo, neješčnost, nespečnost … Prevretek iz listov in korenine je blago odvajalo za otroke. Stare zeliščarske bukve pišejo, da potrošnik, zmešan s peteršiljem (Petroselinum hortense) in pripravljen v obliki poparka, pospešuje izločanje seča in čisti kri ter s tem ves organizem. Obenem ga prenavlja. Svež sok iz listov, cvetov in korenin pospešuje izločanje in odvajanje žolča, blaži želodčne in črevesne težave, pospešuje potenje in izločanje urina, čisti kri, odvaja odvečno sluz. Stiški pater Simon Ašič piše, da ga lahko kuhamo tudi z vinom in kisom. Cvetovi, namočeni v žganju, oživljajo ude po kapi. Svež rastlinski sok ljudsko zdravilstvo ceni tudi kot pospeševalo za rast las. Sok iz cvetov kot obkladek pa je zdravilo za utrujene oči.