Mineva pet let od smrti dr. Janeza Drnovška
Jutri, v soboto, 23. februarja 2013, bo minilo že pet let od smrti dr. Janeza Drnovška, nekdanjega predsednika Republike Slovenije, pred tem pa dolgoletnega predsednika LDS in v tej vlogi tudi predsednika številnih slovenskih koalicijskih vlad. Odšel je velik državnik, ki je v politiko vstopil na velika vrata kot slovenski član predsedstva SFRJ.
Dr. Drnovšek je bil predvsem drugačen, v bistvu pa napreden, svobodomiseln in tudi vizionarski politik, ki je Slovenijo vodil na poti preoblikovanja v demokratično evropsko državo. Uspešno jo je pripeljal v EU in v zvezo NATO. V letih po osamosvojitvi je Slovenija pod njegovim vodstvom zmogla ključne domače in mednarodne preizkuse in uspešno opravila izpite zrelosti. Kot ekonomist po duši je Slovenijo usmerjal tudi v odločilne korake za razvoj gospodarstva in doseganje, pa tudi ohranjanje socialne pravičnosti ter družbene solidarnosti. V trenutkih, ko je bilo najtežje in najbolj potrebno, je s svojo avtoriteto znal, hotel in zmogel presegati delitve in nevtralizirati prevelike politične ambicije in zlasti ego posameznikov. Ob tem pa se je ves čas z dejanji zavzemal za svobodno, demokratično in pravično družbo.
V času današnje politične krize, v kateri se je znašla Slovenija, bi bile njegove izkušnje, predvsem pa njegova drugačnost in preudarnost pri prevzemanju odgovornosti, pri sprejemanju najtežjih odločitev, še kako dobrodošle. Bila bi predvsem pomirjujoča in usmerjena v prihodnost. Zdaj, bolj kot kdajkoli prej, se lahko spominjamo njegovih besed iz leta 1998, ko je odgovarjal na skonstruirane očitke iz ustavne obtožbe, ki jo je zoper njega vložila SDS: »Gospodje z opozicije, saj se boste potem pobili za moje nasledstvo.« Prav v teh dneh se kaže, kako prav je imel. Konflikti aktualne politične elite in nesposobnost preseganja blokad so v boju za politično nadvlado presegli vse racionalne okvire. Na stranski tir so odrinili temeljno poslanstvo politike – delovanje v javno dobro. Žal v ospredju poskusov iskanja prihodnosti še kar prevladujejo ozki strankarski in osebne interesi, še posebej tistih, ki se jim politični vek izteka.
V takih razmerah spomin nanj pomirja in navdihuje. Naj bo obletnica navdih tistim, ki jim tako potreben dogovor nikakor ne gre in ne gre od rok.